Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Panevropská cyklotrasa otevřena 12.dubna v Norimberku

article

Od první myšlenky spojit mezinárodní cyklotrasou Paříž a Prahu přes Norimberk uplynulo již sedm let. V bavorském okrese Neustadt am der Waldnaab byla vybudována stezka v koridoru zaniklé železnice a právě ta se stala základem nově vzniklé panevropské cyklotrasy, která byla tuto sobotu v Norimberku slavnostně otevřena. Poté, co jsem si projela skoro celý český úsek, chtěla jsem poznat (a také porovnat) naši část s německou či francouzskou. Před měsícem, kdy jsem se o otevírání v Norimberku dověděla, moc informací k dispozici nebylo. Proto jsem se rozhodla popojet trochu za hranice a na otevírání do Norimberka spolu s kamarády cyklisty jet na kole po jednom z úseků panevropské cyklotrasy ze Sulzbach-Rosenbergu.

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 13.04.2008

testTéměř čtyřicet cyklistů z Plzně a okolí se vydalo na asi sedmdesátikilometrový úsek ze Sulzbach-Rosenbergu do Norimberku v doprovodu německých průvodců Richarda a Freda z německého svazu cyklistiky ADFC. Z výškového profilu, který jsme měli k dispozici předem, jsme vyčetli, že mírné stoupání nás čeká pouze asi prvních třináct kilometrů a to jen o cca 200 výškových metrů, zbytek trasy ze sedla nad Etzelwangem již budeme klesat stále podél vody. Tento úsek panevropské cyklotrasy vede po místní cyklotrase Fünf Flüsse Radweg, jejíž logo nás spolu s logem panevropské cyklotrasy provázelo na značkách skoro celou cestu.

 

testZnačení

 

Na rozdíl od českých žlutočerných cyklistických značek, které jsou z dálky krásně vidět, jsou ty německé bílé se zeleným písmem a piktogramy občas k přehlédnutí. Trasy nejsou číslovány, ale značeny logy - často jen samolepkou. Při naší cestě nám stačilo sledovat tyto bílé tabulky se zelenými symboly kola a žlutomodré logo panevropské cyklotrasy na nich.

 

Povrch

 

test Na celé cestě ze Sulzbachu do Norimberku bylo jen několik málo úseků po silnicích a to většinou po těch méně frekventovaných. Většina (odhaduji tak 80-90%) trasy vedla po asfaltovaných stezkách vinoucích se údolím podél potoků a řek. Protože byla sobota, potkávali jsme zejména odpoledne místní cyklisty na městských kolech (v Norimberku jsem dokonce zahlédla slečnu, co jela na kole na jehlách). Některé stezky byly určeny i pěším - na těch jsme potkali několik běžců. Co jsme ale na těchto asfaltových stezkách neviděli, byli in-line bruslaři. Podle našich průvodců totiž in-line bruslaři v Německu na cyklostezky nesmí!

 

Cykloservisy

 

Na cestě jsme prověřili i schopnosti místních cykloservisů. Hned na startu v Sulzbachu se ukázalo, že pastorek jednoho kola má stržené péro. Autobus tedy cyklistu popovezl do nejbližšího servisu v asi 5km vzdáleném Neukirchenu, kde kolo opravili, takže jsme dál mohli pokračovat všichni. Problém s nefunkčním volnoběhem měl i druhý cyklista, takže došlo i na cykloservis ve Weigendorfu, asi 40km před Norimberkem. Tam ale neměli patřičné náhradní díly, takže se dál o našeho kolegu s pochroumaným kolem starali čtyři „cyklisté tlačilové", kteří ho dovezli až do Norimberku. Uvádím to hlavně proto, že trasa byla tak nenáročná a dobře sjízdná, že i tento druh „pohonu" byl bez problémů zvládnutelný. Oba cykloservisy přitom byly přímo na značené trase.

 

Zajímavosti

test Cestou jsme mohli vidět spoustu zajímavostí. Zprvu sevřené údolí se směrem k Norimberku rozšiřovalo. Každá víska, či městečko mělo krásný kostelík, centra krášlila povětšinou architektura vícepatrových hrázděných staveb. Kousek za Neukirchenem nám náš průvodce Fred ukázal nedaleký hrad Niedstein, nyní v držení známé hollywoodské hvězdy Nicholase Cageho. V Etzelwangu jsme byli svědky výlovu ryby na sobotní oběd z rybníčka přímo u cyklostezky. Pravou perlou na trase bylo městečko Lauf si 20km před Norimberkem. Od hradu jsme se vydali přes most na náměstí se spoustou hrázděných domů s kavárnami a radnicí uprostřed. Na druhé straně náměstí byl pak kostel a pod ním u řeky starý mlýn se dvěmi vodními koly, která poháněla kameny v brusírně. Do Norimberka cyklostezka přijíždí podél jezera Wohrdsee. V těchto místech je součástí sportovně rekreační zóny se spoustou zeleně. Tomu odpovídá i provoz - v sobotu odpoledne, při našem příjezdu do Norimberku, tu byl mnohem hustší provoz, než jsme zaznamenávali předtím. Cyklostezkami byl protkám i Norimberk samotný - při frekventovaných cyklistických komunikacích vedly samostatné pruhy pro cyklisty u kraje, v parcích to pak byly samostatné asfaltové chodníčky přejíždějící často lávkou přes řeku.

 

Slavnostní otevření v Norimberku

test Součástí programu k otevření Panevropské cyklotrasy na náměstí Lorenz Platz v Norimberku byla kromě kulturního programu a nabídky gastronomických specialit i prezentace měst a regionů na trase. Z Čech zde bylo asi jen pět vystavovatelů, mj. Plzeňský kraj a město Rokycany, z Francie bohužel žádný, což mne opravdu zamrzelo, protože právě informace o francouzské části trasy jsem tu chtěla získat. Přínosem pro mne byla asi jen návštěva stánku německého svazu cyklistiky ADFC (Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club) a stánku kde seprezentoval region, kterým trasa z Norimberku přes Fürth do Rothenburgu a. D. Tauber pokračuje.

 

 

Odkazy

http://www.paneuropa-radweg.de/