Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Kam pojedou letos cyklobusy v Plzeňském kraji?

article

I když přes vládu paní Zimy jaro pomalu vystrkuje růžky, provozovatelé cyklobusů se již teď připravují na nastávající sezónu. Než cyklobusy vyjedou, je třeba mnohé projednat a zajistit, aby se cyklista i se svým kolem dostal tam, kam chce. Připravit se dobře na sezónu neznamená jen oprášit již zavedené, ale také přijít s něčím novým. Co nás tedy čeká v nové cyklistické sezóně?

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 13.03.2013

testCyklobusy v Plzeňském kraji vykrývají území, do kterých se cyklista s kolem nemůže dopravit vlakem. Asi nejznámější je síť tzv. zelených cyklobusů, provozovaných na Šumavě. Autobusy s vlekem na kola dopravují cyklisty do výše položených míst a činí tak Šumavu přístupnější hlavně rodinám s dětmi a těm, co šlapání do kopců zrovna nemilují. Projekt zelených cyklobusů nastartoval Národní park Šumava již v roce 1996, v letech 2009 - 2011 na něj obdržel evropskou dotaci z Programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 ČR - Bavorsko. V loňském roce, kdy už evropskou dotaci park nemohl čerpat, byl provoz částečně omezen. Zelené cyklobusy, které jezdí v plzeňské i jihočeské části Šumavy, v loňském roce podpořil Jihočeský kraj  spolu s Plzeňským celkovou částkou 300 tis. korun. V letošním roce na provoz přispěje Jihočeský i Plzeňský kraj částkou 200 tis. korun. „Provoz zelených cyklobusů tak bude v letošní sezóně ve stejném rozsahu jako v loňském roce," uvedl k tomu krajský radní pro dopravu Jaroslav Bauer.

 

testNa provoz přeshraniční autobusové linky, která vozí cyklisty na Čerchov, schválil letos Plzeňský kraj částku 100 tis. korun. Ti, kteří se budou chtít na kole podívat na vrchol Českého lesa, se tam tedy budou moci opět vyvézt cyklobusem. Tento autobus ale kvůli náročnému stoupání k vrcholu nevozí kola ve vleku, ale v tzv. zádíčkách, tedy nosičích na kola upevněných na zadní části karoserie cyklobusu. Ten, kdo někdy na kole ke Kurzově rozhledně na vrcholu Čerchova vyšlápnul, ví, že je to opravdu dřina. O to lépe si pak může vychutnat táhlý sjezd do Babylonské kotliny a pohodovou jízdu po nové cyklostezce přes Havlovice až do Domažlic.

 

Připravují se ovšem i cyklobusové novinky. „Cyklobus do Českého lesa by letos neměl končit u hraničního přechodu Železná/Tillyschanz, ale až na Přimdě," uvedl starosta z Bělé nad Radbuzou Libor Picka. Pokud bude takovéto prodloužení trasy schváleno, dočkají se cyklisté z Plzeňska přímého spojení do další části Českého lesa. Podle slov Libora Picky by do Českého lesa měla jezdit ještě jedna cyklobusová linka, a to na Tachovsko. Dá se očekávat, že pokud bude linka opravdu zavedena, nebudou ji využívat jen ti, co chtějí na kole pojezdit divokou přírodou zapomenutého pohraničí Českého lesa, ale třeba rodiny s dětmi, které budou chtít na kole vyrazit třeba jen k přehradě Hracholusky. Přitom v Tachovské části Českého lesa je co ze sedla objevovat. Na západ od Tachova je panenská, cyklisty teprve objevovaná krajina. „Jednání o změnách ve vedení linek cyklobusů v Plzeňském kraji stále probíhají. Vůle na straně kraje i jednotlivých dotčených obcí ale je, tak věřím, že cyklistům letos připravíme příjemné překvapení," uvedl ředitel ČSAD autobusy Plzeň Miroslav Hucl.

 

Kompletní informaci o cyklobusech v Plzneňském kraji vám přineseme počátkem cyklosezóny před výjezdem prvního cyklobusu. Tak se dovíte i o dalších  cyklobusech v našem kraji tedy Brdském cyklobusu a Severním cyklobusu.

 

Přečtěte si také

test 

Cyklobusem z Plzně do Českého lesa - zde najdete kompletní informaci o cyklobusu do Českého lesa vč. jízdního řádu a rad, jak si rezervovat místa, a odkazů na tipy na cyklovýlety po Českém lese

 

Vyzkoušeli jsme nový cyklobus do Českého lesa 

 

Na kole ze Spáleného Poříčí - na výlet či na víkend? - zde najdete tipy na cyklovýlety ze Spáleného Poříčí i s mapkou tras, tedy tzv. Spálenopoříčský cyklobalíček

 

Od června do září bude jezdit Brdský cyklobus


Odkazy

www.csadplzen.cz/cyklobus  - stránka ČSAD autobusy Plzeň, věnovaná informacím o cyklobusech, které provozují (Brdský cyklobus, cyklobus Český les, Zelené linky na Šumavě, Šumavský cyklobus)

 

www.rdsbus.cz - stránka společnosti RDS bus, provozovatele cyklobusu na Čerchov