Na úvodní stránku
mail

Akce

od Pá 1/7 do St 28/9/2016 - výstava Příběh kola

article

Západočeské muzeum v Plzni ve spolupráci s muzei a soukromými sběrateli připravuje výstavu o kolech a cyklistice

 

MÍSTO

Západočeské muzeum v Plzni, Kopeckého sady 2, Výstavní sál 1 

OTEVŘENO

ve Čt 30/6/2016  od 16.30h doprovodný programk vernisáži

ve Čt 30/6/2016  v 18h vernisáž výstavy

1/6 - 28/9/2016: Út - Ne:  10-18h otevárací doba výstavy

INFORMACE 

níže a v přílozeAutor: cykloRADKA Aktualizace: 26.05.2016

testVýstava seznámí návštěvníky s historickým vývojem kola od konce 18. století do poloviny 20. století. Zmapuje počátky cyklistiky v Čechách, ustavení cyklistických spolků, klubů a vyznavačů vysokých kol. Návštěvníci si prohlédnou jak exponáty z muzejních sbírek Západočeského muzea v Plzni (draisinu, vysoké kolo, tematické secesní plakáty, prapor, fotodokumentaci, dobové oděvy), tak i exponáty z jiných muzeí a rovněž ze sbírek soukromých např.: plzeňského rodáka, velkého milovníka a nadšence cyklistiky Stanislava Cinka, který je dosud aktivním členem Klubu českých velocipedistů v Praze a Františka Babického, in memoriam, který působil jako mechanik českého týmu při Závodu míru. Budou vystaveny jedinečné originální dresy, medaile a kola s osobitou historií.


Výstava také zmapuje vznik, působení a zánik Klubu cyklistů turistů „Český Lev" Plzeň a jeho obnovení v roce 2015. Okrajově budou prezentovány i další spřátelené kluby. Expozice kol bude rozdělena tematicky - historie výroby kol, kola v období 1. republiky, válečná kola, turistická kola, silniční kola, závodní kola, úspěchy českého cyklistického sportu, kolo v přírodě a na výletě, kolo dílně opraváře. K vidění bude také motokolo pana Klementa, zakladatele firmy Laurin and Klement, zapůjčené Muzeem Mladoboleslavska a unikátní replika parokola zn. Roper (USA) od soukromého sběratele MVDr. Uzla. V kostce bude připomenuta historie slavného kola zn. Favorit, jeho krach a znovuvzkříšení v podobě unikátního současného modelu kola Favorit - Bigboss.

 

Výstava svým pojetím osloví širokou veřejnost, potěší milovníky cyklistického sportu a obohatí návštěvníka svým estetickým vjemem.

 

Textová část výstavy bude uvedena v češtině, důležité časové mezníky a popisy k předmětům budou uvedeny i v anglickém jazyce.

Program před muzeem
16.30 Vyjížďka historických kol Klubu cyklistů turistů Český Lev Plzeň
17.00 Ukázka parního motocyklu ROPER (upravený velociped Columbia 1893)
17.30 Rej vysokých kol (ČKV Praha) Český klub velocipedistů Praha


18.00 Otevření výstavy

 

 

Přílohy

Pozvánka na vernisáž (1.23 MB)