Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Projeli se na kolech kolem Bodamského jezera

article

Poslední nakládání kol do vlaku na rozdíl od Německa vyžaduje sundat veškerou bagáž

Plánovali asi týden, Bodamské jezero jako destinaci vybrali ze tří vytipovaných jen tři dny před odjezdem. Zdá se vám to šílené? Nemusí být. Anna a Petr Matouškovi se letos vydali do ciziny na dovolenou na kolech již potřetí a když jsem je potkala na nádraží v šumavském Alžbětíně, byli dobře naladěni. Začala jsem vyzvídat. Odkud jedete?

 



Autor: cykloRADKA (text a foto), Anna&Petr MATOUŠKOVI (text a foto) Aktualizace: 31.08.2009
Vstoupit do diskuse (0)

testplzenskonakole.cz: Odkud jedete?

Anna: Přijeli jsme vlakem z Platingu, ale jedeme od Bodamského jezera.

 

plzenskonakole.cz: Teď jedete do Prahy?

Anna: Ne, do Plzně.

 

plzenskonakole.cz: To byla jistě zajímavá cesta - mohu o ní napsat článek? Jsem cylistická novinářka - píšu pro regionální informační portál plzenskonakole.cz

Anna (opatrně pohlédla na Petra): Asi ano.

 

 

Pomohla jsem jim s babáží do kupé a začala se vyptávat na jejich dovolenou na kolech:

 

plzenskonakole.cz: To jste jeli na dovolenou na kole letos poprvé nebo už jste podobný výlet podnikli?

Anna: Letos už jsme jeli do zahraničí potřetí. Loni jsme byli na Salzkammergutradweg, tj. na cyklostezce kolem Solnohradských jezer v Rakousku a předloni na Dunajské cyklostezce. Ještě před tím jsme podnikli dva několikadenní výlety po České republice. Poprvé to bylo na Vysočinu, odkud je Petr, podruhé do Českého lesa, odkud pocházím já.

 

plzenskonakole.cz:  Jak vás napadlo jet právě k Bodamskému jezeru?

Anna: Inspirovali nás Lucka s Michalem (Poz.red. český pár, který na kole objel svět). Jejich druhá cesta vedla právě k Bodamskému jezeru.

 

plzenskonakole.cz: A to byla tak jednoznačná volba?

Anna: To nebyla. Měli jsme asi tři tipy, kam jet, a Bodamské jezero zvítězilo asi tři dny před odjezdem na dovolenou.

 

plzenskonakole.cz: Kde nejdál jste byli na kolech před touto dovolenou?

Anna: Asi na stezce Salzkammergutradweg.

 

plzenskonakole.cz: Jak dlouho vám trvala příprava cesty k Bodamskému jezeru?

Anna: Asi tak týden. Největší problém jsme měli s vyhledáváním spojení, kvůli kterému jsme také zavrhli původní plán, jímž byla cesta do francouzské Bretaně. Co se týká map, z naší předchozí cesty po Dunajské cyklostezce máme zkušenost, že mapy je zbytečné shánět u nás, neboť v rakouských a německých infocentrech bývají k dostání lepší a většinou zdarma. V infocentrech také vždy dostaneme informace o kempech v okolí.

 

plzenskonakole.cz: A kolik dní jste u Bodamského jezera strávili?

Anna: Byli jsme tam týden.

plzenskonakole.cz: Kolik jste denně najeli?

Anna:Celkem jsme najeli cca 500 km. Denně různě, maximálně asi devadesát, ale jednou taky jen třicet...záleží na tom, kolik zajímavostí bylo právě na cestě nebo jak moc se nám zalíbilo jen tak odpočívat na břehu jezera.

 

plzenskonakole.cz: Jak jste se k Bodamskému jezeru dopravili? Bylo to drahé?

Anna: Jeli jsme vlakem a využili něměcké jízdenky Bayern ticket, která platí po celém Bavorsku. Stojí 28 EUR (v automatu) nebo 30 EUR (v pokladně). K tomu ještě jízdenka pro kolo - v Německu je za 4,5 EUR a platí i při přestupování. (Pozn. red. Jako náš kombinovaný doklad)

 

plzenskonakole.cz: A co vaše kola? Dostala nějakou zvláštní péči před cestou?

Petr: Byla to jen krátká asi hodinová prohlídka. Servisuji si je sám, náhradní díly si vezeme s sebou - je jich tak půl tašky. Před cestou vždy zkontroluji v podstatě to, co by udělali v servisu.

 

plzenskonakole.cz: Jak jste se vůbec k té myšlence vypravit se na kole někam dál dostali?

