Na úvodní stránku
mail

Zajímavá místa

Kurzova rozhledna, Čerchov

article

Kamenná Kurzova věž stojí na vrcholu Čerchov (1042 m.n.m.) - nejvyšším vrcholu Českého lesa. Rozhledna nese jméno po jednom z iniciátorů stavby Petřínské rozhledny Vilému Kurzovi.  Z vrcholu Čerchova je krásný výhled za ideální viditelnosti jsou vidět i Alpy.

 

Přístup na kole: Od zastávky autobusu Capartice po červené turistické značce k rozcestí pod Čerchovem, poté strmě nahoru po panelové cestě kolem studánky po zelené turistické značce až na vrchol.

 

GPS: Loc 49°22'59.843"N, 12°47'0.931"E (v mapě)Autor: cykloRADKA Aktualizace: 05.01.2012

testPůvodně tu stála 17 m vysoká, třípatrová dřevěná trámová věž. Po deseti letech bylo však třeba dřevěnou, zčásti zetlelou rozhlednu, z důvodu bezpečnosti strhnout a bylo rozhodnuto vybudovat rozhlednu zděnou 24 metrů vysokou, která je zde dosud. Dřevěná věž byla nahrazena 19 m vysokou kamennou věží zakončenou prosklenou dřevěnou vyhlídkovou nástavbou, jejíž vrchol dosahoval ještě o dalších 6 metrů výše. Jde o projekt Vratislava Pasovského, financovaný hrabě Stadionem společně s Klubem českých turistů, domažlickou spořitelnou, městem Domažlice a mnoha dalšími. Základní kámen kamenné rozhledny byl položen 23. května 1904. testRozhledna byla slavnostně otevřena dne 16. července 1905. Toho se však již Dr. Vilém Kurz nedožil, ale rozhledna po něm aspoň dostala jméno a byla na ni umístěna pamětní deska. V blízkosti rozhledny byly postaveny dvě turistické chaty, jedna z nich nesla jméno druhého z iniciátorů stavby rozhledny Vratislava Pasovského. Pod rozhlednou je v provozu restaurace s bufetovým občerstvením.

 

Pro případnou cestu na Čerchov využijte autobus, který zajíždí až k rozhledně na vrcholu. Po domluvě s řidičem lze přepravit i několik kol.

 

Na vrcholu stojí také vojenská betonová věž, vysoká přes 30 metrů.