Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Změny zákona pro cyklisty

article

Signál žlutého světla ve tvaru chodce před přechodem pro chodce a přejezdem pro cyklisty bude nově možné doplnit také o upozornění na pohyb cyklistů. Návěstidlo vlevo je určeno pro chodce a cyklisty, návěstidlo vpravo upozorňuje řidiče. (Strakonice)

Dnešním dnem začíná platit novela Silničního zákona. Takzvaný „druhý cyklistický balíček” zahrnuje několik změn zákona. Týkají se cyklistů, ale i řičičů, kteří jim budou křižovat cestu na cyklistickém přejezdu. Co se tedy změnilo?

 Autor: cykloRADKA (text). Tomáš CACH (foto) Aktualizace: 01.08.2011
Vstoupit do diskuse (0)

testNejméně dvakrát v týdnu projíždím Částkovou ulicí v Plzni na Slovanech na kole. Tedy přesněji po cyklistickém pruhu v chodníku u této ulice a kruhového objezdu v místě jejího křížení s Francouzskou a Koterovskou. Několikrát tam křižuji komunikaci spolu s chodci v místě přechodů a snažím se odhadnout, zda mne řidič blížící se k přechodu pustí, či zda tam podle práva vjede, bez ohledu na to, zda k místu přijíždím na kole. Nedávno jsem tuhle situaci diskutovala s přáteli řidiči-necyklisty. Potvrdilo se mi mé tušení. V tom, zda a kdy mají dát cyklistovi křižujícímu komunikaci přednost, jasno neměli. Naše zákony, a to i ty dopravní, nejsou zrovna jednoduché a tak i malé zjednodušení může pomoci. Myslím tím jasný a srozumitelný výklad toho, jak se má řidič chovat například na přechodu. Že tam nemá s autem zastavovat ani stát, a to až do vzdálenosti 5 metrů od něj, by měli všichni řidiči vědět. Platí to ale také pro přejezd pro cyklisty? Donedávna ne. Tedy přesněji do 31. července letošního roku. Právě dnes totiž vstoupila v platnost novela Silničního zákona (přesně Zákon 361./2011 Sb. o provozu na pozemních komunikacích), která toto změnila. S parkováním a předjížděním na přejezdu pro cyklisty je to teď stejné jako na přechodu pro chodce. Prostě na něm nesmíte předjíždět ani parkovat.

 

testTohle ovšem není jediná změna, kterou nový zákon cyklistům nadělil. Nově také může řidiče upozornit žluté výstražné světlo na to, že odbočuje na komunikaci, kde kříží přejezd pro cyklisty. Ne každý řidič auta vnímá, že komunikaci, kterou projíždí, lemuje cyklistický pruh např. v chodníku. Upozornění před odbočováním, kdy cyklopruh kříží, je tedy na místě. Cyklista je navíc rychlejší než chodec a na zelenou zpravidla reaguje rychleji než chodci a řidiči. Dosud takovéto výstražné světlo bylo možné umisťovat jen před přechody pro chodce, tedy se symbolem chodce, jak to ukazuje fotografie ze Strakonic.

 

test„Ukazuje se, že vytvářet některá bezpečnější řešení pro cyklisty je za stávajících podmínek u nás problematické. Narážíme na již přežitou legislativu. Snažíme se ji proto postupně měnit," říká národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek. Na počátku letošního roku náměstek ministra dopravy Ivo Toman sestavil úzkou pracovní skupinu, jejímiž členy jsou odborníci na cyklistickou dopravu a plánování z týmu národního cyklokoordinátora i z ministerstva. Cykloskupina připravuje legislativní návrhy např. v oblasti odbočování či křížení hlavního dopravního prostoru, ale i návrhy řešení vztahů mezi účastníky silničního provozu.Snad se podaří brzy prosadit i další změny, které by třeba ukončily nesmyslné přerušování stezek pro cyklisty, které většina kolařů často nerespektuje.

 

Vytváření lepších podmínek pro cyklisty hlavně ve městech je součástí mezinárodního projektu Central MeetBike, na kterém spolupracují partneři z Německa, Polska, Slovenska a Česka. „Bylo pro nás překvapením, když jsme zjistili, že naše cyklistická legislativa zaostává nejvíce, a to i ve srovnání s Polskem a Slovenskem. Naši východní sousedé mají nyní legislativu cyklisticky vstřícnější, než je ta česká. A to bychom chtěli změnit," uvádí Jaroslav Martinek. 

 

 

Odkazy

 

Malý cyklistický balíček vstupuje v platnost  - článek o nových změnách v Silničním zákoně na spřáteleném portále NaKole.cz

 

27 zmien v dopravných predpisoch, ktoré by ste mali poznať -  článek o novinkách v novele Zákona o cestnej premávke, kterou schválili poslanci Národní rady slovenského parlamentu. Změny budou účinné od 1. září, pokud je podpíše prezident. Cyklistů se týkají například body 9 a 10.

 

Proces legislativních změn v oblasti cyklistické infrastruktury -  podklady a souhrnné informace o legislativních změnách týkajícíh se cyklistů a to včetně těch připravovaných na portále pro odbornou veřejnost www.cyklostrategie.cz

 

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse