Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Na kole k ptačí rezervaci s novou pozorovatelnou

article

Ptačí pozorovatelna vznikla za podpory Plzeňského kraje

Přírodních památek a rezervací máme v Plzeňském kraji dost. Některé jsou známé, jiné méně. Před pár lety přibyla jedna jen kousek od Plzně. Lokalita přírodní památky Nový rybník je útočištěm vodního ptactva. Dnes zde byla slavnostně otevřena dřevěná pozorovatelna pro veřejnost. Pro přírodymilovné cyklisty je to dobrý  tip na malý výlet třeba s dětmi. Co můžete na Novém rybníce vidět a jak se tam na kole dostanete?

 



Autor: cykloRADKA (text&foto), Jaroslav VOGELTANZ (foto), Jarda SOBOTA a Vašek ROJÍK (spolupráce) Aktualizace: 20.03.2011

testLokalita mokřadu Nový rybník je rájem vodních ptáků. Je to významné hnízdiště racků chechtavých, kterých zde hnízdí až 500 párů. Zahlédnout zde můžete také potápky, motáka pochopa ale třeba i vzácného slavíka modráčka středoevropského, rákosníka velkého, či konipase lučního. Lokalita je pro ptáky zastávkou na jarních a podzimních tazích. Zastavuje tu například jeřáb popelavý, čáp černý či morčáci. Na místě byl rybík již v 18. století, v 19. století ale byl vypuštěn a pozemky rozparcelovány. Později zde opět vznikl mokřad. V roce 2004 se informace o zajímavé lokalitě s množstvím ptáků dostala i na krajský úřad. „Měla se sem rozšířit nedaleká průmyslová zóna a dokonce tudy měla vést  rychlostní komunikace," uvedl Jiří Vlček z Odboru životního prostředí krajského úřadu, který připravoval podklady pro vyhlášení  přírodní rezervace v tomto území. Díky jednání kompetentních úředníků se zde podařilo v roce 2006 vyhlásit skoro třináctihektarovou přírodní rezervaci s šestihektarovým ochranným pásmem.

 

Pozorovatelna, která tady vznikla, je dřevěná dvoupatrová stavba o celkové výšce 8,2 metru, druhé patro je ve výšce asi pěti metrů. Vzorem byly pozorovatelny z jiných ornitologických lokalit. K jedné straně ochozu se vejde až pět lidí. Informaceo většině ptáků, kteří se zde vyskytují, můžete najít na malých tabulkách na zábradlí kolem dokola horního patra. Kromě obrázku je na tabulce české i latinské jméno ptáka, četnost jeho výskytu v Evropě a základní informace o něm. Pozorovatelna tak může být zajímavým naučným výletem pro rodiny s dětmi, které chtějí vidět život v přírodě. Vypadá to ale, že nezůstane jen u pozorovatelny. „Příští rok chceme připravit ve spolupráci s turisty novou naučnou stezku pro pěší a cyklisty,” uvedl starosta Líní Michal Gotthart. Takovým plánům můžeme jen držet palce a doufat, že se brzy okruh u Líní zatraktivní i pro cyklisty.

 

Na slavnostní otevření pozorovatelny přijel jak radní Plzeňského kraje pro životní prostředí Petr Smutný, tak ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc i vedoucí její plzeňské pobočky Michal Červenka. Symbolicky zelenou pásku pak společně přestřihli Petr Smutný a Jiří Vlček.

 

test 

 

„Dojet se sem dá jen po nezpevněné cestě z Líní nebo ze Zbůchu. Rozhledna je ale viditelná až při příjezdu k ní, protože je utopená v terénní depresi,” říká Jiří Vlček. Nyní je cesta ještě poněkud blátivá a mokřady nasáklé vodou, ale za pár týdnů, až se tráva zazelená, i cesta vyschne a projet tudy na kole bude hračka. O tom jsme se přesvědčili loni, když jsme tudy za hlasitého zpěvu ptáků projížděli na kolech.

 

Všem přírodymilovným cyklistům,  jen připomenu, aby se vybavili dalekohledem či fotoaparátem s patřičným teleobjektivem. Sledování ptáků u vody je opravdu zajímavá podívaná a v detailu o to víc!

 

 

Náš tip na cyklolovýlet k Novému rybníku

 

testTahle přírodní památka je jen kousek za hranicemi města a lze k ní dojet docela bezpečnou cestou. Od hlavního cyklistického rozcestníku před sokolovnou ve Štruncových sadech pojedeme po CT3 podél Radbuzy, přes Vokounovu lávku v Hradišti, kolem Meditační zahrady až na Valchu, odkud CT3 až do Lhoty vede po silnici. Ve Lhotě odbočíme doprava na komunikaci do Nové Vsi. Tam se napojíme na CT2259, po které pojedeme až za Novou Ves, kde se na křižovatce vydáme po CT2271 do Líní. Na křižovatce v Líních u letadla (památník) budeme pokračovat rovně až k hlavní komunikaci, kterou s opatrností přejedeme. Poté nabereme směr šikmo vlevo (kde je rychlost omezena na 20km/hod) přes Líně do polí za nimi. Tam, jen kousek od polní cesty, která nás sem přivede, je Nový Rybník.

 

Do Plzně se můžeme z Líní vrátit cestou po silnici směrem na Tlučnou, na kterou se asi po více než kilometru připojuje CT2258. Právě CT 2258 nás dovede přes Vejprnice až na Novou Hospodu. Po překonání komunikace I/26 se vydáme po cyklostezce na Valchu. Po kilometru odbočíme vlevo a po pěkné cestě kolem útulku pro psy vyjedeme v Teslově ulici. Odtud nás již povede systém pruhů pro cyklisty v chodníku až ke Klatovské. Pokud pojedete s dětmi, tak k rozhlasu raději převeďte kola po přechodech pro chodce - přejezd pro cyklisty tu totiž chybí. V ulici Edvarda Beneše se již napojíte na krásnou cyklostezku, která vás navede Stehlíkovou ulicí a přes železniční trať k zimnímu stadionu. Odtud již lehce sjedete k Papírenské lávce, kde se můžete napojit na pobřežní greenways stezku do centra města.

 

Celá trasa od hlavního cyklistického rozcestníku před sokolovnou ve Štruncových sadech zpátky do centra představuje necelých čtyřicet kilometrů, pokud bydlíte na jižní straně Plzně, najedete ještě míň. S výjimkou dvou míst, kde je nutné přejít či přejet frekventovanou komunikaci, vede po stezkách a značených cyklotrasách mimo frekventované komunikace.

 

Fotogalerie