Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Největší cykloturistická akce na Plzeňsku - Z Plzně na hrady

article

Na startu je třeba vyplnit startovací lístek

Vždy poslední květnovou neděli se již tradičně cyklisté v Plzni sjíždějí ke Kameňáku, aby se zúčastnili na jedné z tras cykloturistické akce Na kole z Plzně na hrady. Pro letošní již šestnáctý ročník jsme si s kolegy vybrali silniční stovku, která překvapivě vůbec "nebolela". Jak vlastně tato oblíbená akce vznikla a kdo za ní stojí? Trochu jsem pátrala...

 Autor: cykloRADKA (text a foto), Vašek KALINA (foto) Aktualizace: 02.06.2010

O akci Z Plzně na hrady jsem poprvé slyšela asi před pěti lety: Největší a nejlepší akce - prý. Neměla jsem ale štěstí se na ni dostat, nebo tak jen ráno na start nebo odpoledne do cíle. Když jsem začala psát pro plzenskonakole.cz seznámila jsem se s Vaškem Kalinou, jejím hlavním organizátorem. Jeden z těch, co pro blaho ostatních cyklistů neváhá přiložit ruku k dílu. A Vašek ji přikládá rád. Vždyť je to již šestnáctý ročník, který s pomoci kamarádů a rodiny připravil. Začínal se členy KČT TJ Lokomotiva, ale těch postupně ubývalo, až na to zbyl sám. Ale ne tak úplně... „Pomáhají mi děti, dcera i další členové rodiny. Jsem za to moc rád,” říká obětavý organizátor.

 

testLetos se k těm milým povinnostem ovšem přidala i jedna nemilá příhoda. „Když jsem rozvážel letáky po obchodech se sportovním a cyklistickým zbožím, někdo mi ukradl kolo. Stačila chvilka před krámem na Slovanské, a bylo fuč. Trochu jsem doufal, že se kolo ukáže na akci, ale nevyšlo to," říka Vašek Kalina se smutkem v očích. Ztráta pěkného jen asi dva roky starého kola zamrzí každého, proto jsme o pátrání požádali i čtenáře našeho portálu v sekci RADY a NÁPADY -- Inzeráty a cykloseznamka.

 

První ročník začínal jen se dvaadevadesáti účastníky, letos jich jelo 321 cyklistů (62 silničářů, 146 MTB a 113 na dětské trase). Nejvíce lidí se účastnilo roce 2002 -  to jich bylo 447. V roce 2004 byla akce spojena s desátým srazem cyklistů  z celé České republiky.

 

Letos jsme na naší silniční trase žádný hrad neměli a tak jsem se Vaška zeptala, jak vlastně vznikl název akce? „Chtěl jsem aby z názvu bylo poznat o co jde, tedy NA KOLE, kde to je Z PLZNĚ a něčím to uzavřít NA HRADY, i když těch hradů a zřícenin tu moc není, lépe v dosahu tras, letos to byl Buben a ze zajímavostí Krkavec a Kolomazná pec, ale tam se na oficiálních jízdách nesmí a letos to bylo na trase MTB,” říká. Zajímalo mne také jak vznikají trasy a zda jsou každý rok jiné. K tomu Vašek uvedl:  „Trasy pro MTB jsou vedeny převážně po značených turistických cestách a ty možnosti jsou tři. Jak říkám západní okruh, severní a východní a další tři roky trasy obrátím a vedu je v obráceném směru. Takže by se dalo říct, že je vlastně tras šest."

 

 

testOdkazy

 

www.nakolezplzne.cz - oficiální stránky akce Na kole z Plzně na hrady

 

http://profil.lide.cz/NakolezPlzne/fotogalerie/ - fotogalerie z akce Na kole z Plzně na hrady

 

 

 

 

 

Fotogalerie