Na úvodní stránku
mail

Akce

od Pá 1/7 do St 28/9/2016 - výstava Příběh kola

article

Západočeské muzeum v Plzni ve spolupráci s muzei a soukromými sběrateli připravuje výstavu o kolech a cyklistice

 

MÍSTO

Západočeské muzeum v Plzni, Kopeckého sady 2

OTEVŘENO

Út - Ne:  10-18h

INFORMACE 

nížeAutor: cykloRADKA Aktualizace: 26.05.2016

testVýstava seznámí návštěvníky s historickým vývojem kola od konce 18. století do poloviny 20. století. Zmapuje počátky cyklistiky v Čechách, ustavení cyklistických spolků, klubů a vyznavačů vysokých kol. Návštěvníci si prohlédnou jak exponáty z muzejních sbírek Západočeského muzea v Plzni (draisinu, vysoké kolo, tematické secesní plakáty, prapor, fotodokumentaci, dobové oděvy), tak i exponáty z jiných muzeí a rovněž ze sbírek soukromých např.: plzeňského rodáka, velkého milovníka a nadšence cyklistiky Stanislava Cinka, který je dosud aktivním členem Klubu českých velocipedistů v Praze a Františka Babického, in memoriam, který působil jako mechanik českého týmu při Závodu míru. Budou vystaveny jedinečné originální dresy, medaile a kola s osobitou historií.


Výstava také zmapuje vznik, působení a zánik Klubu cyklistů turistů „Český Lev" Plzeň a jeho obnovení v roce 2015. Okrajově budou prezentovány i další spřátelené kluby. Expozice kol bude rozdělena tematicky - historie výroby kol, kola v období 1. republiky, válečná kola, turistická kola, silniční kola, závodní kola, úspěchy českého cyklistického sportu, kolo v přírodě a na výletě, kolo dílně opraváře. K vidění bude také motokolo pana Klementa, zakladatele firmy Laurin and Klement, zapůjčené Muzeem Mladoboleslavska a unikátní replika parokola zn. Roper (USA) od soukromého sběratele MVDr. Uzla. V kostce bude připomenuta historie slavného kola zn. Favorit, jeho krach a znovuvzkříšení v podobě unikátního současného modelu kola Favorit - Bigboss.

 

Výstava svým pojetím osloví širokou veřejnost, potěší milovníky cyklistického sportu a obohatí návštěvníka svým estetickým vjemem.

 

Textová část výstavy bude uvedena v češtině, důležité časové mezníky a popisy k předmětům budou uvedeny i v anglickém jazyce.