Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Malý odpolední cyklovýlet do Luftovky

article

Kdo tam nebyl, vyptává se, kde to je a jak se tam dostane. Přestože kolem vchodu do Luftovy zahrady (Luftovky)  projel už skoro každý Plzeňák, jen ti, co tam byli, ví, jak je tahle kráska mezi plzeňskými zahradami dobře ukrytá. Je ale na čase, aby více ukazovala svoji krásu a aby se Plzeňští naučili nejen cestu k ní, ale i vnímat její krásu v různých ročních obdobích. Zahrada bývá otevřena jen jedenkrát  v měsíci, ale teď si ji můžete vychutnat hned tři dny za sebou během výstavy. Našlápněte kolo a vydejte se na malý odpolední cyklovýlet...

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 31.08.2011

testNa tři zářijové dny se plzeňská Luftova zahrada stane výstavním místem. Své kresby inspirované jejími zákoutími a okolím tu ve dnech 7. - 9. září představí výtvarník Josef Černý. Nevelká, ale veřejností ceněná a vyhledávaná zahrada se otevře návštěvníkům v tyto dny mimořádně od 9 do 19 hodin, ve čtvrtek zde dokonce zazní hudba v podání Čestmíra Kunze, Miroslava Maška a Václava Černého. Podle městského dendrologa Petra Kutáka ze Správy veřejného statku je akce mimořádným bonusem pro zájemce o návštěvu zahrady, která je jinak  otevřena po celý rok jen jeden den v týdnu. „Má přidanou hodnotu v podobě prezentace děl známého plzeňského malíře Josefa Černého. A navíc ji zpestří čtvrteční hudební produkce," uvedl. Josef Černý ve svých dílech ztvárňuje především krajiny nebo krajinná zákoutí. Už před dvanácti lety začal malovat, jak sám říká, „tak trochu divokou krajinu" Luftovy zahrady. „Je volnější ve srovnání se zahradou Luboše Hrušky. Nadchla mě spoustou dekorací. Altánek, sochy, rybníky, exotické dřeviny," vysvětluje své zaujetí pro zahradu výtvarník. „Ale některé z nich už tam bohužel nejsou," dodává. Zatím Josef Černý přesně neví, kolik obrazů pro výstavu nabídne. „Pravděpodobně kolem pětadvaceti. Každý bude mít v zahradě své místo," prozrazuje.

 

Luftova zahrada byla veřejnosti poprvé zpřístupněna 5. května loňského roku. Za tu dobu ji navštívilo tisíce lidí. „Téměř každou středu sem přijde kolem stovky návštěvníků. V poslední době se stala i vyhledávaným místem k pořádání svatebních obřadů," řekl Petr Kuták. Město Plzeň ji získalo v roce 1991. Od roku 1996 se postupně s ohledem na finanční možnosti obnovuje. Je cenným příkladem zahradního umění z období 1. republiky v plzeňském regionu. V roce 2009 požádala městská správa o její prohlášení za kulturní památku.

 

Jak se dostat do Luftovy zahrady na kole

Z centra města se vydáme po cyklostezce podél řeky Radbuzy po značené mezinárodní cyklotrase CT3, která nás za vodárnou zavede odbočením vpravo na Vokounovu lávku v Hradišti a cestou kolem Meditační zahrady (další zajímavý tip k návštěvě) až k Tyršově mostu. Tam jen přejedme komunikaci do Radobyčic a ze silnice  odbočíme vpravo po cestě k moštárně. Právě tam je totiž vchod do zahrady. Kolo si můžete zamknout k zábradlí v zahradě před moštárnou u rybníčka.

 

Více o Luftovce

Luftova zahrada (Luftovka ) v Plzni -  souhrnná informace o této zahradě s mapou, otevírací dobou a možností stáhnout si letáček.

 

Přílohy

Pozvánka na výstavu (268.22 kB)