Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Měli nápad - dovolenou na kolech se třemi malými dětmi

article

U jezera Neuenburgersee ve Švýcarsku (k Mt.Blancu 2007)

Když byla moje dcera malá, vozila jsem ji na kole na sedačce. Vždy to ale byly jen krátké cesty po Plzni nebo do jejího okolí. Přiznám se, že i pro mne byla představa cyklovýletu na kolech se třemi malými dětmi poněkud nepředstavitelná. Teď už ale znám rodiny, které takto absolvují několikatýdenní dovolenou. Jedna z nich bydlí v Hůrkách u Rokycan. Michal a Petra Ivasienkovi přijali mé pozvání k rozhovoru i se svými třemi dcerami - osmiletou Barčou, pětiletou Kačenkou a tříletou Aničkou. Jak dostali nápad jet všichni na kolech až pod Mt. Blanc?

 Autor: cykloRADKA (text a foto), Ivasienkovi (foto) Aktualizace: 18.01.2009
Vstoupit do diskuse (0)

plzenskonakole.cz: Moje první otázka musí směřovat k vašim cyklistickým začátkům - Jak dlouho jezdíte na kolech?

testMichal: Asi tak dva a půl roku, vlastně od chvíle, kdy jsme se rozhodli dojet na nich pod Mt Blanc.

 

plzenskonakole.cz: A měli jste něco natrénováno? Jezdíte na kole doma třeba o víkendech?

Petra: Naše víska Hůrky je na kopci, ať jedete kamkoli, je tam kopec, navíc úzké cesty, kde jezdí lidi autem jako blázni, takže doma toho moc nenajezdíme.

Michal: Nenapadlo nás jezdit na kole, kolo bylo v pozadí, odstartovala to až ta knížka o cestě na kole k Nordkappu. Já jsem vždycky chtěl cestovat. Měli jsme na výběr - buď zájezdy, nebo něco dobrodružnějšího. Tak jsem přišel s nápadem vyjet na dovolenou na kolech a holky souhlasily. Do té doby jsme toho ale moc nenajezdili. Před cestou jsme si udělali pár výletů, abychom doladily přípravu a vybavení.

 

testplzenskonakole.cz: A co vaše děti? Spousta dětí by možná fňukala. Jak to snášejí vaše dcery?

Barča: Já jezdím na kole ráda. 

Kačka: Už se těším na svoje kolo. Pojedu na něm letos na první výlet.

 

plzenskonakole.cz: Vaše první cesta na kolech pod Mt. Blanc měla skoro osm set kilometrů? Jak jste to zvládali?

Michal: Největší strach jsme měli, jak to bude zvládat Barča, která jela na vlastním kole. Dopadlo to ale nad očekávání dobře - závěsnou tyč jsme vlastně vezli zbytečně.

Petra: Nepříjemné bylo, když dostaly holky horečku a já k tomu migrénu - to bylo asi pátý den cesty. Michal se musel starat o holky sám. Navíc nám vlastně skoro celé první dva týdny propršely. Déšť je největší nepřítel cyklistů. I když jsme měli holínky, pláštěnky i nepromokavé bundy, déšť omezil některé naše plány, ale to je asi na každé dovolené v přírodě.

 

 

plzenskonakole.cz: Osm set kilometrů na kole je dost, kolik jste ujeli denně a jaký byl vlastně váš režim během cesty?

Michal: První rok jsme měli denní průměr 35 kilometrů, loni to už bylo 45 kilometrů. Většinou dva dny jedeme a třetí den zůstáváme na místě, koupáme se a hrajeme si. Aby si cestu užily také naše děti. Cesta pod Mt. Blanc nám trvala čtyři týdny, loňský výlet do Benátek (celkem 880 kilometrů) také. Takže to je tak dvacet dní jízdy a deset dní odpočívání a poznávání míst na cestě. I když s malými dětmi to na prohlídky pamětihodností moc není...

 

plzenskonakole.cz: Mt. Blanc je nejvyšší hora Alp, takže jste si asi museli šlápnout i do kopců, že?

Michal: Vzhledem k tomu, že jsme jeli plně naložení a s vozíkem, vybírali jsme si nenáročné cesty bez velkého převýšení. Vodítkem nám byla edice německých cykloprůvodců po dálkových cyklotrasách. Pak stačilo tyto trasy, které vedou většinou při řekách, jen pospojovat... I v Alpách jsou řeky a kolem nich cyklostezky. Nejnáročnější úsek tak vlastně byl z česko-německých hranic Bavorským lesem.

 

testplzenskonakole.cz: A kam se chystáte letos?

Michal: Letos chceme vyrazit na kolech do Londýna, to je asi 1100 kilometrů. Plán je - pět týdnů na cestě a pak jeden v Londýně. Je to asi poslední cesta, kterou  s námi bude moci absolvovat Kačka ve vozíku. Když to zvládne, tak pak s námi pojede na prodloužený víkend na svém vlastním kole.

 

plzenskonakole.cz: Jak dlouho takovou dovolenou na kolech plánujete?

Michal: V podstatě začneme přemýšlet o tom, kam zase pojedeme, hned po návratu z cesty. Během podzimu  dám dohromady trasu a na jaře zjišťuji podrobnosti  - ubytování, ceny kempů, zajímavosti na trase a tak. Prostě pátrám na internetu.

