Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

K malované skále v lese u Příchovic

article

Malba je na buližníkové skále nad malou mýtinou

Když jsem se asi před měsícem dověděla, že kousek od Přeštic je v lese malovaná skála, začala jsem zjišťovat, kde to místo je a co je tam vlastně namalováno. Obraz na skále se v přírodě tak často nevidí a tak jsme se na místo vypravili na kolech se základními informacemi. Další „objevitelská trasa” byla připravena a my se těšili na hledání místa, o kterém jsme zatím jen slyšeli...

 



Autor: cykloRADKA Aktualizace: 28.12.2009

testNaším cílem se stala nově obnovená malba na skále u Příchovic pod Ticholovcem (480. m.n.m.). Místo prý leží kousek pod vrcholem Ticholovce a vede k němu pěší cesta kolem chatové osady Třešňovka na jeho jižním svahu. My jsme se ke skále vydali z Příchovic po CT 2188 směrem na Kucíny. Nejprve jsme se zastavili u kapličky s památnou lípou pod Ticholovcem, k níž se vztahuje legenda z dob napoleonských válek. Pak jsme vystoupali cestou do chatové osady Třešňovka a zprava ji obešli. Po malém vystoupání jsme se před roklí ve svahu vrchu Ticholovce dali vlevo a došli k mýtince na kraji lesa, kde na svislé stěně buližníkové skalky malba úplně svítila. Vždyť jen asi týden před námi ji vysvětil plzeňský biskup mons. Radkovský. První biskup tu prý prý byl spatřen asi před tisíci lety. Byl to svatý Vojtěch, který se prý tudy v roce 990 vracel z Říma. Právě po této události nese vrch své jméno. Biskupa v loveckém úboru tu spatřila žena s dětmi při sbírání jahod. Aby nevyplašili zvěř, varovala je slovy: „Ticho! Lovec!” Stín svatého Vojtěcha prý vytvořil obraz na blízké buližníkové skále.

 

Nyní na mýtince pod skalou najdete tabuli s textem o historii tohoto místa. Jde o jedno ze zastavení tzv. Vycházky u Přeštic. Kromě legendy se zde dovíte i o historii malby na skále. Původně byla obnovována prostými lidmi. V roce 1892  kamenický mistr Kočandrle z Přeštic obraz neumělecky opravil a pověst vytesal do kamene. V neděli 7. srpna 1892 místo vysvětil přeštický farář a za hojné účasti lidí zde zazněla svatovojtěšská píseň Hospodine, pomiluj ny!  Za války v roce 1942 byla postava sv. Vojtěcha v životní velikosti na skálu vymalována akademickým malířem Františkem Václavem Eisenreichem, který studoval věci ze svatovítského pokladu, které sv. Vojtěch používal. Malba byla během let několikrát obnovována, mj. plzeňským akademickým malířem Pavlem Maurem. Stávající nejnovější provedení je z dílny plzeňského sochaře a restaurátora Jaroslava Šindeláře a má spíše barokní podobu. Vychází z jeho vlastního průzkumu zbytků malby na skále ve snaze zachovat původní barokní iluzi potkání světce v lese odpovídající tzv. baroknímu divadlu. Svatý Vojtěch tak má na sobě bílou rochetu a na skále je krom jeho jména též zvěčněn název písně Hospodine, pomiluj ny!

 

Pokud chcete navštívit ještě další zajímavé místo nedaleko, pokračujte po cestě od infotabule nahoru po svahu vrchu Ticholovce. Po několika stech metrech dojedete k místu bývalých lázní sv. Lamberta, kde je další zastavení Vycházky u Přeštic. Cesta vás po dalších pár stech metrech vyvede na silnici z Přeštic do Dolců, po které vede CT2188.

 

Náš tip na cyklovýlet

Vyjeďte si do Příchovic z Plzně-Koterova přes St. Plzenec - Šťáhlavy - Nezvěstice - Želčany - Chouzovy - Střížovice - Netunice - Háje - Vodokrty - Střížov až do Příchovic. Nazapomeňte se za Střížovem zastavit u Vícovského kostelíka a nahlédnout na fresky na stěně proti jeho vchodovým dveřím. Jen o kousek dál u křižovatky najdete starý židovský hřbitov. Příchovický zámek bývá otevřen jen výjimečně, ale třeba budete mít štěstí. Od kapličky pod Příchovickým zámkem se po CT 2188 dostanete k lípě pod Ticholovcem, odtud je to k malované skále už jen kousek. Možná ale budete muset slézt z kola. Vrch Ticholovec (480. m.n.m.) dá totiž leckterému cyklistovi zabrat.Při zpáteční cestě zajeďte do Přeštic - po cestě budete míjet sochu sv. Jana Nepomuckého ochránce poutníků a cestovatelů, na mostě přes Úhlavu. V Přešticích máte několik možností, kde zastavit na jídlo. Při zpáteční cestě ale nezapomeňte zajet k lukavickému zámku a prohlédnout si nejmohutnější tisovec dvouřadý v Čechách u slepého ramene Úhlavy. Za pozornost stojí zejména jeho pahýlovité „dýchací" kořeny vyrůstající nad povrch půdy.

 

Zastavení Vycházky u Přeštic

  1. testinfocentrum Přeštice a památky v jeho okolí
  2. socha sv. Jana Nepomuckého na mostě přes Úhlavu
  3. židovský hřbitov
  4. kostelík Vícov
  5. hřbitov z dob napoleonských válek
  6. památné místo svaté Trojice
  7. bývalé lázně sv. Lamberta pod Ticholovcem
  8. malba na skále -  sv. Vojtěch
  9. kaplička sv. Anny s památnou lípou pod Ticholovcem
  10. Příchovický potok
  11. 11A: obec Radkovice  11B: dvojhradí Skála
  12. Příchovice: zámek, kaple (od 6. prosince do 6. ledna betlém paní Andrlíkové)

Fotogalerie