Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Jak cestovat s kolem v plzeňské MHD

article

S kolem teď můžete do tramvaje, autobusu i trolejbusu

Zatímco v jiných velkých městech v ČR se dá cestovat s kolem už několik let, v Plzni byl převoz kol v tramvajích, trolejbusech a autobusech MHD spuštěn až 1. července 2009 a to zatím jen na zkoušku o víkendech a státních svátcích. Jaké to je a jak byste při cestě s kolem v MHD postupovat se dozvíte z našeho článku.

 Autor: cykloRADKA ve spolupráci s Jardou SOBOTOU Aktualizace: 02.07.2009
Vstoupit do diskuse (8)

Plzeňské městské dopravní podniky zajišťující službu veřejné hromadné přepravy po městě jsou akciovou společností ve stoprocentním vlastnictví města. Návrhy na zavedení přepravy kol ve vozidlech MHD se v předchozích letech ve vedení společnosti nesetkávaly s kladnou odezvou, a tak přišla s iniciativou subkomise cyklistiky Komise dopravy Rady města Plzně a svým usnesením iniciovala návrh oficiální cestou - tedy z pozice zástupce vlastníka. Poté, co jej podpořila Komise dopravy Rady města Plzně, tak návrh schválili 30. dubna i městští radní. PMDP mělo spustit přepravu kol již 1. června 2009. Zdálo se, že je vyhráno, ale nebylo...

 

 

Cena přepravy kola

 

Kolo je totiž zavazadlo a ta v plzeňské MHD jezdí zadarmo. Toto vstřícné přepravné (rozumějte jízdné za kolo) zřejmě vedení PDMP nechtělo pro kola akceptovat a proto doporučilo Radě města stanovit  přepravné pro kola ve výši 24 Kč. Tento návrh byl rozhodnutím většiny městských radních 4. června schválen. „Navrhoval jsem přepravné zdarma jako u zavazadel nebo ve výši maximálně běžného jízdného - tedy 12 korun," říká náměstek primátora Petr Náhlík, který je i předsedou subkomise cyklistiky, která původní návrh iniciovala. „Ani jeden návrh ale neprošel," dodává. Jak je zřejmé z následující srovnávací tabulky, přeprava kola v plzeňské MHD patří k těm nejdražším.

 

 

  10 min 30 min
60 min
24 hod
 s předplatným
 Poznámka
 Praha  zdarma  zdarma  zdarma  zdarma  zdarma
 v metru, vybraných tramvajích a přívozech
 Brno  7 Kč    11 Kč
 zdarma  zdarma  kolo za poloviční jízdné
 Ostrava      10 Kč
 27 Kč
 132 Kč/měsíc
 
 Plzeň    24 Kč
 24 Kč
   24 Kč/jízdu

ve všech prostředcích MHD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro úplnost uveďme i přepravné v cyklobusech a vlacích: 

 

Cyklobusy (zpravidla na vzdálenost 100 km i větší):

 • vypravované ČSAD autobusy Plzeň 30 Kč (při zpáteční cestě jen 20 Kč)
 • zahrnuté v Pražské integrované dopravě 26 Kč (při kombinaci s vlakem jen 13 Kč)

 

Vlaky nabízejí (zpravidla na vzdálenost 100 km i větší):

 • přepravu kola jako spoluzavazadla (nakládáte si sami, např. do speciální uličky na kraji vagónu) za 25 Kč
 • přepravu kola formou úschovy ve služebním voze (předáte průvodčímu v služebním voze) za 30 Kč
 • pokud si zakoupíte jednodenní jízdenku na kolo, zaplatíte za ni jen 50 Kč při přepravě jako spoluzavazadlo a 60 Kč při přepravě s úschovou. S touto jízdenkou ale můžete i několikrát přestupovat a ujet tak až několik set kilometrů.

 

Je zřejmé, že většina dopravců cyklisty motivuje k přepravě kola vstřícnějšími cenami. Tiskový mluvčí ROPIDu, organizujícího pražskou integrovanou dopravu (PID) Filip Drápal k tomu říká: „Praha podporuje cyklisty tím, že je přeprava kola v prostředcích MHD zadarmo. Chce jim pomoci překonat rušné komunikace nebo se popovézt do kopce." V Plzni je to ale trochu jinak. Pokud pojede například čtyřčlenná rodina z centra tramvají k Boleveckým rybníkům, zaplatí za jízdenky a kola v MHD celkem 4x24 + 2x12 + 2x6 = 132Kč, za benzín dá tak 30 korun. To ke snižování hustoty automobilového provozu moc nepomůže.

 

V Plzni byste mohli kolo přepravit zdarma jen v případě, že ho složíte do rozměru ne většího než 50 x 60 x 80 cm. Pak se z něj stane běžné zavazadlo a ta jezdí v plzeňské MHD zdarma.

 

Jak zaplatit

Máte tři možnosti:

 1. koupíte si předem 2 jízdenky po 12 Kč, tedy celkem za 24 Kč
 2. koupíte si jízdenky ve voze pomocí nabité Plzeňské karty, tedy celkem za 24 Kč
 3. koupíte si jízdenku u řidiče. Řidiči ale prodávají pouze jízdenky za 20 Kč, takže pro kolo budete muset koupit jízdenky dvě, tedy celkem za 40 Kč

 

Podmínky přepravy

testPodmínky přepravy kol byly stanoveny podobně jako v jiných městech zvláštním článkem ve smluvních přepravních podmínkách.

 

Článek 7

Přeprava jízdních kol

 

 1. Jízdní kola je dovoleno přepravovat jako spoluzavazadlo o víkendech a státních svátcích od 1.července do 30.září na všech linkách a ve všech vozech MHD.
 2. O nástupu jízdního kola rozhoduje řidič vozidla. Cestující je povinen při nástupu a výstupu postupovat dle ustanovení článku 8, zejména odst. 19, 20, 21 a 22. Řidič může přepravu jízdního kola odmítnout, jestliže je prostor pro přepravu jízdních kol již obsazen, nebo v případě zvýšené frekvence cestujících.
 3. Cestující je povinen nastupovat a vystupovat z vozidla pouze dveřmi označenými pro přepravu dětského kočárku a kolo umístit ve vyhrazeném prostoru pro kočárky; při přepravě je cestující povinen zabezpečit kolo proti samovolnému pohybu a učinit taková opatření, aby nedošlo ke znečištění nebo poškození ostatních cestujících nebo zařízení vozidla. Cestující přepravující jízdní kolo zodpovídá za to, že touto přepravou nebude ohrožena bezpečnost přepravovaných osob nebo věcí včetně jejich znečištění a že nedojde k poškození nebo znečištění zařízení vozidla; zvýšené opatrnosti musí dbát zejména při nástupu do vozidla a při výstupu z vozidla.
 4. V jednom voze se mohou přepravovat současně max. 2 jízdní kola.
 5. Přeprava cestujícího s dětským kočárkem, popř. cestujícího na invalidním vozíku má při nástupu do vozidla přednost před přepravou jízdního kola.
 6. Jedna osoba může přepravovat pouze jedno jízdní kolo.
 7. Průjezd jízdního kola vozidlem není dovolen.
 8. Pro přepravu jízdního kola platí povinnost zaplatit za jeho přepravu přepravné v souladu s tarifem.
 9. Osoby mladší 12 let mohou přepravovat jízdní kolo pouze v doprovodu osoby starší 18 let.

 

testNaše rady pro přepravu kol v plzeňské MHD tedy zní:

 • před nástupem do vozidla mějte po ruce jízdenky v hodnotě 24 Kč nebo nabitou Plzeňskou kartu, nákupem jízdenek u řidiče se i tak dost drahá přeprava kola ještě prodraží
 • při příjezdu vozidla do zastávky znamením upozorněte řidiče, že chcete nastoupit
 • najděte dveře do vozidla označená piktogramem kočárku
 • při nastupování si ověřte, zda ve vyhrazeném prostoru není kočárek nebo invalidní vozík
 • je-li vedle dveří u piktogramu kočárku tlačítko pro nástup kočárku, stiskněte jej
 • pokud řidič nic nenamítá, upozorněte cestující ve voze, že chcete nastoupit s kolem
 • při nástupu dbejte na to, abyste bicyklem nezranili či neušpinili cestující
 • uložte kolo do prostoru pro kočárky, nejlépe tak, aby řetěz a přehazovačka byly mezi kolem a stěnou vozidla
 • postavte se ke kolu tak, aby v případě, že řidič zabrzdí, kolo padalo na vás nikoli na ostatní cestující
 • při jízdě se jednou rukou držte, druhou přidržujte kolo nejlépe ještě přibrzďujte, aby kolo při jízdě nemohlo popojíždět
 • před výstupem upozorněte cestující kolem vás např. slovy „budu vystupovat s kolem"

 

 

Přečtěte si také

 

S kolem do vozů plzeňské MHD - článek o tom, jak se dá jezdit s kolem v prostředcích MHD v jiných velkých českých městech

 

 

Diskuse k tomuto tématu

Přeprava kol ve vozidlech plzeňské MHD probíhá až do konce září 2009 ve zkušebním provozu. Poté bude provoz vyhodnocen a na jeho základě bude rozhodnuto o provozu v dalších letech. Chcete-li, aby tato služba byla zachována, dbejte při převozu maximální opatrnosti! Chcete-li vyjádřit svůj názor, zapojte se do diskuse k tomuto článku. Vaše názory předáme radním, kteří budou rozhodovat o tom, zda a za jakých podmínek se bude moci jezdit s kolem v MHD v příštím roce, či dalších letech.

 

Diskuse (8)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie