Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Kniha Rájem rozhlednovým II zvítězila

article

Na konci ledna hlasují členové asociace novinářů, publicistů, fotografů a rozhlasových pracovníků Czech Travel Press, zkrátka všichni ti, kteří píší, fotografují a natáčejí události spojené s cestovním ruchem, na své výroční schůzi o nejlepších publikacích roku v kategorii průvodců, kartografických děl a regionálních průvodců. Mezi nejlepší se dostalo i několik děl z naší regionální kuchyně. Nejlépe si u odborné poroty vedla knížka plzeňského nakladatelství Cykloknihy, která může sloužit jako inspirace k výletům právě na kole. Protože autor textu i kreseb Jirka Štekl i vydavatelé Vlaďka a Jiří Říhovi jsou z Plzně, podívali jsme se knížce na zoubek. A stálo to za to!

 Autor: cykloRADKA (text a foto), Jiří ŘÍHA a Petr KOLÁŘ (foto) Aktualizace: 06.02.2010

 

test

testRájem rozhlednovým II autora Jiřího Štekla je druhé doplněné vydání, které plzeňské nakladatelství Cykloknihy vydalo v dubnu loňského roku, tedy právě rok po vydání prvním. Oproti prvnímu vydání přibylo v publikaci 23 nových objektů, 23 obrázků z prvního vydání Jirka Štekl nakreslil znovu a lépe. Také některé mapky doznaly „nadlepšení”. Oproti prvnímu vydání knihy má každá rozhledna uvedné i GPS souřadnice. V druhém vydání tedy najdete na 266 rozhleden dřevěných či kamenných oproti 246 z vydání prvního. U každého je kromě slovního popisu rozhledny, její vyhlídky a přístupu k ní také poloha místa v malé mapce ČR, GPS, přístupová mapka s vyznačením přístupu na kole po silnicích i po cestách a zakreslením úrovně stoupání. Sběratelé ocení informaci o tom, kde lze na vrcholu získat suvenýr jako je například turistická známka nebo vrcholové razítko - ta nejlepší z nich jsou zveřejněna na předsádkách knihy, kde je i zasunuta mapa celé ČR s vyznačenou polohou všech rozhleden.

 

 

Nestává se často, že by si knížka vyžádala tak brzo druhé vydání či dotisk. Šteklovy rozhledny se druhého doplněného a aktualizovaného vydání dočkaly již po roce a dalšího dotisku po pouhých šesti měsících. Ocenění přišlo vcelku nečekaně. „Knihu jsme tentokrát nikam nepřihlašovali, novináři si nás vybrali sami. Je to fantastické, zatím náš největší úspěch," říká plzeňský nakladatel Jiří Říha z nakladatelství Cykloknihy. Jak kniha vznikala a jak se sbíral materiál, jsem se zeptala přímo autora Jirky Štekla:

 

plzenskonakole.cz: Kdo vlastně přišel s tím nápadem udělat o rozhlednách knížku?

testJirka Štekl: Jirka Říha o tom, že jezdím na kole po rozhlednách, věděl, několikrát jsme se o tom bavili. Pak zaujal Ludvíkův seriál Rozhlédni se člověče a když jsme se o tom bavili znovu, nabídl jsem mu knížku pro cyklisty, kde bude i jak se na rozhlednu dostat na kole. Materiály jsem sbíral průběžně skoro osm let, fotografoval jsem a dělal si poznámky. Když jsem Jirkovi ukázal návrhy, řekl, že do toho jde. Původně měly být v knížce fotky. Ty, co jsem mu předložil, ale nebyly nejlepší, protože jsem si vždycky nemohl vybírat počasí. Tak jsme se domluvili, že zkusím namalovat obrázky. Malovat jsem se učil za pochodu.

 

plzenskonakole.cz: Když už jsi měl podklady, muselo to být jednoduché, ne?

Jirka Štekl: To tedy nebylo. Když jsem podepisoval smlouvu, měl jsem asi jen třetinu rozhleden, ty zbylé jsem měl dodělat - tedy objet, nakreslit a napsat o nich během půl roku. To se ale nedalo. Dopadlo to tak, že rok po podpisu smlouvy jsem jen chodil do práce a dělal rozhledny. Naštěstí pracuji na dráze a dělám v turnusech, takže jsem se do vzdálenejších míst dovezl vlakem i s kolem a tam objel, co jsem měl.

 

testplzenskonakole.cz: To jsi tedy musel jezdit za každého počasí?

Jirka Štekl: To zas ne. Já jsem teplej a suchej jezdec (směje se). Jezdím za hezkého počasí pokud to jde. V zimě a za deště jen když je to nutné.

 

plzenskonakole.cz: A už jsi byl na nějaké rozhledně, která vznikla až po vydání knížky?

Jirka Štekl: Nedávno jsem ty nové rozhledny počítal. Od doby, co vyšlo druhé vydání, je už třicet čtyři nových rozhleden, takže s těmi, co v knížce jsou, je jich právě teď  tři sta. Průběžně to sleduji a připravuji si materiál. Loni jsem ale hlavně doháněl to, co jsem nestihl na kole navštívit, když jsem objížděl rozhledny, třeba si zajezdit na Šumavě.

 

plzenskonakole.cz: Díky za rozhovor a přeji hodně nových jasných výhledů.

 

 

Naše minirecenze

Knížky, brožury a propagačním materiály pro cestovní ruch připravuji, vydávám i recenzuji. Zvlášť v tom posledním případě musím říct, že málokdy nechám na autorovi či vydavateli nitku suchou. Po dlouhé době mohu zodpovědně říci, že jsem našla publikaci, které nemám co vytknout. Pokud někdo říká, že mu v knize schází aktuální údaje o otevírací době nebo odkaz na internetové stránky jednotlivých rozhleden, nemohu s ním souhlasit. Z vlastní zkušenosti vím, jak se tyto údaje mění a s jejich zveřejněním by se kniha stala brzy neaktuální, zatímco takto má trvalejší hodnotu. Každému, kdo se nebojí na kole vyšplhat do kopce, kde bude odměněn výhledem, ji tak vřele doporučuji.

 

Jak koupit

V Plzni ji můžete koupit v běžných knihkupectvích, pravidelně je několik výtisků na skladě v knihkupectví Ševčík v Solní ulici. Knihu si také můžete objednat v E-shopu nakladatelství Cykloknihy. Cena činí 299 korun.

 

Rozhlednové odkazy

rozhledny.wz.cz - prý nejlepší rozhlednářský web s otevíracími dobami

rozhledny.webzdarma.cz - rozhlednářský web, kde si můžete vyhledávat rozhledny po jednotlivých krajích

rozhledny-slovensko.webz.cz - nový rozhlednářský web Martina Špádla o rozhlednách na Slovensku

plzenskonakole.cz -  v sekci Zajímavá místa --> Vyhlídky a rozhledny najdete rozhledny a vyhlídky v Plzni a jejím okolí, někde i s otevírací dobou

 

 

Výsledky soutěže 3 x 7 publikací a map 2009

O nejlepších publikacích z nabídky 3 x 7 vydaných v roce 2009 hlasovalo rekordních 45 členů asociace v pražské restauraci Mánes 28. ledna 2010. Výroční setkání asociace, rozhodlo o vítězích již podvanácté.

 

testKategorie mapy a atlasy

1. Pivovary Česká republika 1:500 000 (Kartografie Praha) 18 hlasů
2. Labské pískovce 1:25 000 - Turistická a cykloturistická mapa (EUROKART) 6 hlasů

3. - 4. Krkonoše - západ 1:25 000 turistická a lyžařská mapa (ROSY - Mělník) 5 hlasů

3. - 4. Atlas města a obcí Střední Čechy - Praha 1:20 000 (Žaket Praha) 5 hlasů
5.-6. Mapa tajemných míst Brno - okolí (Mapcentrum České Budějovice) 4 hlasy

5.- 6. Praha cyklistická 1:16 000 (SHOCart Zádveřice) 4 hlasy
7. Autoatlas Česká republika „Cestujeme bez brýlí” 1:150 000 (Freytag a Berndt) 3 hlasy

testKategorie průvodci

1. Štekl Jiří: Rájem rozhlednovým na kole, pěšky, lanovkou i tramvají (Cykloknihy) 14 hlasů
2. 77 výletů s dětmi po Čechách (Universum) 11 hlasů
3. Cyklovýlety po Česku (Flétna) 7 hlasů
4. - 5. Krupková a kol.: Na in-linech křížem krížem po Česku (Fragment) 4 hlasy
4. - 5. Schusser František: Druhé putování za růží a Lilií (Bohumír Němec - Veduta) 4 hlasy
6. Oberfalcer Eduard: Turistický průvodce Pošumaví a Povydří (3.) (Oberfalcer Eduard) 3 hlasy
7. Lounsko a Dolní Poohří Průvodce po Čechách, Moravě a Slezsku (Soukup a David) 2 hlasy

Kategorie regionální průvodci

1. Průvodce pěšího turisty Morava a Slezsko (publikace vydaná čtyřmi kraji ) 14 hlasů
2. Turistický průvoce Olomoucký kraj léto 2010 (Olomoucký kraj) 8 hlasů
3. Průvodce městem (město Brno) 7 hlasů
4. Krok za krokem (Obec Orlické Záhoří) 6 hlasů
5. Liblice (Konferenční centrum) 4 hlasy
6.- 7. Plzeňský kraj - Pohledy z výšek a další prospekty (Plzeňský kraj) 3 hlasy
6. - 7. Louny (město Louny) 3 hlasy