Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Mistr světa v jízdě na vysokém kole zakončil v Plzni 11. etapu RI okna TOUR

article

Pepa Zimovčák v doprovodu svého týmu a příznivců končí 11. etapu RI okna TOUR v Plzni

Devítinásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole, který mimo jiné projel za 28 dnů napříč severní Amerikou (4356 km), v letech 2005 - 2007 v režimu profesionálů absolvoval nejslavnější cyklistické závody světa - Tour de France, Giro d´Italia a La Vuelta Espana a je držitelem několika světových rekordů, v podvečer přijel do Plzně v doprovodu plzeňských cyklistů, kteří mu vyjeli na kolech naproti do Rokycan. Josef Zimovčák v Plzni končí jedenáctou a začíná dvanáctou etapu RI okna tour 2008.

Autor: cykloRADKA(text a foto), Jirka ŘÍHA (foto) Aktualizace: 08.07.2008

21 etap v délce od 16 do 201 kilometrů zdolává po České republice, a trochu i Polsku, Německu, Rakousku a Slovensku Josef Zimovčák na vysokém kole. Celkem 2840 kilometrů kolem České republiky hodlá ujet za 23 dní. "Příprava na RI okna TOUR nám trvala několik měsíců", uvedl. Na trase ho doprovází několikačlenný tým na kolech i v doprovodných vozidlech. Při své cestě již zdolal vrchol Pradědu i nejvyšší české hory Sněžky.

 

V Rokycanech se doprovodný tým Pepy Zimovčáka rozrostl. Zahlédli jsme cykloturistu Jirku Fryče, který přesto, že loni oslavil osmdesátiny, je neskutečně aktivní, stále jezdí na kole. Do Rokycan s Pepou jel i Franta Babický, který zasvětil celý život stavění špičkových kol v rokycanském Favoritu, absolvoval jako mechanik národního mužstva cyklistů 25x Závod míru a byl mnohokrát s cyklisty na mistrovství světa i na olympiádě. Vlastní jednu z největších sbírek historických kol v ČR (část z ní je nyní na zámku Luhov). Do Rokycan také z Plzně dojel jeden ze zakladatelů časopisu CYKLOTURISTIKA Jirka Říha. V Plzni se u Plzeňského Prazdroje ještě přidal plzeňský velocipedista Stáňa Cink a zahlédla jsem také Vaška Kalinu organizátora nejmasovější cykloturistické akce na Plzeňsku Z Plzně na hrady.

 

S Pepou Zimovčákem jsme jeli jen asi 20 kilometrů z jeho dnešního stotřicetipětikilometrového přídělu. Přesto jsme se museli podivovat, v jakém tempu zdolal Ejpovičák, který ještě předtím, než byla dostavena dálnice, potrápil leckteré slabší auto. Jeho výkonům se lze jen obdivovat hlavně proto, že vysoké kolo nemá převody a i brždění z prudšího kopce vyžaduje pěknou zručnost. Moc mne mrzelo, že jsem nemohla vyfotogafovat "brzdnou pózu" při sjezdu do Červeného Hrádku, při které Pepa sesednul ze sedla a stál na zadní stupačce, aby změnil těžiště kola.

 

Doufejme, že ho v našem kraji nebude provázet nepřízeň počasí, či jiné problémy. Tento člověk si života velice váží. Svojí pílí a disciplinovaností se dostal na světovou špičku a mně nezbývá než mu popřát pevné zdraví do dalších kilometrů ve vyšších cyklistických sférách!

Fotogalerie