Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Jak se ´slavil´ Den bez aut v Plzni?

article

...včetně speciálních s kol se stylově ustrojenými cyklisty

Akcí ke Dni bez aut motivující k jízdě na kole po městě v Plzni přibývá. Kromě tradiční cyklojízdy za lepší podmínky cyklistů, kterou pořádají Děti Země, dnes vyzval ČEZ své zaměstnance, aby nechali svá auta doma. Překvapení se dočkali ti, co přijeli na kole včera na Úřad městského obvodu Plzeň 3. Bylo toho tolik, že jsem sotva stíhala všechny ty akce na kole objet. Ale podařilo se - můžete si o nich přečíst i se podívat na fotografie.

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 22.09.2009
Vstoupit do diskuse (0)

testMěstský obvod Plzeň 3 chtěl podpořit dárkem ty, co přijedou na úřad na kole. Přijely tři dámy a čtyři pánové. Úředníci ale ne. S těžkým srdcem nechala kolo doma i Iveta Zajíčková, která na úřad dojíždí z Města Touškova: „Teď už je ráno v šest, kdy musím na kole vyjíždět, tma a za tmy se bojím jezdit, aby mne nesrazilo auto." Paní Zajíčková to má do práce asi deset kilometrů a na kole jezdí od jara do podzimu. „Občas to ale nejde, protože musím do Plzně odvézt děti. Z Touškova do Radčic jezdím po silnici, pak po cestách kolem řeky. Kolo si nechávám v kanceláři," dodává. „Sprchy tu máme a oblečení si přivezu, když jedu autem, nebo si ho, pokud je nemačkavé, vezu v batůžku na zádech." Paní Zajíčková jezdí na kole očividně ráda, a neodradil ji od toho ani nepříjemný pád.

 

Městský obvod Plzeň 3 připravil pro pěší a cyklisty ještě jednu akci - prohlídku Borského parku s městským dendrologem Petrem Kutákem. Protože ale začínal již ve 14:30, účastnili se jí většinou jen pěší důchodci. Cyklisté jsme tam byli jen  tři, což byla škoda. Využila jsem chvilku před začátkem a zeptala se starosty městského obvodu Plzeň 3 Jiřího Strobacha, zda ví, co cyklisty v jeho obvodě nejvíc trápí. „Nájezdy na stezky, to mi říkají všichni." To ale trápí cyklisty všude. To ale není největší problém v centrálním městském obvodě, kde je nejvíc obchodů a historické centrum města. Snažila jsem se mu napovědět a zeptala se: „Víte, kde jsou v historickém centru Plzně stojany na kola? „Před vědeckou knihovnou a před radnicí," vyjmenovával. Doplnila jsem ještě další dvě místa před budovou úřadu na náměstí, kde se vydávají občanské průkazy a před WC na ploše náměstí. Celkem stání tak na deset kol. To ho očividně překvapilo. Uvidíme, zda se situace změní, když teď pan starosta o problému ví...

 

testSvé zaměstnance vyzval k aktivní podpoře Dne bez aut ČEZ. Ten, kdo přijel na kole, nebo veřejnou dopravou dostal hned u brány dárek. A takových bylo dost. Během našeho asi dvacetiminutového čekání přišlo hodně zaměstnanců pěšky, dva na kole a jeden na koloběžce. Další koloběžka s mladou koloběžkářkou prosvištěla kolem nás po protějším chodníku. Na kole přijel do práce i jeden z manažerů ČEZu pan Jan Kašpar. Jak jsem se dověděla, přijel z Rokycan po silnici a cesta mu trvala přes hodinu. Autem to jezdí po dálnici jen za dvacet minut. „Jsem ale spíš sváteční cyklista. Na kole jezdím nepravidelně a jen kratší trasy - tak do třiceti kilometrů," říká. „Nebylo to špatný, ale pro letošek mi to stačilo. Nejsem trénovaný." Jak vidí pan Kašpar dojíždění na kole do práce: „Kdybych si s sebou nevozil notebook a nemusel být v práci v obleku, tak bych o tom v létě přemýšlel. Pro ty, co to mají do práce blíž než já to může být dobrý způsob jak odstranit problémy s parkováním auta tady v areálu. Já si dnes zapomněl zámek na kolo, tak si kolo dám do kanceláře. Touhle dobou už bývá cyklostojan stejně plný," dodává.

 

Já se na Den bez aut také připravila - na rozhovor jsem přijela stylově na elektrokole a v kostýmku. Dobře jsem se přitom bavila při jízdě po síti slovanských cyklostezek lemujících zaplněné komunikace. Vypadalo to, jako kdyby někteří viděli cyklistku na podpatcích a v kostýmku poprvé. Třeba se ještě nějaká přidá - právě mladé cyklistky v sukénkách a botách s podpatky nám tady stále chybí. A nemusí jezdit jen na elektrokole, i když právě elektrokolo je ideální kolo do nerovinatého města - pomůže vám při jízdě do kopce, takže do cíle dojetete, aniž byste se zpotili.

 

testVyvrcholením Dne bez aut byla podvečerní cyklojízda pořádaná Dětmi Země. Kola, kolečka, jednokolo i dvojkolo, vozík pro dítě i pejskové jeli letošní cyklojízdu. Někteří cyklisté přitom na zádech vezli kartony s nápisy AUTA SMRDÍ, ŽERU ASFALT nebo SPOTŘEBA A EMISE = 0 Na trať se vyjíždělo opět od Branky za asistence městského strážníka a strážnice. Kuriozním strojům a jejich výbavě se nestačili divit. Asi padesát cyklistů vyjelo ulicí Bedřicha Smetany na náměstí. Vždy platilo, že hromadná doprava má na křižovatkách přednost, auta nikoli.

 

V Praze se letošní cyklojízda s mottem Zažij město jinak konala již v neděli 20. září. Pořádal ji opět AUTO*MAT a vy si o ní můžete přečíst na stránkách spřáteleného portálu NaKole.cz.  V Budapešti jelo tentokrát asi 20 000 cyklistů. Brno se na svou cyklojízdu teprve chystá.

 

V Panasoniku budou mít svůj Den bez aut až 1. října, tak jim přejme pěkné počasí a doufejme, že jim nebudou stačit stojany...

 

A co vy? Jak jste oslavili letošní den bez aut? A co si nachystáte na příště?

 

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie