Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Mezi Valchou a Novou Hospodou přibude cyklostezka

article

Každý nový úsek cyklostezky, který u nás vznikne, je krokem vpřed. Mnohdy za ním stojí roky jednání a příprav. Město Plzeň se jako dobrý hospodář snaží získat na projekty peníze od státu či z EU. Radní města Plzně představili projekt nové cyklostezky, který chtějí Státnímu fondu dopravní infrastruktury letos předložit se žádostí o příspěvek. Radovat se mohou hlavně ti, co jezdí z Valchy či Nové Hospody na Borská pole...

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 17.02.2011

Zatímco cyklisté na severním okraji Plzně využívají pro své cesty rekreační oblast Boleveckých rybníků, ti na jižním na vytvoření podobného ráje pro odpolední vyjížďky teprve čekají. Přitom polesí mezi Valchou, Novou Hospodou a Borskými poli se k tomu přímo nabízí. K jedné nevyužívané asfaltové komunikaci vedoucí z domažlické výpadovky až ke vjezdu do  průmyslového areálu (Loc: 49°43'8.3"N, 13°19'39.082"E) tu před dvěmi lety ještě přibyla nová cyklostezka, která má spojit Valchu s Novou Hospodou. Vlastně jen její část  (I. etapa) dlouhá cca 1,5 kilometru. Další část (v plánku označená jako II. etapa) se připravuje pro letošní rok. Právě na ni chce Plzeň požádat o dotaci Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Druhý, asi půlkilometrový úsek, spojí stávající cyklostezku z Nové Hospody s cestou na Valchu (značená žlutou turistickou značkou). Bude zde vytvořen nový asfaltový povrch, který nahradí ten stávající plný výmolů. Letos Plzeň žádá u SFDI pouze na jedinou cyklostezku, protože nová pravidla SFDI jí nyní neumožňují žádat na více projektů.

test 

 

Cyklostezka Nová Hospoda - Valcha (II. etapa) v číslech

 

Délka:
500m 
Celková výše požadovaného příspěvku ze SFDI: 1,907 mil. Kč
Podíl požadovaného příspěvku ze SFDI: 65% uznatelných nákladů

 


  

testNavazující spojení pro cyklisty

Největším přínosem bude nově připravovaný úsek cyklostezky pro cyklisty přijíždějící ze Lhoty a Valchy na Borská pole, na Novou Hospodu či do Skvrňan. Propojení se Skvrňany bude bezpečnější, až bude uvedena do provozu lávka přes výpadovku na Domažlice na Nové Hospodě. Cyklisté na ni budou najíždět po točité rampě někdy v druhé polovině tohoto roku. Díky nedávno vybudované stezce spojující údolí Vejprnického potoka s Novou Hospodou, tak bude možné bezpečně dojet na Valchu třeba až ze Skvrňan. Pro další propojení například na Vinice by ovšem bylo nutné vyřešit překonání křižovatky Tylova x Domažlická x Skvrňanská x Vejprnická, kde musí cyklisté kolo vynášet do schodů z podchodu a pokračovat po chodníku.

 

Nová stezka umožní kvalitní napojení na mezinárodní cyklotrasu číslo 3, která se na Valše napojuje na silnici do Lhoty.

 

Z Borských polí se na nově připravovaný úsek dostanete nejlépe Bellovou ulicí směrem k útulku pro psy.

 

Další projekty nových cyklostezek

Z loni podávaných tří projektů získala Plzeň peníze ze SFDI jen na jeden a to na rekonstrukci cyklostezky podél Karlovarské tř. od kruhového objezdu až k čerpací stanici u odbočení do Bolevecké ulice. Ta proběhla ve dvou etapách na podzim loňského roku.

 

Cyklostezka spojující zaslepenou komunikaci ze Starého Plzence s Losinou podél frekventované silnice I/20 se měla začt budovat koncem loňského roku, ale stavba byla prosilně podmáčený  povrch odložena na jaro roku letošního.

 

I. etapa cyklostezky spojující Hradiště s Radobyčicemi od Lemovy lávky, na kterou město bohužel dotaci ze SFDI nedostalo, se začala stavět v závěru loňského roku. Práce budou letos pokračovat. Další etapy se připravují a můžeme očekávat, že budou nejspíš předmětem dalších žádostí města o dotaci ze SFDI.

 

 

Přečtěte si také

Mezi Hradištěm a Radobyčicemi bude nová cyklostezka - o připravovaných projektech na cyklostezky v Plzni, na které chce město zažádat o finanční prostředky SFDI

 

Z Nové Hospody na Valchu po nové cyklostezce - o připravované stezce z Nové Hospody na Valchu (I. etapa) 

 

Odkazy

http://www.sfdi.cz