Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cykloprogram ke Dni bez aut -Týdnu mobility 16.- 22. září 2007 v Plzni

article

Stejně jako i v minulých letech tak i letos připravuje město Plzeň různé aktivity v rámci Týdne mobility (16.- 22. září 2007). V letošním roce se mohou na bohatší program těšit zejména cyklisté. Zatímco se loni či předloni mohli vydat jen na cykloprohlídku po nově vybudovaných cyklostezkách, letos se mohou zúčastnit akce „Týden na kole“ či přednášky o tom, jak se jezdí na kole v jiných velkých městech za našimi hranicemi.Autor: cykloRADKA Aktualizace: 10.09.2007

Aktivity pro Týden mobility zajišťuje Odbor životního prostředí Magistrátu města Plzně (OŽP), program pro cyklisty pak byl připraven ve spolupráci s cykloprůvodkyní Radkou Žákovou, která se podílí i na jeho realizaci. Cílem organizátorů je přitom propagovat jízdu na kole jako zdravý a ekologický způsob dopravy a těm, kteří se rozhodnou využívat kolo jako dopravní prostředek během celého týdne mobility chce cestování usnadnit. Pro ty, kteří se rozhodnou vyzkoušet kolo jako dopravní prostředek, je připraven poradenský servis jak a kudy bezpečně jezdit po Plzni na kole, ale i cyklistické dárky a ceny.

Cykloprohlídka po nově vybudovaných cyklostezkách

Datum: Čt 20. září 2007, start v 17 od Infocentra vedle radnice

Již třetí speciální cykloprohlídka po stezkách, které město Plzeň vybudovalo v posledním roce. Účastníci si projedou některé úseky nově vybudovaných stezek a dozví se i o těch, které nebylo možné na trasu zařadit. Účastníci dostávají plán se zákresem trasy a novými úseky cyklostezek. Tato speciální cykloprohlídka probíhá vždy jen jednou v roce a to ve čtvrtek (jako i ostatní pravidelné cykloprohlídky) ale je zdarma a začíná o půl hodiny déle, tedy v 17h. Pro účastníky jsou připraveny propagační materiály a drobné dárky. Trasu připravuje cykloprůvodkyně Radka Žáková ve spolupráci a OŽP MMP a může se jí zúčastnit každý. Trasa je dlouhá cca 25km a je na ní několik zastávek s výkladem týkajícím se zejména nových a na ně navazujících cyklostezek či jiných vhodných spojení pro bezpečnou jízdu na kole. Účastníci se také od průvodkyně dovědí něco o zajímavostech na trase i podél ní. Účast na kole přislíbila i tisková mluvčí Městské policie v Plzni, která na jedné ze zastávek představí povinnou výbavu kola.

 

 

Týden na kole (TNK)

Datum: Ne 16 - So 22. září 2007

Akce k podpoře pravidelného užívání kola jako dopravního prostředku ve městě. Účastníci, kteří se do akce zapojí, mohou využít bezplatně infoservis, kudy bezpečně jet po Plzni na kole z místa A do místa B, tedy např. do práce, do školy, za sportem, na nákup atp. Registrovaní účastníci TNK budou zařazeni do slosování o ceny - a po skončení akce dostanou všichni cyklistický dárek. Organizátoři a jejich mediální partner Český rozhlas Plzeň budou účastníky kontaktovat a ptát se jich na jejich zážitky, problémy z cestování po Plzni na kole.

Své poznatky účastníci po absolvování TNK svěří dotazníku, jehož závěry poslouží městu ke zlepšení problémů, které cyklisty při dennodenním používání kola ve městě trápí. Za vyplněný dotazník pak obdrží účastník dárek. Dotazník „Moje zkušenosti po týdnu na kole“ je přílohou tohoto článku. Registrovaní účastníci jej mohou za dárek vyměnit v Infocentru vedle radnice ve dnech Po 24 - Pá 28/9/07 (otevřeno 9-17h).

 

Informační servis - kde se bude moci každý cyklista zeptat, jak a kudy má bezpečně projet Plzní, bude zajišťovat Radka Žáková denně od Út 11/9 do Pá 21/9 s výjimkou čtvrtků (a soboty), které jsou věnovány cykloprohlídkám, vždy od 17 do 18hodin v Informačním centru vedle radnice.

Registrace - V Informačním centru se budou moci účastníci osobně zaregistrovat a prvních 100 zaregistrovaných získá krásné tričko. Registrační formulář najdete v příloze tohoto článku.

V Po 1/10/2007 po 17h budou z účastníků akce v Infocentru vylosováni tři, kteří obdrží ceny od města Plzně a cykloRADKY, spoluorganizátorky akce Týden na kole. Seznam vylosovaných bude uveden na tomto portále. Pokud si vylosovaní ceny nevyzvednou při losování, budou k tomu vyzváni telefonicky.

 

 

Přednáška „Jak se jezdí na kole ve velkých městech za našimi hranicemi“

Datum: Po 17. září 2007, od 18.30 v Přednáškovém sále Západočeského muzea

Přednáška pro veřejnost paní Jitky Vrtalové, editorky serveru NaKole.cz, doplněná množstvím fotografií z letošního několikaměsíčního putování na kole po několika evropských státech. Po přednášce bude paní Vrtalová odpovídat na dotazy účastníků.

 

 

Beseda o cyklistice v Plzni

Datum: Po 24. září 2007, 18-19h, Český rozhlas Plzeň

Asi hodinová diskuse o cyklistice v Plzni v Českém rozhlasu Plzeň proběhne až po Týdnu mobility s možností reakce na program, který proběhl. Beseda proběhne za účasti zástupce městaa cyklistické veřejnosti. Očekávaná témata:

  • cyklistika jako sport
  • výstavba cyklostezek v Plzni a její problémy
  • lávky, jako klíčové dopravní uzly pro cyklisty
  • jízda cyklistů po chodnících společně s chodci
  • parkování kol
  • infrastruktura pro projíždějící cyklisty/cykloturisty
  • informovanost o aktivitách města v oblasti podpory cyklistiky


 

 

 

Kontakt

Bc. Lucie Bozděchová, Odbor životního prostředí MMP

tel: 378 033 206, bozdechova@plzen.eu

Ing. Radka ŽÁKOVÁ, cykloprůvodkyně

tel. 777 093 290, cykloradka@seznam.cz

 

 

Kromě programu připraveného městem Plzní budou probíhat ještě akce dalších organizátorů:

 

 

Cyklistická jízda v Plzni

Datum: 21/9/2007, od 16.30 ve Smetanových sadech (U Branky)

 

V pátek 21. září vypukne tradiční spanilá cyklistická jízda Plzní. Sraz je v 16:30 ve Smetanových sadech (U Branky). Tato cyklojízda je oslavou Evropského týdne mobility (16. - 22. září) a Dne bez aut (22. září). Upozorňuje, že jízdní kolo je dopravní prostředek vhodný pro provoz v Plzni, šetrný k životnímu prostředí, levný, rychlý, pohodlný a zdravý. Jde o společenskou akci lehce manifestačního rázu, kde se setkávají cyklisté, koloběžkaři, bruslaři a vůbec všichni pohánění vlastní silou. Účastnit se může kdokoliv, bez rozdílu náboženského vyznání, politické příslušnosti, pohlaví, věku nebo vzdělání. Vítané jsou i maminky (a tatínkové) s cyklopřívěsy nebo sedačkami pro děti (včetně dětí), dvojkola a další nezvyklé dopravní prostředky na lidský pohon. Na konci cyklojízdy budou vyhlášeny výsledky soutěže o nejmladšího, nejstaršího a nejnezvyklejšího účastníka. Nezapomeňte si s sebou vzít vhodné hudební nástroje (píšťaly a píšťalky, bubny, kytary, trubky, klaksony, rolničky, hřebeny …). Tempo jízdy je velmi pomalé, zvládne jej i zcela netrénovaný člověk.

 

Program

16.30 – 16.40 … Úvodní slovo, pravidla cyklojízdy

16.40 – 17.40 … Cyklistická jízda. po rušných komunikacích města Plzně (doprovod dopravních policistů zajištěn)

17.40 – 18.00 … Vyhlášení soutěže o nejmladšího, nejstaršího a nejnezvyklejšího účastníka

 

 

Přílohy

Registrační formulář pro akci Týden na kole v Plzni (202.00 kB)
Plakát s programem Týdnu mobility v Plzni (1.26 MB)
Dotazník Moje zkušenosti po Týdnu na kole (2 stránky A5) (209.00 kB)