Na úvodní stránku
mail

Rady a nápady

Dobrá rada drahá... Tak vybírejte. Třeba vás bude něco inspirovat. Možná byste se také rádi podělili o nějakou dobrou radu. Pokud ano, pak mi napište. 

Bezpečné stojany v Plzni a jak je používat

article

Před slovanskou radnicí si můžete parkování vyzkoušet s vypůjčenou FABkou.

Před více než rokem bylo v Plzni rozmístěno na sto bezpečných cyklostojanů, každý na 4 kola. Cyklisté v Plzni je sice používají, ale jen málokdy tak, aby plně využili uzamčení rámu kola FABkou a tak mnohem lépe zabezpečili své kolo proti ukradení než to umožňují běžné lanové zámky. Prozradím vám v čem tkví podstata bezpečného uzamčení kola v tomto stojanu a jak to vlastně udělat.

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 07.08.2007

Podstatou bezpečného uzamykání kola je to, že se ve stojanu obemkne rám kola trubkou půlkruhovitého tvaru a v této poloze se zamkne FAB zámkem. Řešení je vskutku jednoduché – stačí uvolnit parkovací polohu obepínací trubky zvednutím černé páčky nahoru, pootočit trubkou tak, aby zapadla do otvoru, do kterého z druhé strany vložíte FABku a jen otočíte klíčkem. Pro začátek si tohle důmyslné parkování můžete vyzkoušet před některými veřejnými budovami, kde vám FAB vložku i s klíčkem půjčí proti záloze – např. u Plaveckého bazénu nebo u slovanské radnice na Koterovské třídě.

 

Mnozí cyklisté se ale ptají, proč by si měly FAB zámek vlastně pořizovat. Kvalitu těchto stojanů totiž využijete právě při zamčení FABkou. Když jí zamknete  trubku, která obemkne rám vašeho kola, připravíte tím zloději mnohem důkladnější překážku, než při použití lanového zámku. Stojan je totiž vyroben ze speciální oceli, která je odolná proti přepilování. Většina našich zlodějů kol používá štípačky a právě proti těm je správně zamčené kolo v tomto stojanu odolné. Pokud jezdíte po městě častěji a parkujete v místech, kde tyto stojany jsou, vyplatí se vám pořídit si FABku vlastní. Pořídíte ji v zámečnictví. Já tu svoji FABku i s držáčkem na sedlovku koupila v HEPOSu za 185 + 75 Kč. Vzhledem k ceně obyčejných zámků na kola a ceně kola je tato částka zanedbatelná. Navíc se můžete přesvědčit, že dostat kolo z tohoto stojanu by byl pro zloděje opravdu oříšek. Pokud budete v těchto stojanech své kolo zamykat FABkou, můžete svůj běžně používaný zámek použít např. k přizamčení vidlice nebo předního kola.

 

Nás v Plzni může navíc těšit, že 90% ceny stojanů zaplatilo Ministerstvo vnitra, kde město Plzeň uspělo s projektem prevence kriminality. Protože cyklistů přibývá, iniciátor projektu, pan místostarosta Rozšafný, již zvažuje přípravu další žádosti, aby se síť bezpečného parkování kol v Plzni rozrůstala.

 

Přílohy

Rozmístění bezpečných stojanů po Plzni (42.15 kB)

Fotogalerie