Na úvodní stránku
mail

Rady a nápady

Dobrá rada drahá... Tak vybírejte. Třeba vás bude něco inspirovat. Možná byste se také rádi podělili o nějakou dobrou radu. Pokud ano, pak mi napište. 

Světlo na kolo?

article

S blížící se změnou času budeme muset na kole častěji svítit.  Jak je to ale se světlem na kole? Zeptala jsem se tiskové mluvčí Městské policie v Plzni paní Jany Pužmanové:

 

Musí být kolo vybaveno světlem, případně, jak má takové světlo vypadat?

 Autor: cykloRADKA, Jana PUŽMANOVÁ Aktualizace: 17.10.2007
Za snížené viditelnosti musí být jízdní kolo vybaveno:

  1. Světlometem svítícím dopředu světlem bílé barvy, je-li vozovka dostatečně  a souvisle osvětlena může být světlomet nahrazen svítilnou bílé barvy.
  2. Zadní svítilnou červené barvy, červená zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy. Červená zadní svítilna může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy.
  3. Zdrojem elektrického proudu. Jde-li o zdroj se zásobou energie musí svou kapacitou zajistit svítivost světel uvedených popsaných v bodech 1 a 2 po dobu nejméně 1,5 hodiny bez přerušení.

Pro lepší viditelnost se cyklistům doporučuje používat reflexní a fluorescenční materiály a kombinovat je, aby byli dobře viditelní za světla i za tmy. Cyklista by měl reflexní předměty umístit  ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu, doporučuje se také reflexním materiálem vybavit přilbu a kolo.

 

Já děkuji za odpověď a ještě dodávám pár praktických rad:

  • Pokud si nejste jisti, zda dojedete za světla, raději si přední bílé i zadní červené světlo s sebou vemte.
  • Před první plánovanou podzimní vyjížďkou, kdy použijete světlo, zkontrolujte stav baterií. Mějte na paměti, že jejich kapacita je závislá i na okolní teplotě.
  • Světla s žárovkou jsou jen požírači baterií. Když  je vyměníte za diodová, investice se vám vrátí v úspoře při koupii nových baterií.
  • Je dobré s sebou vozit reflexní pásek, který můžete dát na ruku či nohu a zlepšíte tak svoji viditelnost.
  • Nezapomeňte zkontrolovat, zda máte aspoň jednu oranžovou odrazku v drátech každého kola. Pokud ji tam nemáte, jste při zastavení na křizovatce pro zleva a zprava míjející auta neviditelní.