Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Franta Šesták vyprávěl, jak jel na kole podél železné opony

article

Další ze svých cestovatelských přednášek měl dnes v Přednáškovém sále Západočeského muzea známý český cyklocestovatel a rodák z Plzně Franta Šesták. O své cestě s Frantou Hejtmánkem podél železné opony povídal téměř hodinu a půl a bylo o čem! Cyklista, který se svým kolem projel Ameriku od východu na západ po Route 66, dojel z Čech do Santiaga de Compostela a zpět, nebo jako doprovod europoslance Edvarda Kožušníka do Štrasburgu seznámil zvědavé publikum se svojí poslední přes dva a půl tisíce dlouhou cestou z Travemünde do Umagu.

Autor: cykloRADKA (text), Franta ŠESTÁK (foto) a Milan VŘEŠŤÁL (foto) Aktualizace: 18.03.2010

testFranta je zkušený cyklocestovatel. Své dálkové cesty pečlivě plánuje dopředu, i když, jak se ukázalo, zvládnul i jednu rychlovku téměř bez přípravy. To když ho požádali, aby doprovázel novopečeného europoslance Edvarda Kožušníka do Štrasburgu. Právě díky tomu, že nabídku přijal, zvládnul loni víc cest než obvykle. Ta kolem železné opony s Frantou Hejtmánkem byla jednou z nich. Čekalo na ně přes dva a půl tisíce kilometrů z německého Travemünde přes Ratzemburg, Molin, Gudow, Lauenburg, Gartow, Salzwedel, Klötze, Helmstedt, Bad Sachsa, Hailgenstadt, Eschwege, Vacga, Bad Salzungen, Meiningen, Sonnberg, Hof, Trojmezí, Aš, Cheb, Tachov, Rozvadov/Waidhais, Eslarn/Železná, Domažlice, Babylon, Všeruby/Lam, Zwiessel, Mauth/Bučina,Philipsreut, Haidmühle/Nové údolí, Nová Pec, přívoz Horní Planá-Kaplice, České Velenice, Chlum u Třeboně, Nová Bystřice, Slavonice, Vranov nad  Dyjí, Mikulov, Valtice, Moravský Ján, Děvínská Nová Ves, Bratislava/Neusiedel am See, Podersdorg, Pamhagen/Kötzeg, Szombathely, Körmend, Öriszentpéter/Hodoš, Murska Sobota, Maribor, Dravograd, Poljana/Lojbach, Eisenkappel, Seeberg/Kranj, Nova Gorica, Sežana/Terst až do Koper/Umagu.

 

testFrantovo vyprávění doplňovaly fotografie z cesty a také vtipné poznámky, kterými občas rozesmál publikum. Kdo zažil některou z jeho cestovatelských přednášek, už ví, že tyhle glosy nejsou vyjímkou. Jeho humor najdete i v knížkách, které o svých cestách píše. Chystá i tu o cestě kolem železné opony, ale zatím pro ni nemá vydavatele...

 

Ani se mi nechce věřit, že tenhle čilý a veselý důchodce oslaví příští rok sedmdesátku. A jaký výlet, samozřejmě na kole, si k ní nadělí? Na to se ho budeme muset zeptat později.

 

 

O Stezce železné oponytest

 

Chystáme letos několik článků, takže zájemci, zbystřete...