Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Jan Řepka a jeho koncertování s kytarou a na kole

article

Honza se svou kytarou a písničkami

Pondělního večera jsem se vypravil až na samotný okraj Plzně, abych prozářil jeden z podzimních večerů příjemnou hudbou. Představení se konalo v sále skvrňanského M-klubu. Jan Řepka je vynikající písničkář a člověk s velkým srdcem. Možná právě díky tomu se snaží pro svá koncertní putování využívat dopravu vlakem a v posledních letech dokonce i kolo. Zdaleka mne nezaujaly jen písničky, ale také jeho speciálně upravené kolo, na kterém vozí své písničkářské nádobíčko. Trochu jsem se ho tedy po koncertě a promítání povyptával...

Autor: Milan VŘEŠŤÁL (text&foto), cykloRADKA (foto) a foto z archivu Jana ŘEPKY Aktualizace: 01.12.2010

testNa koncert jsem se vydal na kole s očekáváním, zda tak učiní i jiní posluchači. Vzhledem k čerstvé sněhové pokrývce a mrazivému počasí byla fyzicky přítomna kola pouze dvě. Koncertu se zúčastnilo celkem dvaadvacet posluchačů, což bylo méně než jsem u tak jedinečné osobnosti očekával. Program se stával ze dvou částí, v nichž Honza hrál písničky napříč dosavadním repertoárem, ale také z nového sólového alba ČISTÝ BYL SVĚT. Byl to vlastně koncert doplněný o vyprávění a promítání fotografií z cykloturné po Švýcarsku (2009). Na své cestě Honza kombinoval kolo a vlak. Cestu podnikl na běžném MTB kole v netradičním celorůžovém provedení. Náklad, v podobě brašen a malého strunného nástroje, vezl na zadním nosiči. Po cestě se seznámil s dalším velmi netradičním písničkářem Petrem Sarbachem. Petr své koncerty objíždí na historickém kole s kytarou na zádech.


V roce 2010 Honza podnikl první tuzemské cykloturné, při němž nejprve navštívil střední Čechy, později i Moravu. Na tuzemské cykloturné si pořídil nové kolo se specielně upravenou zadní stavbou a velkým nosičem. Položil jsem mu tedy  několik otázek:

 

plzenskonakole.czZaujalo mne tvé nové kolo, mohl bys mi ho blíže popsat?
Jan Řepka: Jedná se o standardní trekingové kolo s duralovým rámem, prodloužené specielním rámem Xtracycle. Rám jsem si nechal poslat ze zahraničí. Zatím takto upravené kolo vlastní v ČR pouze několik lidí.

 

plzenskonakole.cz: Kolik se toho dá na takovém kole odvézt?
Jan Řepka: Nosnost je okolo sto kilogramů, tak s sebou mohu vozit velkou kytaru i mikrofon a ozvučovaní aparaturu.

 

plzenskonakole.cz: Jak je kolo po takové úpravě řiditelné a kolik s ním máš najeto?
Jan Řepka: Kolo se chová velmi podobně, jako by prodlouženo nebylo, jízda je tedy příjemná. Najeto mám zatím 3000 kilometrů , z toho 2000kilometrů s kytarou).

 

plzenskonakole.cz: Netrpí hudební nástroj a aparatura při převážení vibracemi?
Jan Řepka: Zatím vše funguje jak má...Vše vozím v pevných polstrovaných obalech.

 

plzenskonakole.cz: Kolik kilometrů běžně najedeš za jeden den, v rámci turné?
Jan Řepka: Je to různé. Nejvíce to bylo asi 80 kilometrů, ale zjistil jsem, že 60 km je ta správná hranice, pokud mám být na večerní představení ještě použitelný.

 

plzenskonakole.cz: Používáš kolo i v denním životě?
Jan Řepka: Ano, na kole jezdím po Praze do zaměstnání. Od té doby co jsem se přestěhoval z centra na okraj, je mé dojíždění na kole dojíždění do práce příjemnější.Děkuji Ti za rozhovor a přeji hodně štastných kilometrů v sedle a zase někdy naviděnou v Plzni!


Odkazy

www.janrepka.cz

Fotogalerie