Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Čtenářům pod stromeček - pár nápadů a inspirací

article

Venku je sníh, na silnicích v lepším případě sůl či ledová břečka, v horším pak vyjeté koleje mezi ledovými zmrazky. Většina normálních cyklistů touto dobou nejen že nesedá na kolo, ale často na ně až do jara zapomene. Těm, co se o cyklodění na Plzeňsku zajímají celoročně, tedy našim věrným čtenářům, přinášíme dárek pod stromeček. A protože jsme portál internetový, je i dárek internetový. Věřím, že vás potěší, ale třeba i inspiruje...

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 21.12.2010
Vstoupit do diskuse (1)

Již několik let si střádám a třídím zajímavé odkazy na články a videa na internetu, které nějak souvisí s cyklistikou. Tento přepestrý soubor jsem nedávno procházela a objevila v něm doslova zapomenuté perly. Patří k nim dobré nápady pro cyklisty a jejich kola, záběry z cesty na kole cizími městy či rozhovor se starostou Bogoty o tom, jak měnil toto město v cyklistům zaslíbené. Máte-li chvilku, vydejte se s námi na virtuální cyklistickou procházku světem internetu.

 

Na začátek něco, co vás opravdu vtáhne do děje. V hlavní roli cyklisté, několik kol a známá hudba skupiny Queen na Central Station Brussels. Takže: soustřeďte se a klik. No řekněte, nechtěli byste u toho být taky? A sledovat ty udivené pohledy lidí okolo?

 

Mnoho zajímavého se dá na internetu najít o parkování kol. Již před lety, kdy jsem pravidelně v lednu jezdívala na výstavu do Utrechtu, mne překvapovalo to obrovské koloviště před nádražím. Jenže to byla jen část všech těch kol, která u nádraží parkují. Jak to vypadá, když na jednom místě parkují ne desíky, ale stovky kol? Podívejte se na průjezd do čtyřpodlažního parkoviště před hlavním nádražím v Utrechtu. Stačí vám k tomu kliknout.

 

Pokud jste se divili stovkám zaparkovaných kol v holandském Utrechtu, tak v dalším snímku se budete divit ještě víc. Krátké video ukazuje hustý cyklistický provoz na Torvegade v dánské Kodani, kde projedou denně desítky tisíc cyklistů! Nevěříte? Klikněte a přesvěčte se!

 

Japonci dovedli parkování kol ke strojové dokonalosti. Už jste viděli automaticky obsluhované podzemní cykloparkoviště? Tak klikněte a vložte parkovací kartu!

 

Znáte Parkovací strom? Speciální konstrukce  pro zaparkování kola pod střechou stromu. To vypadá moooc hezky, tak se podívejte kliknutím. Kola nepřekáží chodcům, neprší na ně a parkovací stromy navíc vhodně architektonicky doplňují budovu.

 

Existují ale i levnější řešení, jak zaparkovat kolo mimo dosah ostatních i tam, kde jinak místo není - klikněte. Pokud by vás zajímalo, jak se taková užitečná hračička vyrábí, klikněte zde...

 

Pokud máte rádi šikovné vychytávky, máme tu pro vás jednu cyklistickou - klikněte. Pro ty, co jezdí i ve tmě by to měla být povinná výbava kola.

 

A na závěr něco náročnějšího. Třeba i proto, že následující rozhovor by si člověk měl nechat v hlavě trochu rozležet. Je to vynikající příklad toho, jak to jde, když se chce. Kéž by bylo takových, jako je Enrique Peñalosa víc a hlavně u nás! Klikněte a nebojte se - video má české titulky. Zdá se vám neskutečné, co v Bogotě dokázali? Jak říká Peñalosa: „I New York by mohl být lepší”. Totéž lze říci i o jiných městech včetně Plzně. Pokud si myslíte totéž, pošlete link na tento rozhovor vašemu starostovi či primátorovi. Je třeba ukazovat, že to jde, když se chce!

 

Pokud vás některé kliknutí vyprovokovalo k myšlence, podělte se o ni s námi v diskusi, abychom tu za rok mohli ukázat i něco od nás...

 

Diskuse (1)

Vstoupit do diskuse