Na úvodní stránku
mail

Zajímavá místa

kostel sv. Barbory u Všekar

article

Stojí asi 1,5 km západně za vsí Všekary  (asi 5 km severozápadně od Holýšova) u silnice na kraji lesa, odkud podle místních bývá odtud vidět i Český Les, Šumava, Radyně, Brdy... Směrem k jihu se otevírá široké údolí Radbuzy a za ním je dobře vidět Chudenická vrchovina. Kostel je jednolodní stavba na půdorysu řeckého kříže. Zaklenutí je valenými klenbami s lunetovými výsečemi. Na klenbě v presbytáři jsou ještě dnes viditelné zbytky rokokových maleb A. Krause z roku 1756. Střecha kostela je ozdobena cibulovou sanktusovou věžičkou. Momentálně jsou téměř všechny dveřní otvory zazděny a jediný zbývající je opatřen důkladnou mříží, aby se zamezilo dalšímu ničení vandaly.

 

Zdatní cyklisté sem dojedou z Plzně po ose, méně zdatní můžou použít vlak do stanice Holýšov nebo Staňkov.


GPS:
49°36'14.765"N, 13°1'44.793"EAutor: Jirka HOLOMEL Aktualizace: 11.05.2010

Podle zpráv zde v 16. století probíhala těžba cínových a olověných rud. Horníci žili v malé osadě, která ale po úpadku dolování zanikla. Je možné, že zde nějaká sakrální stavba stála již v tehdejší době, ale to by mohl potvrdit pouze archeologický průzkum. Barokní kostel v současné podobě postavil majitel panství Horšovský Týn hrabě František Adam Trautmannsdorf v letech 1717 - 1724 a sloužil pak jako oblíbené poutní místo. Byl zrušen za Josefa II., ale nepostihlo ho chátrání a zkáza, jako mnoho jiných. Až po roce 1945 zmizel z kostela neznámo kam nádherný akantový hlavní oltář a další vybavení bylo rozkradeno nebo zničeno. Stavba zůstala dlouhodobě zcela nezajištěná a ještě donedávna byly uvnitř k vidění nápisy azbukou z roku 1968.

 

 

Občanské sdružení Syndicus Hereditas z Prahy, které je současným majitelem, má v úmyslu budovu kostela kompletně zrekonstruovat a vybudovat zde jakési kulturní centrum blízkého okolí. Samotný kostel by měl sloužit především jako koncertní a výstavní síň, v další etapě je v plánu vybudovat zázemí pro pořádání akcí, občerstvení... 

 V současné době probíhá zaměření, průzkum a projekční práce. Měli jsme štěstí, že při naší návštěvě v květnu 2010 jsme se zde setkali se zástupcem majitele a s jeho laskavým svolením jsme si mohli prohlédnout vnitřek a dozvědět se informace o budoucnosti tohoto zajímavého místa.

 

Více na: www.barbara.jex.cz