 

plzenskonakole.cz: To chce asi dobrou kondici... Kolik vlastně na kole vezete nebo táhnete?

Michal: Já měl na kole asi 50 kilogramů zavazadel včetně tří párů holínek, hraček a oblečení. Vozík s holkama, který jsem táhnul, měl  asi 45 kilogrmů. Po zkušenostech z první cesty pod Mt. Blanc jsme si na tu druhou už pořídili brašny na přední i zadní kola. Je toho dost  - vždycky se mi urve zadní nosič...

 

plzenskonakole.cz: Na kolik vás vybavení pro cyklodovolenou pro pětičlennou rodinu dohromady vyšlo?

Michal: Každý máme kolo asi za deset tisíc, Barča má za čtyři tisíce, k tomu vozík na dvě děti za třináct a ještě jsme potřebovali kojeneckou vložku do vozíku. Pak stan a za brašny jsme dohromady dali skoro sedm tisíc. Dohromady to vyšlo asi na šedesát tisíc, ale pořizovali jsme to postupně.

 

plzenskonakole.cz: Jak jste vybírali vaši výbavu?

Michal: Hodně jsme sledovali diskuse na internetu a sbírali zkušenosti od jiných. Tak jsme si například vybrali vozík.

 

plzenskonakole.cz: Je dovolená pro pětičlennou rodinu na kolech po západních státech drahá?

Michal: Pro celou rodinu vyjde týden tak na osm tisíc. Dá se jet třeba jen na dva týdny. Za šestnáct tisíc pro pět lidí to není moc drahé, ne? test

 

plzenskonakole.cz: O svém putování jste napsal  knížku. Co Vás k tomu vedlo?

Michal: Neměli jsme žádné zkušenosti ani trénink, přesto jsme to i s malými dětmi zvládli. Myslím, že lidé se takového způsobu cestování bojí, ale zbytečně. Chtěl jsem jim ukázat, že to jde, že se bát nemusí. Pokud by měli zájem nějací rodiče malých dětí o naše zkušenosti, rádi jim poradíme.

 

plzenskonakole.cz: Vzali byste někoho sebou, kdyby to chtěl zkusit také?

Michal: Možná. Asi bychom si ale museli udělat nějaký kratší společný cyklovýlet na zkoušku. Třeba abychom zjistili, jak spolu budou vycházet děti. Po cestě moc rodin s tak malými dětmi nepotkáváme. Spíš skupinky starších cyklistů.

 

plzenskonakole.cz: Co byste poradily těm, co se chtějí vydat na dovolenou na kolech s dětmi jako vy?

testPetra: I u dětí se vyplatí investovat do funkčního oblečení. My ho pro děti většinou kupujeme v Německu, u nás zatím není moc velký výběr a většinou je i dražší než v Německu. Nezapomenu  na to, jak měly holky propocená trička, když dojeli ve vozíku pod Mt. Blanc.

Michal: Režim cesty se podřizuje dětem. Nejde jet dlouhou dobu bez zastávky, to je nebaví, i když mají ve vozíku hračky. My jim tam navíc instalovali MP3 přhrávač, aby mohly poslouchat pohádky.

 

plzenskonakole.cz: Změnily vaše rodinné dovolené na kolech váš vztah ke kolu? Jezdíte třeba do práce nebo do školy na kole?

Michal: Chtěli bychom kolo používat jako dopravní prostředek, ale nejde to. Člověk se třemi dětmi se na vesnici bez auta neobejde. Školku máme v Dobřívě, já jezdím za prací do Rokycan, ale třeba i do Holoubkova, dcery vozíme na kroužky do Rokycan i do Plzně. To bychom na kole nezvládli. Možná, kdybychom bydleli ve městě.

 

plzenskonakole.cz: Děkuji vám všem za rozhovor.

 

Co se do rozhovoru nevešlo...

testIvasienkovi potvrzují, že všechno jde, když se chce. I bez zkušeností a tréninku zvládají dlouhé výlety na kole se třemi dětmi. Klíčem je možná právě jejich výchova. Protože doma televizní vysílání nesledují, jejich děti se koukají na televizi (pohádky z DVD) jen tak dvakrát týdně. Cesta na kole pro ně tedy byla dobrodružstvím s objevováním nových krajů, ne trest být bez televize, počítače či jiných elektronických vymožeností doby. Možná proto se i tak malé holčičky na další výlet na kolech těší a při šlapání do pedálů nefňukají.

 

Ivasienkovi nabízejí besedu o jejich putování např. rodičům v mateřských školách, a dětských centrech. Informac e najste v přiloženém souboru.

 

Já jsem ráda, že jsem se díky redakci nakladatelství CYKLOKNIHY mohla setkat  s touhle cyklorodinou a doufám, že to nebylo naposledy. Pokud vás povídání s Ivasienkovými zaujalo, můžete si přečíst víc v knížce Na kolech až pod Mt. Blanc... se třemi dětmi k nejvyššímu vrcholu Evropy, kterou v prosinci 2008 vydalo nakladatelství CYKLOKNIHY.

 

Přílohy

Beseda - nabídka (1.06 MB)

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie