Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Dánská cyklistická kultura se představí v Klatovech

article

Fotografie Mikaela Colville-Andersena zachycují běžný život kodaňských cyklistů

Dánsko je v očích našich cyklistů stejně jako třeba Holandsko země zaslíbená. Kolo je tam vnímáno jako běžná součást života, ne jen jako sportovní náčiní na víkendy. V ulicích Kodaně tak můžete zahlédnout na kolech všechny od dětí až po důchodce. Co vás nejspíš překvapí, jsou pěkně oblečené dámy v šatech či kostýmku, či pánové v obleku, kteří si to šupajdí do práce nebo domů. Zajímavé momenty vystihující cyklistickou atmosféru v Kodani zachytil na fotografiích Mikael Colville-Andersen, který je jakýmsi velvyslancem kodaňské cyklistické kultury. Výstavu jeho fotografií otevře spolu s klatovským starostou velvyslanec Dánského království jak jinak než na kole a to typicky dánském - na christianii.

Autor: cykloRADKA (text&foto), Mikael COLVILLE-ANDERSEN (foto), Jitka VRTALOVÁ (foto) a Jiří TOMÁNEK (foto) Aktualizace: 19.05.2010
Vstoupit do diskuse (0)

testV Klatovech se poprvé představí velkoformátové fotografie, které zachycují obraz běžného života v Kodani. Ten je už několik desetiletí spojován s cyklistikou. Fotograf zachycuje kolo nejen jako dopravní prostředek, ale i jako módní doplněk nebo součást životního stylu. Účelem výstavy je totiž nahlodat ustálený pohled na kolo jako na sportovní náčiní, nebo dopravní prostředek, mnohdy spojovaný s nižšími sociálními vrstvami. Výstava z dánské metropole by měla být pro obyvatele Klatov nejen exkurzí do světa cyklistické kultury, ale také jakousi ekologickou připomínkou. Kodaň je příkladem města, kde se daří udržovat čisté ovzduší právě díky tak oblíbené cyklistické dopravě.

 

V sobotu 22. května 2010 od 9 hodin proběhne ve vstupních prostorách klatovské radnice za účasti velvyslance Dánského království Ole E. Moesbyho a starosty města Klatov pana Rudolfa Salvetra slavnostní zahájení výstavy fotografií Dánská cyklistická kultura v Klatovech. Oba pánové se pak i s doprovodem vydají na kolech na malou projížďku po pětadvacetikilometrové trase akce Klatovský karafiát pořádané  Klubem českých turistů z Klatov-Lub. Pan velvyslanec Ole  Moesby na výstavě také představí své služební kolo - christianii. Právě ta je jedním ze symbolů dánské cyklistické kultury. V Kodani běžně potkáte maminky či tatínky vezoucí v christianii děti do školky či do školy. Tento úžasný cargo-bike jsme si vyzkoušeli na letošním veletrhu FOR BIKES i my. A opravdu to stálo za to. Nedivím se panu velvyslanci, že se svého kola v národních barvách vybaveného státními symboly podle protokolu nevzdává ani při svých služebních cestách po Praze, i když leckde způsobí rozruch nebo přinejmenším rozpaky. Vyměnit limuzínu za kolo v Dánsku asi nikoho nepřekvapí, u nás to ale stále budí rozruch. Pokud byste si chtěli christianii prohlédnout, máte jedinečnou šanci právě tuto sobotu v Klatovech při otevírání výstavy Mikaela Colville-Andersena. 

 

O autorovi fotografií Mikaelovi Colville-Andersenovi

Mikael Colville-Andersen je filmový tvůrce a fotograf, specialista na územní plánování a ředitel společnosti Copenhagenize Consulting. Je znám také jako cyklistický velvyslanec Dánska. Více než tři roky dokumentoval unikátní cyklistickou kulturu Kodaně ve fotografiích a filmech - sociálních dokumentech z antropologické perspektivy. Cestuje po světě, přednáší o této kultuře a informuje o tom, jak jsou města připravena na Cyklistickou kulturu 2.0. (Termín pro nový způsob využití kola, a to pro dopravu ve městě. Cyklistická kultura 1.0 tu je 130 let od vynálezu bicyklu). Mikael Colville-Andersen představuje své fotografie a myšlenky na dvou známých blozích: www.CopenhagenCycleChic.com a www.Copenhagenize.com

 

testV Praze přednášel v dubnu na cyklokonferenci konané na Ministerstvu dopravy. Jeho přednáška s názvem Marketing Bicycle Culture - Four Goals for Promoting Urban Cycling (Marketing cyklistické kultury - čtyři cíle pro propagaci městské cyklistiky) přibližuje cestu Kodaně (minulost, současnost a budoucnost) k prosazování kola jako dostupného a přijatelného dopravního prostředku, a důležitost marketingu cyklistické kultury směrem k obyvatelům měst. Unikátní přístup Mikaela Colville-Andersena k propagaci využívání kola obyvateli měst a k povzbuzení měst k investicím do infrastruktury, je založen na základních principech marketingu a vzbudil velký zájem po celém světě.


Autor vysvětluje, že statisíce lidí na kolech v ulicích Kodaně nejsou ani cyklisty ani environmentalisty. Pro kolo se rozhodli proto, že mohou využít bezpečné, rychlé infrastruktury. Přes třicet let dopravního a územního plánování pomohlo ke změně pohledu na dopravy na kole, která se stala účinnou volbou přepravy se všemi souvisejícími sociálními benefity. Kolo se stalo demokratickým nástrojem, který osvobodil obyvatele Kodaně a vytvořil základ pro jedno z nejvíce životu přívětivých měst na světě.

 

Místo a otevírací doba výstavy

testMísto konání:

vstupním prostor klatovské radnice

 

Termín konání:

od 22. května do 18. června 2010

 

Otevírací doba:

Po a St  7 - 17h

Út         7 - 16.15h

Čt a Pá  7 - 14.30h

 

 

Odkazy

www.cyklospeciality.cz  - christiania v ČR

www.CopenhagenCycleChic.com  - blog Mikaela Colville-Andersena

www.Copenhagenize.com - blog Mikaela Colville Andersena

Přílohy

Pozvánka na otevření výstavy (547.58 kB)

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse