Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Na kole ze Spáleného Poříčí - na výlet či na víkend?

article

Plánujete si dovolenou s rodinou či kamarády na kole? Pro ty, co si ještě neprojeli nové trasy kolem Padrťských rybníků, připravilo půvabné podbrdské městečko Spálené Poříčí komplexní nabídku - balíček tří tras a služeb pro cyklisty. Tento Spálenopoříčský cyklobalíček má tištěnou i internetovou podobu, které se vzájemně doplňují. Má přilákat hlavně cyklisty z jiných míst z České republiky třeba na prodloužený víkend. Tipy na pěkné výlety nabízí i Plzeňákům. Do Poříčí se mohou od 14. června dopravit Brdským cyklobusem. 

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 19.02.2009
Vstoupit do diskuse (1)

testSpálené Poříčí je  půvabné městečko na úpatí Brd. V jeho blízkosti je několik přírodních parků - většinou rozsáhlejší lesní porosty s pěknými zpevněnými cestami - Přírodní park Buková hora Chýlava s přírodní rezervací Chejlava, přírodní park Pod Štědrým, Kozelské polesí, kde se nachází pozůstatky několika středověkých tvrzí, několik přírodních památek a půvabný lovecký zámek s anglickým parkem. Téměř „za humny” má pak Spálené Poříčí hranici vojenského újezdu Brdy, kam se lze na kole vydat o víkendech a o svátcích po loni nově vyznačených cyklotrasách. Jen silnice oddděluje vojenský újezd od rozsáhlých lesů přírodního parku Třemšínsko, kde najdete několik chráněných uzemí bukových lesů (Míšovské a Chynínské buky a Getsemanka I. a II.) či ojedinělé mrazové skály s bohatou škálou mechů a lišejníků (Fajmanovy skály a klenky). 

 

Svoji trasu si tu najde každý: zelená trasa C Podbrdskými vískami a kolem hradů a zámků (39km) je určena méně zdatným cyklistům, černá trasa B Za výhledy přes hory a doly (37km)  je spíš pro ty, co se nebojí kopců a  a červená trasa A Brdskými bučinami k Padrťským rybníkům (39km) je určena těm, co se chtějí vydat na delší výlet. Právě posledně jmenovaná vede přes vojenský újezd Brdy a po hrázi Hořejšího Padrťského rybníka.

 

testVe Spáleném Poříčí můžete využít služeb hotelu a restaurace Ve dvoře, které se mohou pochlubit značkou Cyklisté vítáni. V bývalém židovském kupeckém domě můžete můžete ochutnat židovská jídla. V restauraci a pensionu Joachim Lewidt můžete vidět i několik kousků původního mobiliáře židovského kupectví. Obě zařízení se nacházejí v historických domech, které zrekonstruovalo město, aby tak zkrášlilo svoji městskou památkovou zónu. V té najdete kromě zmiňovaného kupeckého domu a bývalého velkostatku (hotel Ve dvoře) ještě renesanční zámek, kostel sv. Mikuláše, mlýn s vodním kolem, barokní budovu děkanství a lidový roubený dům, ve kterém sídlí infocentrum.  Od zámku vede naučná stezka Hvížďalka až k vodopádům rybníka Hvížďalka a k tajemné skále pod Těnovicemi.

 

testZavítat můžete i do nedalekého Nepomuka, rodiště sv. Jana Nepomuckého, kterého jako ochránce poutníků a cestovatelů najdete ve zdejším kraji téměř v každé vísce. Poutníkům kyne na mostech i rozcestích. Milovníci mašinek jistě rádi zajedou do Vrčeně navštívit soukromou expozici modelové železnice s malým železničním muzeem.

 

Tištěná verze cyklobalíčku je k dispozici v infocentrech ve Spáleném Poříčí a v Plzni a také v recepci hotelu Ve dvoře, cyklisté ji dostanou také od stewarda v brdském cyklobuse. Internetové provedení pak najdete v naší sekci Tipy na cyklovýlety. Obě provedení se vzájemně podporují - tištěné odkazuje na průběžně aktualizované provedení na internetu a internetové upozorňuje na tištěnou verzi.

 

„Služby pro cyklisty bychom letos rádi rozšířili ještě o půjčovnu kol. Již teď máme připravenou zvýhodněnou nabídku pro cyklistické skupiny," říká provozovatelka hotelu Ve dvoře, paní Jana Hroudová. Tuto nabídku najdete v příloze našeho článku.

 

Cyklobalíček ze Spáleného Poříčí tvoří

trasa A - Brdskými bučinami k Padrťským rybníkům (51 km) 

trasa B - Za výhledy přes hory a doly (37km) 

trasa C - Podbrdskými vískami a kolem hradů a zámků (39km)

Každá z tras umožňuje i zkrácenou variantu.

 

test  test

 

Tiskové a internetové provedení víkendového cyklobalíčku ze Spáleného Poříčí v rámci Podpory činnosti informačních center na území Plzeňského kraje pro rok 2008 podpořil Plzeňský kraj, provozovatel internetových stránek www.turisturaj.cz.

 

Aktuální provedení jednotlivých tras z regionálního informačního portálu pro cyklisty www.plzenskonakole.cz přebírají i internetové stránky www.turisturaj.cz a www.spaleneporici.cz.

 

 

Přečtěte si také

Slavnostní otevření Padrťské cyklotrasy

Brdský cyklobus letos už nepojede

Od června do září bude jezdit Brdský cyklobus.

Zájem o brdský cyklobus plzeňské ČSAD mile překvapil

Brdský cyklobus mění jízdní řád 

 

Přílohy

Nabídka hotelu Ve dvoře pro skupiny cyklistů (325.50 kB)

Diskuse (1)

Vstoupit do diskuse