Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cyklisté na hlavním nádraží v Plzni se dočkali ližin na kola

article

Pokud jezdíte na výlety na kole z Plzně také vlakem, oceníte nové ližiny, které byly v posledních dnech instalovány při krajích schodišť na nástupiště číslo 2 a 3 na hlavním nádraží v Plzni. Tuto jednoduchou úpravu ocení zejména ženy cykloturistky, které vynesení kola s brašnami po schodech na nástupiště špatně zvládaly.

 

 Autor: cykloRADKA Aktualizace: 24.04.2008

Jak uvedl Ing. Vočadlo z Českých drah: „Projekt instalace ližin na všechna nástupiště byl již připraven několik měsíců, nebylo ale jasné, kdo ho zaplatí.“ Vybudování dvou ližin v levé a pravé části nádraží stálo 20 tisíc korun, přičemž nakonec se na financování podílely Regionální správa majetku ČD, stanice Plzeň - hl. nádraží a Centrum osobní dopravy ČD.

 

Přístup na nástupiště číslo 1 je z nástupiště číslo 2 po přechodu přes koleje, který běžně používají i chodci. Podobně je to i s přístupem na nástupiště číslo 4, kde je cyklistům doporučen přístup přes schodiště k nástupišti číslo 3, které je opatřené ližinou. Vybudování ližin ocení zejména ti, co cestují na výlety vlakem o víkendech, kdy za pěkného počasí bývá před odjezdem ranních vlaků plná hala cyklistů. Aby se předešlo možným střetům cyklistů a chodců na schodištích, bylo by vhodné ještě kraje schodišť označit piktogramem upozorňujícím na vedení kola zejména chodce.