Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Svatební průvod bicyklový

article

V zatáčkách nevěsta spolupracovala - opravdu sehraná dvojka

Když jsem se před necelými dvěma lety svezla na veletrhu FORbikes poprvé christianií dánského velvyslance pana Ole Moesbyho, říkala jsem si, jaká je to škoda, že se tohle nákladní kolo u nás nepoužívá. Ono totiž k randění na kole přímo vybízí. Při šmejdění na internetu jsem našla i úžasné fotografie svatebních párů, co na svatbu jeli christianií. To jsem ještě netušila, že taková svatba bude brzy i u nás. Praha ji zažila před pár týdny. Jeden z trojice pražských cyklodopraváků se ženil, zbylí dva mu spolu s dalšími přáteli asistovali. Na dvou kolech - jak jinak, že? Nezvyklý svatební průvod projel Prahou až k obřadní síni...

Autor: cykloRADKA (text) Tomáš CACH (foto) Aktualizace: 21.05.2011
Vstoupit do diskuse (0)

testC-P-S  to je zkratka počátečních písmen Cach-Prousek-Syrový, aneb pražská trojka. Mladí dopraváci, kteří se snaží rozhýbat cyklistickou dopravu v Praze. Teď  do toho jeden z nich praštil a zbylí dva u toho nesměli chybět. Ovšem stylově a nápaditě - to k nim patří. V čí hlavě se ten nápad zrodil vlastně ani nevím, ale je dobře, že se zrodil a hlavně realizoval. Ženich s nevěstou chtěli svatbu na kole, jak a na jakém, to tak nějak vypadlo z předsvatebních diskusí. K české premiéře svatby s christianií přispělo nemalou měrou také počasí, které si organizátoři opravdu dobře objednali. Svatbě ale předcházely přípravy. S prvním úkolem se prali budoucí ženich Tomáš Prousek a jeho svědek Slávek Syrový už pár týdnů před svatbou. Rozhodli se totiž christianii dopravit z Padubic do Prahy po vlastní koloose. Více než sto dvacet kilometrů jeli společně střídajíce se v řízení tohoto značkového dánského nákladního kola. Mohli si tak dobře otestovat jeho jízdní vlastnosti pro plánovanou cestu po Praze na svatební obřad. Hodně vzpřímený posez, poněkud odlišný od běžného kola, bylo třeba natrénovat, tak se pánové v řízení cargobiku střídali. Stejně jako se myrtovými věnečky zdobí svatební auta, vyzdobili si novomanželé myrtou i svatební kolo. V jejich případě měla christianie ještě jednu výhodu - v nákladním prostoru mohla jet s nevěstou i jejich dcera, malá Kačenka. Ke stylovému kolu přidal svědek i druhé, oba kluci vše doladili černými fraky a cylindry, což dodalo svatebnímu průvodu patřičný šmrnc.

 

Cesta byla asi 7 km dlouhá a končila v Praze na Malé Straně. Okolovaní svatebčané se přidávali na zastávkách  podle plánovaného itineráře - na kolech i koloběžkách. Stezkou nestezkou, projeli Prahu a jak s ukázalo, teprve na Kampě byla nutná asistence svatebčanů k tomu, aby se christianie s nevěstou a Kačenkou dostala přes nesklopený obrubník. O tom, že nezvyklý svatební průvod vzbuzoval pozornost mezi Pražany, ale i turisty snad není třeba hovořit. „Jízdní vlastnosti tohoto cargobike nejsou nic moc, navíc má rychlostní limit 25 km/hod, ale zážitek to byl krásný,” říká Tomáš Prousek. A to si to ani nijak netrénovali: „S holkama na korbě jsem si to vyzkoušel jen asi tak čtyřicet metrů u nás v ulici, když jsme christianii dovezli. Ti, co sedí uvnitř, nemají co trénovat, snad leda ukazování při odbočování. Ten, kdo řídí, totiž nemůže dobře ukazovat, dodává Tomáš. I nevěsta si jízdu pochvalovala: „Byla jsem překvapená, jak jízdu zvládala Kačenka. Nakonec nám usnula. Kamila Prousková se sice celou cestu vezla, ale zdaleka se nenudila: „Tomáš mi cestou něco vyprávěl. Občas nás někdo předjel a my se bavili spolu. Mohli jsme mávat a komunikovat. Často mne předjížděl Tomáš Cach a avizoval focení,” říká Kamila Prousková. „Jediný malér málem nastal, když jsem upažila ruku na znamení, že budeme odbočovat.  Prý jsem málem smetla koloběžkářku, která jela vedle. Já ji totiž neviděla,” dodává s úsměvem Kamila.

 

Nevěsta si cestu pochvalovala, malá Kačenka místy usínala, ženich si mohl stěžovat jen na kočičí hlavy na náplavce a při výjezdu z ní. Vzal to stejně jako jeho svědek Slávek Syrový s nadhledem a cestu si pořádně užil. Podle našich informací vládla ve svatebním průvodu dobrá nálada a kupodivu neměl cestou na obřad nikdo defekt. Prostě vydařený den!

 

Originální nápad může být inspirací dalším cyklistů třeba i u nás v regionu. Pokud se na něco podobného chystáte, rozhodně nám dejtě vědět! Na cyklistickou svatbu vyšle redakce svého zpravodaje. Nevěsta vám vzkazuje: „Jízda s christianií byl opravdu krásný svatební  zážitek. Ten, kdo by si ho chtěl také užít, by si měl s kolem tykat hlavně v městském provozu.

 

Odkazy

 

Město na kole, o.s. - pardubické občanské sdružení podporující cyklistickou dopravu ve svém městě. Ženichovi a nevěstě zapůjčilo svoji bleděmodrou christianii.

 

Praha svatební cyklojízdová - fotogalerie Tomáše Cacha z cesty svatebního průvodu na obřad na Malé Straně

 

www.christianiabikes.dk - oficiální stránky dánských cargokol christiania

 

 

Redakce tímto děkuje Tomáši Cachovi za souhlas k použití fotografií ze svatební cyklojízdy!

 

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie