Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cykloprohlídky - zájem stoupá, padnul rekord v účasti

article

Cykloprohlídky se konají letos již šestou sezónu a zájem o ně stále vzrůstá zejména mezi těmi, co se snaží Plzeňsko na kole teprve poznávat. Většina cyklistů jezdí jen sezónně, tedy v létě a když je teplo a neprší. Právě těch je víc a víc a s oblibou výletování na kole vzrůstá i zájem o to poznat nové cesty a zajímavá místa. Plzeň jako jediné město v ČR nabízí průvodcované vyjížďky na kole s průvodcem pravidelně každé léto. A  cyklisté toho stále víc využívají. Poslední cykloprohlídka měla rekordní účast. Čím to bylo?

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 09.08.2009
Vstoupit do diskuse (0)

testK srpnové cykloprohlídce Povodím Mže se na startu u infocentra v Plzni sešlo na třiatřicet cyklistů. Je to zatím nejvyšší počet účastníků, jaký na pravidelné cykloprohlídce byl. Na účast má největší vliv počasí. Když je pár dní pěkně a pro den, kdy má být cykloprohlídka, přepovídají meteorologové pěkné počasí, vyjíždí se mnou nejvíce cyklistů. O prázdninách mají mnozí dovolenou, takže pro ně není problém zúčastnit se i kratší odpolední cykloprohlídky ve čtvrtek.

 

Většina účastníků, kteří cykloprohlídku vyzkouší, přijedou znovu, aby si projeli i jiný okruh. Těch je teď už jedenáct, dvanáctý bude mít premiéru ve čtvrtek 13. srpna odpoledne. Někteří jsou zvědaví, kudy se pojede, jiní na to, co se cestou od průvodkyně dozví nebo kam se dostanou. Na každé sobotní cykloprohlídce totiž účastníci mohou navštívit interiér nějaké památky, kam není běžně přístup. Jeden z účastníků Petr Nový k tomu říká: „S cykloRADKOU jsem byl na prohlídce zatím jen třikrát. I na místech, které jsem znal, jsem vždy objevil mnoho pro mne netušeného. Navíc poznám nové zajímavé lidi s podobným zájmem." To potvrzuje i další z účastníků Václav Rojík: „Přestože se při cykloprohlídkách dostanu na místa, která jsem většinou už navštívil a znal, díky odbornému výkladu cykloprůvodkyně je poznávám vlastně znovu."

 

testCyklistů na Plzeňsku stále přibývá a spousta z nich přišla objevování ze sedla kola na chuť. Hledají nové cesty i pro ně neznámá zajímavá místa. Právě to je cílem cykloprohlídek. Snažím se proto vést trasu vždy co nejvíce mimo komunikace. Když se pak zeptám, kdo tou cestou už jel, zvedne se tak maximálně jedna ruka a to mne těší. Ti lidé jsou zde poprvé. Kromě památek seznamuji cyklisty i s přírodou - zajímavými stromy, rostlinami, biotopy a přírodními památkami. V tom se odlišuji od ostatních průvodců na Plzeňsku - ti se zaměřují jen na stavební památky a jejich historii. Při cykloprohlídkách se například dovíte, kde jsou v Plzni největší jinany dvoulaločné (gingko biloba), jak vypadá kyčelnice cibulkonosá, jak vznikaly členité skalní útvary působením vody, kde byla největší koncentrace kostelů v západních Čechách, kde najdete jedinou malovanou bibli v Čechách, co mají společného kostel ve Vejprnicích a v Prusinech nebo jak loví svou potravu vodní masožravka bublinatka jižní.

 

O cykloprohlídkách

Cykloprohlídky začínají - pojedete také? -  souhrnné informace o letošních cykloprohlídkách - termíny a nové trasy a také vše o tom, co byste měli vědět, než se na cykloprohlídku vydáte

 

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse