Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Zažila jsem Prahu jinak - na kole a s ministrem

article

Od budovy Ministerstva dopravy se vydal se zástupci AUTO*MATu a novináři...

Září je již tradičně nabité akcemi podporujícími městskou cyklistiku. Cyklojízdy ovládly již asi všechna česká a moravská města. Letos nabízela Praha množství akcí. Minulou neděli velké cyklozvonění, tuto sobotu pak pouliční festival Zažít město jinak. Pražská iniciativa AUTO*MAT připravila v rámci festivalu několik zajímavých akcí včetně projížďky na kole s ministrem dopravy po Praze. Tak jsem se do Prahy vypravila i se svým městským kolem a jako správná novinářka jsem přibalila poznámkový blok a fotoaparát...

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 28.09.2010

testZažít město jinak je jistě vtipný název pro akci, při které se na Vinohradech uzavře několik ulic pro auta. Prostor na nich pak patří pěším a cyklistům a samozřejmě všem možným pouličním stánkům s koly, jejich doplňky ale i originálními domácími výrobky. Prahu jinak zažil i ministr dopravy Vít Bárta, když přijal pozvání AUTO*MATu k vyjížďce po Praze. Jejím cílem bylo ukázat ministrovi pozitivní i negativní řešení pro nemotorovou dopravu v naší metropoli, která jsou ovšem vlastní i mnoha dalším českým a moravským městům.

 

Ministr dorazil přesně na desátou a mnozí přítomní novináři ho ani nestihli včas zaregistrovat, takže se připravili o první příležitost vyfotografovat ho na kole. „Na kole jezdím asi tak tři až čtyřikrát ročně, ale většinou na Třeboňsku v jižních Čechách. Nejsem sportovní typ," řekl o své cyklistice ministr. Na startu se novinářům svěřil, že po Praze jel dnes na kole poprvé. „Dnes jsem si cyklostezku u řeky užil," řekl krátce po příjezdu k ministerstvu.

 

testNa skoro hodinové vyjížďce Prahou ministra Bártu provázel a odborný výklad podával ing. arch. Tomáš Cach z pražské cyklokomise. Ve skupině cyklistů doprovázející ministra, byli zástupci iniciativy AUTO*MAT  a novináři. Trasa cesty zahrnovala jak jízdu po cyklostezkách, tak jízdu v běžném dopravním provozu na komunikaci i po pěší zóně na Můstku ve spodní části Václavského náměstí. Celá skupina ale musela několikrát vést kola, a to v místech, kde dosud není cyklistům umožněn řádný průjezd. Nejpalčivější situace je právě na hlavním nádraží v Praze. Tam si také ministr prohlédl nové ČD centrum, kam není cyklistům s koly povoleno vstoupit. Několikrát musel se svým doprovodem překonávat schody, kde chyběly ližiny pro vedení kola a to ne jen na hlavním nádraží, ale i v nedalekém podchodu. Spojení z hlavního nádraží na Vinohradskou přitom musela celá skupina absolvovat pěšky, protože cesta pro kola tudy i při tak malé vzdálenosti zatím neexistuje.

 

V 11 hodin dojel peloton do Belgické ulice, kde jej přivítali tři velvyslanci. Velvyslanec Dánského království Ole Moesby přijel se svou nákladní Christianií ministrovi naproti s velvyslancem Rakouska panem Ferdinandem Trauttmansdorffem na korbě. Následoval ho velvyslanec Holandského království pan Joe C. Haenneman se svou chotí, oba na skládacích kolech. Jak uvedl Michal Křivohlávek z iniciativy AUTO*MAT , tisková konference mohla proběhnout v pouliční kavárně bez mikrofonů a ozvučení, protože žádná auta kolem jezdit nemohla. Své zážitky z jízdy na kole po Praze ministr uvedl hned na začátku tiskové konference: „Snažil jsem se seznámit s cyklopohledem na město a objevil jsem věci inspirujcí. Myslím, že máme možnosti, jak provázat dopravu na železnici s tou cyklistickou. Rozvoj cyklodopravy v Praze je možností, jak snížit vliv autodopravy. Chtěl bych ve spolupráci s Pavlem Dobešem rozhýbat pracovní skupinu, která by tyto věci řešila," uvedl.

 

testPáni velvyslanci pak uvedli své zkušenosti. Pan velvyslanec Ole Moesby uvedl, že v Dánsku jezdí až 20 % lidí na kole. Rakouský velvyslanec ocenil vlak pro kola, který jezdí mezi jižními i Čechami a Rakouskem. Že je ministr na kole v Holandsku běžná věc, potvrdil holandský velvyslanec pan Joe C. Haenneman: „U nás ministři na kole jezdí běžně, kolo nabízíme i návštěvám." Poté si ale posteskl, že mu na nedalekých schodech chyběly ližiny, takže museli i s manželkou kola nahoru vynést.

 

V závěru tiskové konference byl zahájen festival Zažít město jinak a já si tedy zajela projet všechny části této dočasné pěší zóny s povoleným vjezdem cyklistů. Spousta stánků s originálními výrobky, jídlem v BIO kvalitě a samozřejmě koly i jejich výbavou byla pastvou pro oči. Našla jsem i zpívajícího Honzu Řepku, který jezdí na svém prodlouženém kole i se svojí kytarou. Své stánky měly na Vinohradech i Nadace Partnerství, která se na přípravě festivalu podílela, či prodejci městských kol (CityBikes) nebo elektrokol (e-kolo.cz, AVACOM s koly A2B). Neváhala jsem a vyzkoušela elegantní kloboukovou YAKKAY přilbu. Kdo potřeboval servis pro kolo, zavítal ke stánku Bikeazylu. Projížďka, která se po chvíli změnila v procházku, protože jsem potkala kolegu cyklonovináře Jirku Juříka, skoncčila v aule přilehlé školy, kde AUTO*MAT pořádal veřejnou besedu s kandidáty na primátora na téma Veřejný prostor.

 

Pět politiků, čtyři otázky a dvacet tříminutových odpovědí, které mnohé vypověděly nejen o smýšlení ale i o znalosti Prahy a tématu vůbec. Přítomný architekt Karel Maier, který vystoupení hodnotil, sice neznámkoval, ale svým slovním vyjádřením spolu s publikem vystavil politikům vysvědčení. Ukázalo se, že na kole po Praze z přítomných jezdí jen Zdeněk Tůma (kandidát na pražského primátora za TOP 09), Petra Kolínská (kandidátka Zelených na primátorku) se prý po Praze na kole jako žena bojí jezdit. Bohuslav Svoboda (kandidát na primátora za ODS) při vystoupení prokázal znalost vývoje cyklistické kultury v Dánsku, což možná  některé posluchače překvapilo. Ale i Zdeněk Tůma byl připraven - znal aktuální délku cyklostezek v Praze. Již nyní jsou záznamy odpovědí politiků k dispozici na internetových stránkách AUTO*MATu. Podobná beseda přímo na téma Cyklistická doprava se uskuteční ve Čt 30/9/2010. Určitě inspirativní nápad, který by stál za zopakování i v jiných městech, Plzeň nevyjímaje.

 

testPřed odjezdem do Plzně jsem ještě stihla módní přehlídku na městských kolech pořádanou CityBikes. Pěkné modelky a modelové, slušivé kloboukové přilby a speciální oděvní doplňky pro jízdu na kole zaujaly mnoho lidí, včetně dánského velvyslance Ole Moesbyho, který přihlížel zpoza řidítek své nádherné červené nákladní christianie.

 

Tou dobou už začalo pršet a já se vydala k vlaku zpátky do Plzně, takže účast na Velké pražské cyklojízdě budu muset zakusit někdy jindy...

 

Tak na viděnou za rok!

 

Přečtěte si také

 

Slavnost Zažít město jinak zahájili velvyslanci tří států s ministrem dopravy - o akci pražského AUTO*MATu Zažít město jinak a cestě s ministrem Bártou po Praze na kole na spřáteleném portálu NaKole.cz

 

Ohlasy na akci Začít město jinak  - reakce v médiích na stránkách AUTO*MATu

 

Ministr Bárta si prohlédl Prahu ze sedla bicyklu - reportáž z cesty ministra Bárty na portále národního cyklokoordinátora cyklostrategie.cz


Bárta zažil Prahu jinak. Na kole - reportáž z cesty ministra Bárty na kole na portále tyden.cz

 

 

 

Fotogalerie