Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Slovanské cyklostezky zvítězily v soutěži Cesty městy

article

Zleva: Bohuslav Duda, Petr Náhlík, Oldřich Rozšafný, Lumír Aschenbrenner a Ondřej Vohradský

Zástupci vítězných měst a obcí včera převzali ceny v soutěži Cesty městy, která je zaměřena na zklidňování dopravy. Soutěž již po osmé vyhlásila Nadace Partnerství, naše největší environmentální nadace. Z letošních čtyřiceti tří přihlášených účastníků zvítězila dopravní řešení Litomyšle, Mariánských Lázní a Plzně. Zvláštní ceny obdržely také Bílovec, Blansko a Kadaň. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v Krásné Lípě, která v loňském ročníku soutěže zabodovala s dopravním řešením pro pěší a cyklisty. Generálním partnerem je společnost Škoda Auto, oficiální záštitu poskytlo Ministerstvo dopravy - BESIP. Proč Plzeň zvítězila?

Autor: cykloRADKA (text a foto), Petr ŠMÍD (foto) Aktualizace: 23.09.2009
Vstoupit do diskuse (0)

Cílem soutěže je zklidňování dopravy, ale do to vlasně je? Zklidňování dopravy jsou opatření, kterými se již od sedmdesátých let minulého století snaží vyspělé země zvýšit bezpečnost a celkovou kvalitu života ve městech a obcích. Soutěž Cesty městy pak poukazuje na příklady dopravních řešení, která respektují nejen jízdu motorových vozidel, ale i pohyb a setkávání chodců, prostor pro cyklisty, parkování nebo zásobování. V praxi to obvykle znamená zúžení jízdních pruhů pro automobily a naopak rozšíření chodníků, posílení zeleně nebo vymezení zvláštních pruhů pro cyklisty.

 

test„Díky rozsáhlé modernizaci komunikací v městské části Slovany zvítězila a prémii 85 tisíc korun získala v kategorii plošných řešení Plzeň," popsal Radek Patrný z Nadace Partnerství. Plzeň podala přihlášku do soutěže jako jediná z Plzeňského kraje a získala za ni ocenění, což je ve srovnání třeba s Olomouckým krajem, ze kterého pocházelo letos šest přihlášek velký úspěch.

 

Z ocenění měli radost hlavně na slovanské radnici, kde se snaží o vybudování ucelené sítě cyklostezek již několik let. Cenu v Krásné Lípě převzal dopravní inženýr Správy veřejného statku města Plzně Ondřej Vohradský, do jehož kompetence projektování cyklostezek spadá. I se šekem ji pak předal na slovanské radnici starostovi Lumíru Aschenbrennerovi. Jak uvedl slovanský místostarosta Oldřich Rozšafný: „Za peníze, které jsou s cenou spojeny, bychom chtěli zlepšit drobnou infrastrukturu pro cyklisty na Slovanech. Realizace musí proběhnout do konce letošního roku a tak uvítáme vhodné návrhy od cyklistů. Mohli bychom třeba udělat cyklostojany, ale musíme zvážit, kde jsou to nejvíc potřeba," dodává. S tím může plzenskonakole.cz pomoci. Máte-li nápad, jak finanční prostředky nejlépe využít ve prospěch cyklistů na Slovanech, napište ho do naší diskuse. Třeba bude zrovna ten váš nápad ten pravý!

 

O Nadaci Partnerství a jejím dopravním programu

testNadace Partnerství je nejvýznamnější česká nadace podporující projekty udržitelného rozvoje ve všech regionech České republiky. Během 18 let své existence podpořila formou nadačních příspěvků ve výši přes 213 miliónů korun už na 2 383 projektů nevládních neziskových organizací, škol, obecních úřadů i jednotlivců. Společně s pěti sesterskými nadacemi v Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí asociace Environmental Partnership for Sustainable Development.

Dopravní program Nadace Partnerství byl založen jako reakce na současný stav automobilové dopravy u nás, který se ukazuje být z dlouhodobého hlediska neudržitelný. V rámci svých aktivit se zabývá podporou ekologicky šetrných způsobů dopravy (veřejná osobní doprava, cyklistika, chůze), zklidňováním dopravy ve městech a obcích a bezpečnými cestami do škol.

 

Soutěž Cesty městy podporuje Škoda Auto - výrobce automobilů s více než stoletou historií, která si v ekonomice České republiky udržuje výjimečné postavení jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů a vývozců. Společnost se v rámci svých sponzorských aktivit se rovněž zaměřuje na projekty na zvýšení bezpečnosti silničního provozu, čehož příkladem je generální partnerství soutěže Cesty městy.

 

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie