Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Praha–Plzeň–Regensburg konečně s kolem ve vlaku bez přestupu a další novinky pro cyklisty s novým jízdním řádem

article

S novým jízdním řádem Českých drah, který vstoupí v platnost 9. prosince nastanou změny, které se týkají i přepravy kol. S novým jízdním řádem vstoupí v platnost i nové tarify a jízdenky. Za jednorázovou přepravu kola ve vlaku zaplatíme od 9. prosince 25 nebo 30 korun. Pro cyklisty z Plzně nebo třeba i z Prahy bude připravena jedna mnohem příjemnější změna, po které již dlouho mnozí volali. Konečně bude možné jet z Prahy nebo z Plzně přes Regensburg do Mnichova nebo přes Schwandorf do Norimberka. Cyklistům se tak otevírá nová možnost, jak se elegantně dovézt přes hranice bez nutnosti přestupovat. Mohou si konečně projet mezinárodní cyklotrasu Praha–Plzeň–Regensburg vlakem a domů se vracet na kole a nebo právě naopak.

Autor: Text: cykloRADKA, foto: Standa SLADKÝ a Jarda SOBOTA Aktualizace: 22.11.2007

Do Regensburgu s kolem ve vlaku a bez přestupu


To, co lákalo mnohé, zejména dálkové cyklisty, tedy projet si celou mezinárodní trasu Praha–Plzeň–Regensburg se stalo nyní mnohem snazší. Budete-li chtít jet s kolem do Regensburgu, nemusíte již dvakrát nebo třikrát přestupovat. Na tratích Praha–Plzeň–Regensburg–Mnichov a Praha–Plzeň–Norimberk budou teď jezdit vlaky častěji. Stávající dvě soupravy německé na každé trati budou rozšířeny o další dvě české, které na rozdíl od německých umožní přepravu kol. Můžete tedy vyjet v 11.00 z Plzně a ve 13.37 budete v Regensburgu, nebo nastoupíte už v 7.00 na vlak do Norimberku a v 9.04 jste ve Schwandorfu, asi 40km severně od Regensburgu a cca 45 km od českých hranic.

Pokud se ptáte, co Vás to bude stát, může to podle tiskového mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly být i cenově nenáročný výlet pokud pro cestu přes hranice použijete jednodenní síťovou jízdenku REGIONET+DB a vydáte se na cestu v menší skupince. Zde uvádím, kolik vás cesta s koly může stát z Plzně do Regensburgu.

Jízdenku REGIONET+DB navíc můžete použít i na cestu zpátky, pokud se hodláte vrátit ještě týž den např. v 18.21 z Regensburgu nebo v 18.48 ze Schwandorfu. V Plzni pak budete ve 20.57, v Praze 22.45. Jízdenka REGIONET+DB je celodenní, platí tedy pro oba směry, stejně tak je pro cestu zpět platný i devádesátikorunový zavazadlový poplatek za kolo. Stejnou částku zaplatíte z Rokycan, pokud byste jeli z Prahy, musíte si dokoupit jízdné. Uváděné spoje do Regensburgu (vlak Franz Kafka) i do Norimberku (vlak Karel Čapek) umožňují rezervaci pro přepravu kol.

 

S kolem vlakem na Šumavu

S novým jízdním řádem ČD budou také zavedeny přímé rychlíky Praha–Plzeň–Železná Ruda-Alžbětín; dva pojedou z Prahy do Železné Rudy-Alžbětína a tři opačným směrem, tedy do Prahy. Všechny soupravy umožňují přepravu kol a je potěšující, že mezi Janovicemi a Alžbětínem budou stavět ve všech zastávkách kromě Petrovic nad Úhlavou. Naskýtají se tak lepší možnosti pro výlety s kolem na Šumavu. Cenově zajímavé to může být třeba o víkendu s využitím jízdenky SONE+. Jak uvedl Vladimír Kostelný z krajského centra Českých drah v Plzni: „V cyklistické sezóně bude v soupravě zařazen celý služební vůz, který umožní přepravu většího množství kol.“

Těžko je těžké odhadovat, jak budou spoje z Prahy přes Plzeň do Alžbětína využívány cyklisty a zda za slunečných letních víkendů bude kapacita vlaku a jeho služebního vozu postačovat. Vzhledem k odjezdům a příjezdům vlaků, které jsou spíš koncipovány pro pražské cestující se dá očekávat, že Plzeňáci využijí spíš než vlaku, který z Plzně odjíždí v 9hodin, ten dřívější s odjezdem 7.02. Nový spoj by mohli využít spíš na cestu zpět do Plzně, protože poslední z přímých spojů do Prahy, který vyjíždí ze Železné Rudy v 16.40, přijíždí do Plzně v 18.56.

 

Nové jízdné pro cyklisty

S novým jízdným řádem se cyklistů dotknou i změny cen. Za přepravu kola jako spoluzavazadla (v jízdním řádu označeno symbolem kola) zaplatí od 9. prosince cyklista 25 korun za úschovu kola během přepravy (v jízdním řádu označeno symbolem kufru) pak 30 korun. Jednodenní doklad pak stojí 50 korun pro kolo jako spoluzavazadlo a 60 korun pro kolo, které si dáte do úschovy do služebního vozu.

Přeprava kol je i nadále povolena v osobních, spěšných vlacích a rychlících, ovšem nejvýše dvě kola na začátku a konci vlaku. O skutečném počtu přepravovaných kol v tomto případě rozhoduje průvodčí s ohledem na technické podmínky a bezpečnost cestujících. Majitelé tandemů či vícemístných kol ovšem mohou svůj stroj přepravovat jen ve služebním voze (úschova během přepravy).

 

 

Odkazy

http://www.cd.cz/index.php?action=article&id=45730
http://www.cd.cz/index.php?action=article&id=50593
http://www.cd.cz/index.php?action=section&id=135