Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Obrazový cykloslovník na cesty po Evropě

article

Chystáte se na kole do zahraničí? Zápasíte s jazyky a bojíte se, že se v případě defektu nedomluvíte? Evropská cyklistická federace vás v tom nenechá. V loňském roce vydala třiadvacetijazyčný obrázkový cykloslovník. Kromě popisu kola a jeho příslušenství zde najdete i pár frází a slovíček z cyklistické infrastruktury. Přínos slovníku je zejména v jeho mnohojazyčnosti, srozumitelnosti a možnosti stáhnout si ho v PDF formátu na internetu. Nevěříte?

 Autor: cykloRADKA Aktualizace: 21.01.2010

„Ali se tudi vy radi peljete s kolesom?” Rozumíte této jednoduché frázi? Tuto větu a spoustu jiných vyrazů najdete v novém cykloslovníku. Útlá brožurka formátu sešitku A6 o 64 stranách nabízí cyklistické výrazy ve třiadvaceti evropských jazycích včetně češtiny. Nejrozsáhlejší je kapitola Kolo (22 stran), po ní následují kapitoly Příslušenství, Na cestě, Další užitečné fráze, Typy kol a Infrastruktura. Na prvních stránkách kromě obsahu najdete také text Bruselské charty pro podporu cyklistiky, na poslední dvojstraně najdete mimo jiné Užitečné odkazy.

 

Asi každý, kdo byl někdy s kolem v zahraničí, tuto publikaci přivítá. I když některé české výrazy by potřebovaly ještě jazykově doladit (před cyklistickou sezónou 2010 by mělo být k dispozici s přispěním i naší redakce již revidované vydání), přínos této publikace je nesporný. Jednoduše a přehledně je pod každou fotografií uveden výraz ve všech třiadvaceti jazycích používaných v EU, a to na běžnou zkratkou označených řádcích.

 

European Cycling LEXIKON vydala Evropská cyklistická federace (ECF) ve spolupráci s Evropským ekonomickým a sociálním výborem (EESC) - sekce pro dopravu a metropolitní území - u příložitosti evropské cyklokonference VELO CITY 2009 v Bruselu v červnu 2009. Do české Republiky se první výtisky tištěného nákladu dostaly v prosinci 2009 prostřednictvím českého zástupce v Evropské cyklistické federaci Nadace Partnerství.

 

Kde stáhnout

Ve formátu PDF ke stažení ve formátu PDF je zde.

 

Přečtěte si také

Evropský obrazový slovník pro cyklisty ve 23 jazycích  - minirecenze s praktickými informacemi