Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Cyklotábor - a jak si ho představit?

article

Co tam zkoumají? Kolo se nám polámalo?

Představu o táboře, společných hrách a výletech, má asi každý z nás. Ta představa se ale většinou vztahuje k běžnému dětskému táboru. Nyní si ale můžete vybrat i z tematických táborů, které se zaměřují na různé aktivity  duševní (například cizí jazyky) nebo fyzické (specifické sporty). K té druhé skupině patří cyklotábory. V Plzni je organizuje Středisko volného času dětí a mládeže v Ledecké ulici na Lochotíně. Letos se uskuteční již jedenáctý ročník a tak jsem se organizátorů trochu povyptávala, jak to na takovém cyklotáboře chodí...

Autor: cykloRADKA (text), Vladimír KOSTELNÝ (foto) Aktualizace: 19.03.2010
Vstoupit do diskuse (0)

testplzenskonakole.cz: Kdo vlastně přišel s tím nápadem uspořádat cyklotábor?

Marcela HOLOMELOVÁ: To Jirka to vymyslel.  (pošťuchuje ho k odpovědi)

Jirka HOLOMEL: Marcela se tím živí, stále vymýšlí nové aktivity a dětský tábor patří mezi ně. Já byl na takovém normálním táboře  jen jednou a bez kola mne to nebavilo. Celej tejden chodit pěšky, to bylo strašný :-( Tak jsme si vymysleli cyklotábor.

 

plzenskonakole.cz:  A kdy jste pořádali první cyklotábor? 

Jirka HOLOMEL: První byl (společně zkouší počítat) asi před deseti lety. Byl dodaleka. Měli jsme družbu s Domem dětí v Mariánských Lázních, tak jsme jeli do Mariánek, spali tam v domečku na karimatkách na zemi a vařili si. Ráno jsme vyprázdnili krosny a  jeli do supermarketu nakoupit. Večer jsme vařili večeři, takže napřed šla do sprchy služba a vedoucí, aby mohli vařit, pak ostatní. Ale i když jsme se snažili, jedli jsme většinou později, než jsme chtěli. Po třech letech jsme to vzdali a začali jsme vybírat ubytování, kde i vaří. Na oběd většinou někde zastavíme po cestě nebo si ho koupíme cestou, takže máme podstatně víc času.

 

plzenskonakole.cz:  Jak se na místo dopravujete?

Jirka HOLOMEL: To byl zpočátku problém. Když jsme jeli na první cyklotábor do Mariánek, přijel vlak, do kterého se naše kola už nevešla, tak jsme se museli rozdělit, jet bez kol s batožinou a pak se pro kola vrátit na nádraží k vlaku. Ti, co měli krosny, to měli dobrý, ale Ti, co se dřeli s cyklobrašnami, si docela užili. V té době byly s přepravou potíže, ale to jsme ještě neznali Míru Kostelnýho, který dělá na dráze. Nakonec jsme se rozhodli, že budeme jezdit tam, kam sami na kolech dojedeme.

 

testplzenskonakole.cz:  Kolik Vás vlastně na táboře je?

Jirka HOLOMEL: Je nás pětadvacet. 

 

plzenskonakole.cz:  Slyšela jsem, že s dětmi jezdí i rodiče - to je dost netradiční tábor...

Jirka HOLOMEL: Původně jezdili jen děti, pak jsme vylákali i některé rodiče a po čase se jejich děti přemístily k počítačům a oni zůstali. Míra Kostelný takhle přihlásil dceru a pak jel sám. Teď je jedním z vedoucích. Rodiče ale musí slíbit, že nebudou vzpurní a že nebudou kouřit. Vloni s námi jela celá rodina a tatínek si liboval, že se může trhnout od maminky. Prostě ideální rodinná dovolená. Jezdíme totiž ve dvou skupinách rychlejší a pomalejší.

 

plzenskonakole.cz:  A jak staré děti jezdí?

Jirka HOLOMEL: Původně to bylo pro děti od 14 let, v současné době od 12 let. Mohou i mladší, třeba desetiletí, ale s doprovodem rodiče.

 

plzenskonakole.cz: Jaké jsou vlastně táborové funkce?

Jirka HOLOMEL: Je to jednoduchý - jsme tři vedoucí - já hlavní, pak Míra a Standa a Marcela jako zdravotník. S každou skupinou jezdí vždy dva lidé a už se nám to nejednou vyplatilo. Jednou se udělalo jedné holce zle a já jsem musel dojet pro auto, ten druhý se musel postarat o skupinu.

 

plzenskonakole.cz: Jak vypadá takový táborový den?

Marcela HOLOMELOVÁ: : Náš denní režim se řídí podle toho, kdy nám připraví kuchyně snídani a večeři. Většinou máme budíček v 7.30, v 8 snídani a tak okolo 9.00 vyjíždíme. Po návratu na základnu nás čeká večeře, pak údržba, po ní brífink. Tam shrneme, jak bylo celý den, kdo zlobil a kam se pojede zítra.

 

testplzenskonakole.cz:  Jak se připravujete na technické problémy?

Jirka HOLOMEL: Nářadí a základní náhradní díly si vozíme s sebou. Taky si vždy dopředu zjišťujeme, kde je nejbližší cykloservis. Takové ty opravy jako dráty, prošoupané pláště, sjeté brzdové špalky, na to už jsme připraveni. Občas je ale potřeba pořádný cykloservis, třeba když jsme neměli ten správný stahovák... S koly jsme se navztekali hlavně na prvních táborech, teď jezdí děti na mnohem lepších strojích.

 

plzenskonakole.cz:  Jak přepravujete na základnu batožinu?

Jirka HOLOMEL: Jezdíme dvěma auty. Batohy jimi vždy přesuneme a pak se jedním z nich vrátíme. Zpět je to v opačném pořadí.

 

plzenskonakole.cz: Kam se pojede letos?

Marcela HOLOMELOVÁ: Letos jedeme na Bezdružicko.

 

plzenskonakole.cz: Jaké děti jezdí na cyklotábory? To asi moc nebudou ti počítačoví peciválové, nebo snad ano?

Jirka HOLOMEL: Občas se nějaký vtrousí, ale nestane se, že by někdo nezapadl, Marcela je profesionální pedagožka, tak si poradí a na zlobení a jiné lotroviny u nás není čas. Cyklotábor je specifickej. Vlastně mám i jednoduchý vyúčtování. (usmívá se)

Marcela HOLOMELOVÁ: No, když Ti ho někdo připraví. (ozývá se Marcela)

 

 

testplzenskonakole.cz: Komu byste tedy cyklotábor doporučili?

Marcela HOLOMELOVÁ: Dětem, mládeži i jejich rodičům. Prostě každému, kdo je ochoten ujet aspoň 45-60 kilometrů denně. Není to tak strašné, když se to rozloží do 9 hodin. Je důležité se odhodlat, poslat přihlášku, samozřejmě zaplatit a přijít na informační schůzku, kde se dozví vše potřebné.

 

plzenskonakole.cz:  Jezdí stále stejná parta?

Jirka HOLOMEL: Je to tak padesát na padesát - tak polovinu tvoří noví lidé.


plzenskonakole.cz: Jako rodič bych asi měla obavu, že se mé dceři nebo synovi něco na kole stane. Setkali jste se s tím u rodičů?

Marcela HOLOMELOVÁ: Rodiče mají strach, ať posílají dítě kamkoli. Jsme školské zařízení, takže vše se řídí těmi nejpřísnějšími předpisy. Jakékoli obavy rozptýlíme na informativní schůzce. Tam ale stejně chodí jen ti, co nás ještě neviděli. Kdyby si chtěl někdo sehnat ještě další informace o našem středisku, stačí kliknout na www.svcdomecek.cz.

 

plzenskonakole.cz: Kdyby se chtěl někdo přihlásit, máte ještě volná místa?

Marcela HOLOMELOVÁ: Nějaká ještě jsou. Chceš jet taky?

 

plzenskonakole.cz:  Na dítě se cítím trochu velká, ale zajet se na vás podívat, to bych mohla.

Jirka HOLOMEL: To určitě.

 

plzenskonakole.cz:  Moc děkuji za rozhovor vám oběma a ať vám na letošní cyklotábor vyjde pěkné počasí!


 

Informace o letošním cyklotáboře

Najdete v sekci cykloakce v regionu  spolu s přihláškou...

 

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie