Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

V Plzni bude první Park(ing) Day - cyklisté, užijte si ulice

article

Třeba takto může během Park(ovacího) dne ožít jedno šedivé asfaltové místo

Pokud si myslíte, že by město bylo krásnější, pokud by místo parkovacích míst zabírala plochu zeleň, měli byste zbystřit. Do Plzně zavítá poprvé akce, jejímž cílem je přeměnit alespoň na den některá parkovací místa v zelené plochy s příjemným posezením pro organizátory i kolemjdoucí. V zahraničí, kde tato akce již proběhla mnohokrát, se jí účastní často cyklisté, kteří si výbavu na své parkovací místo dovezou i na kole...

Autor: cykloRADKA (text&foto), Bruno COUTIER (foto), COCHENKO (foto) Aktualizace: 10.09.2012
Vstoupit do diskuse (0)

Park(ing) Day je myšlenkou sanfranciského uměleckého a designového studia Rebart. Vychází z nápadu oživit

Park(ing)Day
Park Day = Parkový den
Parking Day = Parkovací den

jednu ze čtvrtí San Franciska, čtvrť SOMA, tak, aby méně veřejného prostoru zabírala parkující auta. (Do té doby tu parkovací místa zabírala asi 70 % prostoru.) Šlo o to, aby se během Park(ovacího) dne aspoň některá parkovací místa změnila v zelené, lidem příjemnější plochy. Myšlenka se rychle ujala a tak byl na světě v roce 2009 Park(ing) Day pořádán ve 140 městech 21 států šesti kontinentů. Anglické označení Park(ing) Day je slovní hříčkou vyjadřující původní i cílový stav místa pro tuto akci.

 

testCyklisté jsou často organizátory této netradiční akce. Právě oni totiž hustým motoristickým provozem trpí a obecně se mu snaží vyhýbat. Rádi si pak pohrají s výbavou malého prostoru, který zabírá jedno parkovací místo, aby tam vytvořili ozeleněné domácí plochy, pikniková místa nebo třeba zahradní altánky. K ozelenění je totiž nutné vybavit parkovací plochu i květináči se zelení. Další vhodnou výbavou je koberec, slunečník, plážové židle a stoleček. Chcete-li se dovědět, jak na to, přečtěte si přiložený manuál.

 

A co je cílem Park(ing) Day?

Je to mezinárodního hnutí, jehož cílem je zlepšit kvalitu veřejného prostoru a vnést novou představu o tom, jak by mělo vypadat město. Každý tento malý park je také jedinečným vyjádřením osobních myšlenek, kreativity a identity každého jeho tvůrce. Tvůrci by měli být připraveni podat jednoduché vysvětlitlení zvědavým, skeptickým a obdivujícím kolemjdoucím, a to i v případě, že se setkají s někým, kdo bude vyloženě proti. Potom je dobré se zeptat, jaké má důvody pro to, aby byl tak nepřátelský a zkusit s ním diskutovat.

 

Letos se Park(ing) day koná v Plzni za podpory sdružení K Světu a projektu Plzeň 2015 dne 21. září. Jestliže máte co říci a chcete také podpořit iniciativu, která se zakládá na takových hodnotách, jako jsou například občanská společnost, ekologie, komunikace, kreativita, napište na parkingday.plzen@gmail.com. Obdržíte jednoduchý manuál a pak stačí přijít, zúčastnit se a být kreativní. Není potřeba žádná registrace, pokud se však zaregistrujete pomocí naší emailové adresy, a to do 17. září, bude vám parkovné zpětně proplaceno. Inspirovat se můžete třeba obrázky Bruna Coutiera nebo Cochenka z Francie.

Odkazy

www.plzen2015.cz

www.wikipedia.cz - historie akce Park(ing) Day na Wikipedii

 

Přílohy

Park(ing) Day - manuál (33.00 kB)

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie