Na úvodní stránku
mail

Rady a nápady

Dobrá rada drahá... Tak vybírejte. Třeba vás bude něco inspirovat. Možná byste se také rádi podělili o nějakou dobrou radu. Pokud ano, pak mi napište. 

Na kole v zimě - jak na to?

article

Je to jednoduché - jízda na kole v zimě má svá pravidla. Vychází z podmínek venku a potřeb vašeho těla. Pokud si chcete zajezdit i v zimě, zkuste si přečíst následující rady a třeba to taky zkusíte.

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 17.02.2009
  1. Držte si své tempo a nedělejte zbytečné zastávky - jízda na kole je pohyb, takže se vám šlapáním do pedálů rozproudí krev a po chvíli vám bude pěkně teploučko. Jakmile ale zastavíte, začne vám být zima, takže zastavujte, jen pokud to opravdu potřebujete. Zastávka na vysmrkání je právě tak dlouhá, abyste se nezačali klepat zimou. Pokud zastavujete, pak raději pod kopcem (ne na vrcholu), protože cesta do kopce vás zahřeje na rozdíl od sjezdu z kopce dolů. Pokud jedete ve skupině, pak by ti rychlejší neměli zastavovat, ale jet vám naproti nebo  "kolečkovat" u nejbližší křižovatky, než dojedou ti pomalejší. Pokud se pomalejší nechají stáhnout rychlejším tempem zdatnějších kolegů, mohou si nadýchat do plic příliš studený vzduch a tak se nachladit.
  2. testDobře se oblečte - na jízdu v zimě vám stačí jen dvě vrstvy oblečení nahoře a jedna dole, pokud si jej pořídíte ze vhodných materiálů. Mně při vyjížďce při cca -5oC přes den stačil tenký funkční rolák od CRAFTu a softshellová bunda značky KALAS. Softshell je materiál funkční, tedy propouští pot, ale je voděodpudivý a nepropouští vítr. Z tohoto materiálu si můžete pořídit i kalhoty, většinou to ale zvládnete i s běžnými dlouhými cyklistickými kalhotami. Rozhodně se vyplatí investovat do dobrých zimních bot a návleků na ně. Ty jednak izolují teplo a pokud si pořídíte návleky neoprénové, zabráníte tím i pronikání vlhkosti do bot. Nezapomeňte na rukavice - ty oceníte zvláště při sjezdech. Je dobré si vyzkoušet,  jak se vám v nich ovládá přehazovačka a brzy. Pod přilbu většinou stačí šátek z funkčního materiálu, pokud fouká vítr, je vhodnější kukla. Vyplatí se alespoň doplňky (rukavice, návleky, šátek atp.) a boty před výjezdem nahřát na radiátoru.
  3. Naplánujte správně trasu - pro jízdu v zimě platí, že by trasa měla být naplánovaná tak, aby na ní nebyly dlouhé sjezdy, při kterých můžte promrznout až na kost. Střídejte tedy cestu do kopce i z něj, šlapat byste měli nejlépe pořád. I pokud nebudete zastavovat, při teplotách pod nulou vám většinou po dvou hodinách začne být zima na nohy či na ruce. Chcete-li si naplánovat delší výlet, počítejte se zastavením ve vyhřáté hospůdce asi po dvou hodinách.
  4. Vhodné kolo - rozhodně byste si před jízdou za mrazu či na sněhu měli zkontrolovat kvalitu vzorku na pláštích a funkčnost brzd. Pokud pojedete po sněhu, volte raději horské kolo s hrubším vzorkem plášťů. Pokud chcete jezdit v zimě častěji, zvažte, zda si na zimní ježdějí nevyhradit tzv. zimáka, tedy kolo do zimy, sněhu, mrazu a hlavně na nasolené silnice. Ne každý má totiž možnost i v mrazech kolo ostříkat od soli ze silničních posypů.
  5. Jídlo & pití na cestu - pokud si s sebou berete i pití v cykloláhvi, berte v úvahu, že vám může zmrznout. Vyplatí se ho tedy vhodně namixovat... Pokud si chcete vzít i něco na zub, raději vyberte něco takového, co budete schopni sníst, aniž byste si museli sundavat rukavice.

Fotogalerie