Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Kdo je zodpovědný za úklid a zranění na cyklostezce?

article

Výkyvy teplot kolem nuly nezpůsobují problémy jen řidičům a chodcům. Také cyklisté, kteří jezdí i v zimě, se často potýkají se zákeřnými nástrahami povrchu silnice či stezky. Když napadnul sníh, stala se mnohá ulice špatně sjízdná pro auta. Tam, kde nebylo posoleno, se auta brodila sněhovou břečkou. Lidé postupně vyšlapali cestičky na chodnících, kde majitelé přilehlých domů sníh neuklidili. Když se ochladilo a do sněhové břečky napršelo, vše zledovatělo a na některých místech se chodníky či stezky staly neplánovaným kluzištěm. Kdo se stará o sjízdnost silnic víme, kdo o chodníky také, ale jak je to s cyklostezkami?


Autor: cykloRADKA Aktualizace: 13.01.2008

test V Plzni máme cyklostezky, které jako samostatné chodníčky vedou parky, či zelenými koridory řek. O tyto stezky se stará Správa veřejného statku spolu s městskými obvody. Jsou to často smíšené stezky a tak je v zimě více využívají chodci než cyklisté. Na některých místech, kam nedosáhly paprsky slunce v posledních dnech, se ledové úseky staly doslova pastí. Kde to bylo možné, snažili se je lidé obejít po okolním trávníku. Pěší i cyklisté, dokonce i maminky s kočárky si hledali cestu kolem zledovatělé stezky. S obavou jsem sledovala cyklistku, která - přestože sesedla z kola - nemohla najít cestu, kde by jí nohy neklouzaly.

 

Situace nebyla o mnoho lepší ani v bytové zástavbě, kde jsou stezky pro cyklisty součástí chodníků před domy. Podle slov tiskové mluvčí plzeňského magistrátu Zdeny Kubalové je za úklid takovéto stezky stejně jako chodníku zodpovědný majitel domu. Ten nese také odpovědnost za případné zranění cyklisty nebo chodce na neuklizeném povrchu. Přestože si většina „normálních" lidí myslí, že v zimě cyklisté nejezdí, opak je pravdou. Zimních cyklistů přibývá a tak je jen otázkou času, kdy do zimní statistiky úrazů přibude i nějaký cyklista, kterému kolo prostě uklouzne na stezce.