Na úvodní stránku
mail

Zajímavá místa

Tisovec v Dolní Lukavici

article

Tisovec dvouřadý (Taxodium distichum) najdete v zámeckém anglickém parku v Dolní Lukavici založeném podle plánů Jana Ferdinanda Schora v pol. 18. století pro hraběte Ferdinanda Morzina, majitele zdejšího panství. Roste u  Sladkovského rybníka, který byl vytvořen mrtvým ramenem Úhlavy v levé části prostranství před  zámkem. Strom měl původně dva terminály, jeden z nich byl odlomen, což lze dobře vidět zejména v zimě, protože tisovec je opadavý jehličnan. Obvod jeho kmene je 360 cm,  koruna široká 6 m dosahuje do výšky 28 m a je asi 6 m široká  podle měření z roku 1998. Lukavický tisovec je největším jedincem svého druhu v ČR, v lednu 2010 byl na základě návrhu, který jsem podala, vyhlášen konečně památným stromem.

 

K tisovci se dostanete z CT 2187, když pojedete z Krasavců a u kostela sv. Petra a Pavla odbočíte doleva k zámku, zleva ho objedete až ke Sladkovskému rybníku, kde lukavecký tisovec roste.  

 

GPS: Loc: 49°35'59.609"N, 13°20'47.794"EAutor: cykloRADKA Aktualizace: 01.08.2010

O Tisovci dvouřadém

testDomovinou tisovce jsou především oblasti vlhkého humidního klimatu s častými záplavami, například Velké tisovcové nížiny na Floridě, Pobřežní nížiny Mexického zálivu až po jihovýchodní Texas. V Evropě je pěstován od roku 1640, na území ČR od roku 1835 a to v Praze. Tisovec je státní dřevinou v americkém státě Luisiana. Dorůstá výšky 20-50 m a 2-5 m v průměru kmene.

 

test Odkazy

Tisovec dvouřadý (Taxodium distichum) - článek na botany.cz

Tisovec v Dolní Lukavici - článek na Wikipedi

 

test