Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cykloprohlídka po nových cyklostezkách

article

Stezku od Lochotínské lávky do areálu PLAZY mnozí neznali

Cyklostezky v Plzni přibývají. Dříve osamocené úseky se postupně spojují a vytvářejí  koridory, kudy lze bezpečně projíždět městem. Za poslední rok bylo vybudováno několik dalších úseků, které si cyklisté projeli. Cykloprohlídka po nových cyklostezkách je již tradiční součástí cykloprogramu  Týdne mobility pořádaného městem Plzní.

 Autor: Text: cykloRADKA, Foto:Standa RAUCH a cykloRADKA Aktualizace: 18.09.2008

Lehce po páté hodině odpoledne se skupinka necelých padesáti cyklistů a cyklistek vydala na asi dvacet kilometrů dlouhou trasu po nových cyklostezkách. Z náměstí Republiky peloton projel Solní ulicí k hlavní poště, kde zabočil doprava a pokračoval přes most generála Pattona podél Karlovarské třídy až k Boleveckým kolejím. Tam sjel ze stezky pro cyklisty krátce na silnici a u přechodu přejel  tramvajovou trať linky č. 1 do Bolevce. Lidickou ulicí pak dojel opět na Karlovarskou k odbočce na Vinice, kde opět přejel tramvajovou trať - tentokrát linku č. 4 na Lochotín. Zde totiž ústí první nový úsek cyklostezky podél Plaské a Gerské ulice.

 

Přes Lochotínský park a pak Lochotínskou ulicí dojel až k Lochotínské lávce, kde začíná další nově vybudovaný úsek cyklostezky do areálu PLAZY. Tam lze také překonat řeku po mostě a projet kolem hlediště amfiteátru zadním traktem obchodního centra PLAZA přímo na parkoviště, které je lemováno další novou cyklostezkou, která navazuje na stávající úsek podél Přemyslovy ulice až k hlavní poště. Odtud peloton pokračoval podél historického centra města kolem Západočeského muzea až na most u Jána. Tam mnozí poprvé projeli po stezce pro chodce a cyklisty vedené po jedné straně mostu.

 

testDále peloton pokračoval po Denisově nábřeží po novém úseku cyklostezky u Domu kultury INWEST. V místě, kde je provoz aut jen jednosměrný, mohou cyklisté projet i v protisměru. Po Kožíškově lávce u mostu Milénia pak přejeli cyklisté řeku a Harantovou ulicí a po cyklostezce podél ulice U Trati dojeli až k Belánce. Podjeli přitom železniční trať a Nemocniční a Stehlíkovou ulicí se napojili na novou cyklostezku v ulici Edvarda Beneše vedoucí podél Vojenské nemocnice. Dále pokračovali kolem hradby FN Bory až k železničnímu přejezdu u vyústění na Doudlevecké. Tam část pelotonu zdržel vlak. Teprve poté mohli cyklisté pokračovat  po nové cyklostezce po Zborovské třídě vkusně ze svahu ohraničené palisádami. Překonali Radbuzu přes Doudleveckou lávku a po cyklotrase číslo 3 dojeli až k Plaveckému  bazénu Slovany. Právě za ním na ně ve Chvojkových lomech čekala poslední nová cyklostezka navazující na již dokončenou síť chodníčků pro cyklisty sbíhajících se na kruhovém objezdu na Koterovské třídě. Tam  si peloton pěkně zakroužil a při druhém kolečku objel i stezky kolem Obchodní galerie Dvořák. Částkovou a Motýlí ulicí se pak opět napojil na páteřní cyklostezku podél Radbuzy, po které dojel až do hospody U Horbenů v Hradišti.

 

Přestože nebylo zrovna teplo, cyklisté ještě necelou hodinu diskutovali o problémech, se kterými se při svých cestách po Plzni setkávají a také hodnotili nové stezky, které si na trase projeli. Jasně pak zvítězil komplex cyklostezek na Slovanech, před stezkou u PLAZY a v ulici E. Beneše. Cyklisté by uvítali  odstranění schodů na nové stezce podél Plaské. „Ty schody by se měly odstranit, abychom nemuseli jet ten kousek po silnici. Je to velice frekventovaný úsek,” uvedl jeden z účastníků diskuse. Na dotazy cyklistů odpovídali členové subkomise cyklo při Komisi dopravy Rady města Plzně, kteří se akce zúčastnili v čele se svým předsedou Petrem Náhlíkem. Některé podněty, které v závěrečné diskusi zazněly budou předány kompetentním úředníkům. Reakce na ně se jistě stanou námětem na nějaký další článek pro čtenáře regionálního informačního portálu plzenskonakole.cz.

 

 

Fotogalerie