Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cyklostezka nebo cyklotrasa? Jaký je v tom rozdíl?

article

Cyklotrasa po cyklostezce - která značka patří které?

Také tápete v odborné terminologii cyklistických komunikací? Nejspíš nejste jediní. Přitom každý z těchto výrazů má svůj přesný význam. S cyklostezkami i cyklotrasami se setkáte jak v terénu, tak v mapách. Je dobré vědět, jak se označují i čím se vlastně tato zdánlivě velice podobná slova významově liší.Autor: cykloRADKA Aktualizace: 24.08.2007

Cyklostezka je samostatná komunikace pro cyklisty, tedy samostatný chodníček vyhrazený cyklistům. Cyklostezka může být i se smíšeným provozem, tedy pro cyklisty a chodce dohromady. Cyklostezka má zpevněný povrch, často je to asfalt. V Plzni se od  r. 2001 používá na cyklostezky asfaltový povrch všude tam, kde to infrastruktura pod nimi dovolí; od zámkové dlažby se ustoupilo. Pro vyznačení cyklostezky se používá kulatá modrá značka s bílým kolem, pro smíšenou stezku pro pěší a cyklisty modrá kruhová značka, kde v jedné polovině je bílé kolo, v druhé polovině bílý chodec. Nejdelší spojitý úsek cyklostezky v Plzni vede od Americké třídy proti proudu řeky Radbuzy k Plzeňské cestě na Slovanech. Asi nejzdařilejší úsek cyklostezky najdete v dolní části Lochotínského parku při silnici k ZOO – cyklostezka vede souběžně s pásem chodníku pro pěší, ale je od něj oddělena pásem keříků, takže chodci se nepletou cyklistům pod kola.

 

Cyklotrasa představuje pouze vyznačení cesty v terénu pomocí cyklistických značek. Je to vlastně jen návod odkud kam a kudy jet. Cyklotrasa může vést po lesní nebo polní cestě, po silnici a také samozřejmě po cyklostezce. Většinou se setkáte s cyklotrasou  vyznačenou směrovými značkami ve žlutočerné barvě umístěnými jako dopravní značky. Dříve se ale používalo i pásové značení, které je vyznačováno v terénu podobně jako turistické značky pro pěší, jen místo okrajových bílých pruhů používá cyklistické pásové značení pruhy žluté. Na Plzeňsku se pásové cyklistické  značení nevyskytuje, nejbližší najdete na Šumavě. V České  republice máme síť cyklotras značených čísly, kde platí jednoduché pravidlo podobné číslování silnic: Čím nižší číslo, tím významnější cyklotrasa. Nejvýznamnější cyklotrasou v Plzni je mezinárodní cyklotrasa č. 3 Praha – Plzeň – Regensburg. Do Plzně ovšem směřují  i některé nadregionální cyklotrasy, jako např. č. 31 z Nepomuku, č. 35 z Manětína a č. 37 ze Stříbra. Na žlutočerných směrových značkách se můžete setkat  nejen s čísly, ale i se slovním či obrázkovým značením (logo). Na severu Plzně jsou takto vyznačeny tematické trasy Baroko I, Baroko II a Baroko III. Na jižní Moravě pak najdete hustou síť Moravských vinařských stezek.

 

Jak si rozdíl mezi cyklostezka a cyklotrasa zapamatovat? Jeden můj kamarád jej vtipně přirovnal k terminologii ze světa počítačů. Tahle šikovná mnemotechnická pomůcka už pomohla k pochopení rozdílu v terminologii mnohým vč. novinářů. Cyklostezka je jako počítačový hardware, tedy to hmotné, po čem jezdíme. Cyklotrasa je pak jako software (tedy program), který na daném počítači (=hardware), v tomto  případě stezce, využíváme. Jen nám ukazuje, kudy se máme po stezkách i jiných komunikacích pohybovat. Je to vlastně jen návod na vhodnou cestu z boru A do bodu B.

 

Příklady značení cyklostezek a cyklotras najdete ve fotogalerii níže.

Fotogalerie