Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Do Zbiroha na kole, ve Zbiroze na laně

article

Chcete-li dosáhnout cíle, musíte se dostat ze stromu na strom

Před nedávnem jsem dostala pozvání do lanového parku ve Zbiroze. Mám ráda outdoorové aktivity a tak jsem to chtěla omrknout. Lanové centrum jsme našli v parku pod zbirožským zámkem. Když jsem viděla první lezce nad námi mezi stromy, netušila jsem, že zvládnu celý malý okruh a ještě se mi to bude líbit. Byl to zajímavý cíl cyklovýletu, který byste mohli vyzkoušet i vy a tak se s vámi o své zážitky podělím a to včetně tipu na cestu do Zbiroha.

 

 Autor: cykloRADKA Aktualizace: 17.08.2009

Tento lanový park vznikl začátkem července na vzrostlých bucích v areálu zbirožského zámeckého parku. Má dvě části. Ta první má jen čtyři překážky a je určena dětem ve věku od 4 do 12 let. Ta druhá část pro starší je 2,5 metru až 9 metrů nad zemí a čítá 14 překážek, z nichž prvních 8 je méně obtížných, zbývající čtyři jsou těžší a pokud je nechcete absolvovat, můžete místo toho sjet dolů lanovkou. Jedna z mých prvních otázek směřovala k bezpečnosti. „Případným zraněním se znažíme předcházet," říká Jan Španner, manažer zbirožského lanového parku. „Každý den lana kontrolujeme a lezci používají k jištění certifikované vybavení určené pro lanové parky," uvádí. „Případným nehodám se snažíme předcházet instruktáží  na trenažéru. Naši klienti jsou ovšem pojištěni proti úrazu," dodává ještě. Všechny překážky jsou na stromech uvázány s podložkami z dřevěných špalíčků, aby se lano nezařezávalo do stromů. Stromy musely mít před stavbou dendrologický posudek. Na Plzeňsku moc lanových parků není. Jeden máme pod vodárnou v Plzni  - ten je ale postavený na kůlech, nikoli na stromech. „Teď je lanových center v ČR asi padesát, já jsem sbíral zkušenosti v Olomouci, kde v roce 2001 vzniklo první,” říká Josef Španner.

 

testNedalo mi to a zeptala jsem se, jak dlouho trvá běžnému lezci dostat se ze začátku až na konec. „Asi tak třicet až čtyřicet minut," říká Španner. A jaký je rekord," ptám se. „Něco přes čtyti minuty," říká. Tomu se nám nechtělo věřit, ale během chvilky měl pan Španner na sobě postroj a už šplhal na nástupní plošinku. Nestačili jseme se divit. Opravdu to zvládnul za čtyři minuty a dvě sekundy. Pak jsem si to s Jardou vyzkoušeli my. Tedy až poté, co se náš instruktor optal na náš zdravotní stav, tedy zdravotní způsobilost k lezení. Dostali jsme postroje a instruktáž, jak pracovat s jistícím lanem a karabinami. Napřed jsme si to vyzkoušeli na trenažéru s lanem asi 1,5 metru nad zemí, pak naostro mezi stromy. Oba dva jsme zvládli malý okruh zakončený dlouhým sjezdem po lanovce. Ten se mi moc líbil. Začalo poprchávat, tak jsme to otočili na Plzeň. Cestou jsme ještě probírali, jaká byla nejvhodnější technika lezení na jednotlivých úsecích. Jediné, čeho jsme litovali, že se při šlapání do pedálů moc neposilují ruce - to jsme oba na lanech cítili. Ale jako tip na výlet, zejména pro skupinku cyklistů, se nám to moc líbilo.

 

Jak na kole do Zbiroha

My jsem jeli tam i zpět na kolech - pokaždé jinou cestou. Do Zbiroha jsme jeli z Plzně po CT3 až do Strašic, dále pak přes Cheznovice, Kařízek a Kařez a odtud po CT006 do Zbiroha. Z té jsem ve Zbirohu ještě před náměstím odbočili doleva do kopce k zámku (vede tudy červená a modrá turistická značka). Ze Slovan to bylo k hradu 55km. Cesta zpět byla o trochu kratší. Jeli jsme přes Plískov, Lhotu pod Radčem, Těškov, Volduchy a Osek do Klabavy, kde jsem se opět napojili na CT3 do Plzně. Při zpáteční cestě jsem naměřila jen 42km a to jsem jela z Červeného Hrádku na Slovany přes Doubravku. Nutno říci, že cesta ze Zbiroha do Volduch byla plná pozvolných sjezdů, bez větších kopců, takže by jim měl zvládnout i běžný cyklista.

 

Protože trasa vede podél vlaku, můžete se popovézt vlakem. Pro rodiny s dětmi nebo ty méně zdatné cyklisty bych doporučila jet vlakem do Hořovic odtud přes Záluží a Třenice do Zbiroha, což je necelých 10 km. Nebo jet osobnním vlakem do Zbiroha. Odtud je to na zámek jen 3 km. Na vlak se můžete vrátit do Rokycan výše uvedenou cestou  přes Plískov, Lhotu pod Radčem a Volduchy. Odtud můžete do Plzně jet zase vlakem. Ze Zbiroha na nádraží ČD v Rokycanech je to asi 20 km.

 

Doporučené mapy

Pro cestu do Zbiroha se asi nejlépe hodí mapa č. 5 ze série map, které vydal Plzeňský kraj. Pro cestu z Plzně ještě přidejte mapu č.4:

ROKYCANSKO, cykloturistická mapa č. 5 - Plzeňský kraj 1:75 000

PLZEŇSKO, cykloturistická mapa č. 4 - Plzeňský kraj 1:75 000  

 

test Lanový park ve Zbiroze

Lokalita - najdete ho v zámeckém parku asi 400 m jízdy po hlavní cestě zámeckým parkem.

Vstupné - najdete na stránkách lanového parku. Zvýhodněné rodinné a skupinové vstupné.

Pozor - pokud půjdete jen do lanového parku, hlaste tuto skutečnost v pokladně u brány - vstup do parku byste neměli platit!

Otevírací doba

do 14. záři 2009: otevřeno denně od 10 do 18 hod

po 15. září 2009: otevřeno jen o víkendech do 10 do 17 hod

podrobněji zde

Fotografie a zážitky z lezení v active parku mohou sdílet i s ostatními na facebooku

 

 

Odkazy

IDOS - vyhledání vlakového spojení

Active park - www stránky lanového parku ve Zbiroze

 

Fotogalerie