Anna: Nikdo z nás výpravy na kole před tím nepodnikal. Chce to organizaci a do toho jsme se pustili až spolu. Před tím jsme ani moc na kole nejezdili.

Petr (usmívá se): Před tím by mne ani nenapadlo jet na dovolenou na týden na kola.

 

plzenskonakole.cz: Na závěr bych se vás ráda zeptala na nejhezčí zážitek z cesty. Objevili jste tam něco, co byste naši čtenářům doporučili navštívit nebo prohlédnut?

Anna:Zážitků byla spousta. Asi nejvíc se mi líbilo, že jsme neustále měli pocit, že neobjíždíme jezero, ale moře. A to i co se týče pláží, promenád, horkého počasí, teplé (a průzračně čisté!) vody, vln v jezeře nebo majáků na břehu...

Petr:  Já nejvíc obdivoval vzducholoď, která každý den létala nad jezerem.


plzenskonakole.cz: Děkuji Vám za rozhovor a přeji hodně šťastných kilometrů bez defektů a s větrem v zádech!

 

 

Praktické informace Anny a Petra

 

testVlakové spojení k Bodamskému jezeru jsme zjišťovali nejprve v mezinárodní pokladně na hl. nádraží v Plzni. Bohužel informace o některých spojích neměli, nebo nám nedokázali potvrdit, zda těmi to spoji lze cestovat i s kolem. Hledali jsme tedy na www.db.de. Tento vyhledávač je lepší než idos - ten nám některé spoje nanašel.(Ponz. red. Informace o vlakovém spojení a zvýhodněných jízdenkách po Bavorsku najdete v brožuře ‚Bayern, wir kommen’, která je k dispozici v Infocentru Bavorský les - Šumava v Martinské ulici v Plzni.)

 

Mapy a informace o kempech jsme sháněli v místních infocentrech, kde jsou k dispozici zdarma.

 

Co se kempů týče - z různých cestopisů jsme před cestou vyčetli, že kempy podél jezera bývají plně obsazené a bývá problém najít v nich volné místo. Což je možná pravda pro rodinku s autem, jako cyklisty nás ale nikde neodmítli, i pokud jsme přijeli téměř za tmy. Naopak, máme dobré zkušenosti, že cyklisté přijíždějící na jednu noc mohou v kempech často nocovat přímo na plážích, protože než na ně dorazí ráno první rekreanti, stany jsou dávno pryč. Kempů je po cestě dostatek, doporučuji vyzvednout si v infocentru letáček s informacemi a jezdit do těch, které mají co nejméně hvězdiček. Bývají nejlevnější a také mívají příjemnou rodinnou atmosférou. O tom, že kempy v zahraničí se zdaleka nedají srovnat s českými (bez ohledu na to, kolik mají hvězdiček), snad netřeba mluvit.

 

Co se cen kempů týče, nejlevněji jsme stanovali v Diessenhofenu nedaleko Rýnských vodopádů, a to za 11 franků (7,50 euro) za noc pro oba dva i se stanem, nejdráže pak v Lindau (20 euro).

 

Turistické tipy - trasu si můžete obohatit tím, že od Bodamského jezera zajedete do Vaduzu - Lichtenštejnska (odbočka cca 50 km na východ od jezera) a k Rýnským vodopádům (odbočka asi 50 km na západ od jezera), v obou případech se jede vždy podél Rýna. Cyklostezka je perfektně značená, mapy netřeba. Pojedete-li podél Rýna do Vaduzu, doporučuji příjemný kempík ve Werdenbergu. Werdenberg je romantické podhorské městečko. Máte-li navíc rádi hory, nechte si jeden den navíc a udělejte si výlet do hor v okolí. Na kole se dá například vyjet do vesničky Voralp (1218 m.n.m.) a odtamtud dojít pěšky k jezeru Voralpsee. My tenhle výlet bohužel nestihli. Dále určitě doporučuji nevynechat muzeum vzducholodí ve Fridrichshafenu, ale o tom se dočtete v každém průvodci. Muzeum má otevřeno do pěti odpoledne, od čtyř hodin se do něj dostanete za snížené vstupné (4 eura na osobu).

 

Placení eury - ve Švýcarsku se sice platí švýcarskými franky, ale ve všech místech, kterými jsme projížděli, lze bez problémů platit i v eurech.

 

Pokud by vás zajímaly podrobnosti, můžete Anně a Petrovi napsat nebo přispět do diskuse k článku - vaše dotazy a reakce sledují. Dotaz i s odpovědí se tak dostane i k dalším čtenářům.

 

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie