Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Spojení s kolem si již najdete i na stránkách Českých drah

article

V Pendolinu je nutná rezervace pro kolo předem

To, co někteří cyklisté znali jen ze zahraničních vyhledávačů spojení už mají k dispozici i čeští cyklisté. České dráhy spolu s novým jízdním řádem platným od poloviny prosince 2009 zprovoznili i nový internetový portál s vyhledávačem spojení. Ten již umožňuje zadat si vyhledání spojení s kolem nebo s lodí. A jak funguje?

 Autor: cykloRADKA (text) Dan MOUREK (foto) Aktualizace: 08.01.2010

testVyhledávač spojení najdete na www.cd.cz. Hned na hlavní stránce máte možnost rychle si zadat požadované spojení. Pro hledání spoje s přepravou kola ovšem musíte kliknout na Rožšířené hledání (nenechte se zmást tím, že dál se nazývá Pokročilé hledání spojení) a pak rozkliknout lištu Spojení. V ní musíte zaškrtnout Spojení pro cestující s kolem. Výběrem v liště Dopravní prostředky si pak můžete vybrat, zda chcete vyhledat spojení všemi dopravními prostředky nebo jen vlakem. Kliknutím na Vyhledat pak získáte vhodná spojení i s požadovaným počtem maximálních přestupů. Cyklista může rozšířeného vyhledávání také využít pro nastavení  minimální doby na přestup. Pro začátek máte přednastaven Standartní přestup a můžete se jen domýšlet, jak je to dlouhá doba. Ne vždy je přestupování s kolem tak rychlé, jako bez něj a tak vám může vyhledávač najít jen ty spoje, které umožňují dostatečnou dobu na přestoupení i s naložením a vyložením kola. Tuto službu ocení zřejmě zejména cyklistické rodinky nebo větší skupiny, kde vyložení a naložení více kol není tak rychlé.

 

testNa nový vyhledávač si rychle zvyknete, pokud ale bude při hledání spěchat, nejspíš vám bude vadit, že se musíte rozšířeným vyhledáváním pročíst a proklikat. Přitom pár pěkných ikon, u kterých by se při najetí myší ukázala jejich funkce v bublince, by mnohé vyřešilo. I rozšířené vyhledávání by se tak mohlo vejít na obrazovku PC bez zbytečného rozklikávání a ti, co budou vyhledávač s jeho rozšířenými funkcemi používat častěji, by svůj spoj našli mnohem dřív. Vyhledávání spoje s kolem skrývá ovšem svá úskalí. Pokud byste spolehli jen třeba na vytištěnou verzi spojení, mohli byste se spálit. Některé vlaky zejmény vyšší třídy, jako například Pendolino sice umožňují přepravu kol, ale pouze s povinnou rezervací, jiné ji vyžadují jen v cyklistické sezóně. Škoda, že upozornění na povinnou rezervaci (pro osobu i pro kolo) nenajdete formou piktogramu s bublinkou ve sloupci Poznámka. Ale třeba programátoři ještě do začátku cyklistické sezóny zapracují...

 

Příjemnou službou při spoustě rozličných slev, bonusů a výhod, které České dráhy při koupi jízdenky nabízejí, je služba Cenový asistent (Spočítat cenu), která vám kromě standartní ceny napoví jak získat slevu. Do ceny jízdenky vám ale nezapočte přepravné za kolo, takže nesmíte zapomenout připočítat 25 Kč (za kolo jako spoluzavazadlo) či 30 Kč (za kolo uschované během přepravy ve služebním voze) případně 50 či 60 Kč za kombinovaný doklad pro přestupování s kolem. Pokud máte národ na slevupro důchodce, nezapomeňte při specifikaci cestujícíh zvolit typ cestující Důchodce místo Dospělý. Ani cenový asistent tedy není dokonalý a tak pokud chcete poradit s koupí jízdenky za nejnižší cenu, využijte služeb Kontaktního centra Českých drah na telefonním čísle 840 112 113.