Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Zkuste dobrodružství na kolech kolem Spáleného Poříčí

article

Orientační cyklistický závod se jezdí ve dvojicích

Začalo to 10. ročníkem bodovacího závodu dvojic Merida Bike adventure 2010, který se konal ve vojenském újezdu Brdy. Spálenopoříčským sokolům se zalíbil a tak zkusili uspořádat podobnou akci na podzim pro amatéry, tedy pro cyklisty, kteří rádi jezdí na kole, umí se orientovat v mapě a chtěli by si také takto zasoutěžit. Akce měla úspěch a tak tu máme po roce další výzvu pro hledání míst podle mapy ve dvojicích a na kolech. Nevyzkoušíte to také?

Autor: cykloRADKA (text), Michal ARNOŠT & Monika ROJOVÁ (foto) Aktualizace: 07.09.2011
Vstoupit do diskuse (0)

testLetos 17. září se v okolí Spáleného Poříčí uskuteční amatérský orientační závod Cyklisticky za zážitky 2011. Akci pořádá už druhým rokem po sobě TJ Sokol Spálené Poříčí a Místní akční skupina sv. Jana z Nepomuku, letos v rámci TOP týdne Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska. Závod, při kterém nerozhoduje čas ani počet ujetých kilometrů, je určen minimálně pro dvojice. Na start ale mohou i vícečlenné týmy včetně celých rodin. „Jedná se sice o soutěž, ale hlavní myšlenkou je užít si den na kole v krásné přírodě, kterou tu máme. Trasu si volí každý sám, takže akce je vhodná i pro děti. Prostor, do kterého je závod umístěn, je jihovýchodně od Spáleného Poříčí, tedy směrem do Brdské vrchoviny a dotkne se i vojenského újezdu, například Padrťských rybníků," říká za pořadatele Monika Rojová. Pro uspořádání loňského prvního ročníku se nechali Spálenopoříčtí inspirovat populárním závodem Merida Bike Adventure. Ten se v Brdech konal loni v červenci. Už dva měsíce na to Sokol uspořádal vlastní menší verzi. Přihlásilo se do ní zhruba dvacet týmů. Letos to může být až padesát. Kdo má zájem stát na startu, neměl by s přihláškou váhat. Kvůli náročné organizaci je totiž počet závodníků omezen.


testPrincip závodu spočívá v tom, že každý tým dostane těsně před závodem mapu závodního prostoru. V ní bude zakresleno 25 kontrolních stanovišť  - každé s určitým počtem bodů. Cílem není objet všechna stanoviště, ale nasbírat co nejvíce bodů, přičemž čas k tomu určený je pět hodin. Kdo přijede po časovém limitu, tomu se budou postupně podle ztráty nasbírané body odečítat. „Účastníci mohou využít všechny silnice, cyklostezky, oficiální polní i lesní cesty i vhodné turistické trasy, které jsou vyznačeny v mapě. Kolik najedou kilometrů je na každém. Důležitá je práce s mapou a správný výběr stanovišť. Při efektivně zvolené trase se dá nasbírat i třeba jen na 30 kilometrech více bodů, než když někdo ujede neúčelně 50 kilometrů," říká za MAS sv. Jana z Nepomuka Michal Arnošt.


Sraz účastníků je v den akce v 9:00 před Sokolovnou v Tyršově ulici. Startovat se začne kolem desáté hodiny. Startovné za tým je 100 korun. Povinnou výbavou je kromě kola i přilba a u závodníků nad 15 let průkaz totožnosti. Doporučenou výbavou je mít alespoň na jednom kole mapový držák na řídítkách a samozřejmě občerstvení a vybavení pro rychlý servis kola. Organizátoři doporučují účastníkům horská nebo treková kola.Propozice k závodu najdete v příloze tohoto článku, takže pokud se rozhodnete zúčastnit, přihlašte se co nejdříve. Opozdilcům by se totiž mohlo stát, že jejich přihláška nebude jižpro velký zájem akceptována.

 

Akce Cyklisticky za zážitky 2011 odstartuje ve Spáleném Poříčí TOP týden projektu Putování po historických městech Čech, Moravy a Slezska. Do projektu na podporu turistického ruchu ve městech, které se mimořádně starají o památky a historické objekty, je zapojeno 14 měst. Každé z nich připravilo na jeden týden rozsáhlý kulturní a společenský program. Spálené Poříčí jej nabídne od 17. do 25. září. Je v něm řada výstav, koncertů, městské trhy nebo Benátská noc v zámecké zahradě. Více k závodu a projektu Putování po historických městech je na www.spaleneporici.cz nebo na facebookové stránce Spálené Poříčí - Historické putování.

 

Přečtěte si také

Bodový závod dvojic na kole se pojede v Brdech - o tom, jak probíhá orientační závod na kolech, jak  tento nápad vzniknul a v čem je zajímavý

 

Kontakty a odkazy

Monika Rojová – organizace závodu (TJ Sokol): monika.rojova@spaleneporici.cz, 776 175 016

Michal Arnošt – organizace závodu (MAS sv. Jana z Nepomuku): 602 334 882

www.spaleneporici.cz - stránky podbrdského městečka Spálené Poříčí s informacemi o akcích i zázemí pro ně 

www.bike-adventure.cz - stránky orientačních závodů na kole

www.plzenskonakole.cz - na našem portále v sekce AKCE najdete pozvánky na cykloakce v našem regionu i těch okolních

 

Přílohy

Propozice k akci Cyklisticky za zážitky (56.16 kB)

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse