Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Jeďte po cyklostezce - ale kudy na ní vjet?

article

Mnozí řidiči, ale i chodci žijí v domnění, že v zimě na kole nikdo nejezdí. Chodci si to mašírují po pruzích pro cyklisty, řidiči parkují u vjezdů na stezky. Co s tím?

 Autor: cykloRADKA Aktualizace: 05.03.2009
Vstoupit do diskuse (5)

Každý den teď jezdím ze Slovan k Jižnímu předměstí. Po cestě střídám silnici, lávku, stezku pro pěší a cyklisty u řeky i tu procházející pod frekventovanou komunikací mezi Harantovou a Purkyňovou ulicí. Právě tam si většinou pro sebe zanadávám. Tam, kde je obrubník chodníku se stezkou sklopený, aby na ni mohli cyklisté najíždět, parkuje většinou nějaké auto. Jen jednou se mi podařilo, že byl u auta i řidič. „Pochválila” jsem ho za to předpisové parkování. Když viděl, jak jsem se škvírou mezi jeho a sousedním autem proplétala s kolem, pochopil. Myslím, že ten tam už příště nezaparkuje. Ale co ti ostatní?

 

testNadnesla jsem tento problém, který zdaleka není jen u vjezdu na stezku v Harantově ulici, na posledním jednání  subkomise pro cyklistiku města Plzně. Kolegové radili volat městskou policii a to tak dlouho, dokud se řidiči nenaučí, že tam stát nemají. Jistě je to řešení, ale velice zdlouhavé zvlášť v případě Harantovy ulice, kam na Katastrální úřad jezdí i spousta mimoplzeňských řidičů. Než by se to všichni tihle naučili, to by trvalo... Já bych se přimlouvala za jiné řešení, a to „uvolnit” vjezdy a výjezdy ze stezek dopravním značením. Některé to ale nebudou potřebovat. Třeba nájezd a sjezd z cyklopruhu u křižovatky Částkova-Slovanský je stavebně vyřešen tak dobře, že zde žádný „parkovací” problém nehrozí. Existuje ale množství těch, kde to stavebně vyřešeno není a řidiči tam s oblibou parkují, přestože jim vyhláška ukládá na těchto místech neparkovat. Někde by to mohlo vyřešit vodorovné značení zákaz parkování, to je ale nutné často obnovovat. Navíc v zimě a v podzimních plískanicích tohle značení není vidět. Spíš by se vyplatilo na cyklisticky frekventovaných nájezdech na cyklostezku ze silnici  umísit značku „Pozor cyklista”. Řidič si dobře rozmyslí, zda má své auto vystavovat nebezpečí odření projíždějícím kolem.

 

A co vy, jak byste situaci na těchto místech řešili? Zapojte se do diskuse k článku!

Diskuse (5)

Vstoupit do diskuse