Na úvodní stránku
mail

Rady a nápady

Dobrá rada drahá... Tak vybírejte. Třeba vás bude něco inspirovat. Možná byste se také rádi podělili o nějakou dobrou radu. Pokud ano, pak mi napište. 

Není stojan jako stojan aneb Jak vybrat a umístit správný cyklostojan

article

ŠPATNĚ - stojan se sice nedotýká přehazovačky, ale kolo nelze opřít ani zamknout o rám. (Hrádek u Rokycan)

Provozujete-li restauraci, nebo sportoviště, kam jezdí i cyklisté, mělo by vás zajímat, zda máte o parkování kol dobře postaráno. Stojanů na kola už je teď velké množství, těch sériově vyráběných i těch vyráběných podomácku - kovových i ze dřeva. Ne vždy do nich ale kolo dobře zaparkujete, někdy dokonce hrozí jeho poškození, nebo snadné zcizení. Důležité je také, kde a jak je stojan umístěn. Zde nabízím rady, jak vybrat vhodný stojan a jak ho umístit.

Autor: cykloRADKA (text a foto), Justin HYATT, Jirka KORBEL, Jarda SOBOTA, Jana VANĚČKOVÁ (foto) a Lenka VOŠVRDOVÁ(foto) Aktualizace: 06.10.2009
Umístění

1. vymezte si prostor, kam chcete stojan umístit a zvažte, pro kolik kol maximálně má být
2. vyberte prostor tak, aby byl co nejvíce na očích a současně umožňoval kolem zaparkovaných kol průchod. V restauracích by na něj mělo být vidět od stolů z venkovního posezení nebo z oken jídelny uvnitř.
3. zvažte, zda budou kola v řadě vedle sebe, v řadě proti sobě, nebo v (půl)kruhovém uspořádání
4. zvažte, jaká kola budou ve stojanu parkována nejvíce a podle toho případně upravte rozteče mezi stáními pro jednotlivá kola
5. pokud vybíráte stojan pro lokalitu, kde se neočekává, že cyklista bude kolo zamykat, např. na odpočívce při cyklostezce, může být stojan jednodušší - stačí, když umožní jednoduché parkování kola bez možnosti jeho zamčení

 

 

test

Základní funkce dobrého cyklostojanu:

1. lze v něm zaparkovat všechny typy kol od silničních po horská
2. usazení zadního kola nepoškozuje přehazovačku ani mechanismus kotoučových brzd, tj, nedotýká se jich
3. umožňuje opření/zamčení rámu kola o pevnou konstrukci umožňující obemknutí lanovým nebo trubkovým zámkem
4. umožňuje zaparkování kola s cestovními brašnami
5. je připevněn/zabudován do povrchu, na kterém stojí

 

 

Jak ověřit funkce cyklostojanu

Jednoduše - zkuste v něm zaparkovat několik typů kol (silniční, trekové s brašnami, horské, dětské) nejlépe najednou. Pokud stojan není ideální, kola buď vůbec nezaparkujete, nebo budete mít problémy - třeba jen s nedostačujícím místem mezi stáními. Pokud nemáte tolik kol k dispozici, napište, přijedeme k vám a stojan vyzkoušíme.

 


Bezpečné stojany

U stojanů nejde jen o to kolo zaparkovat, ale pokud se majitel kola vzdálí z dohledu, žádá též co nejbezpečnější zamčení svého stroje ke stojanu. K tomu je nutné vždy:

- zamčení rámu, nebo i jednotlivých kol

Rám lze bezpečně uzamknout:

A) trubkovým obloukem, který je součástí stojanu, do kterého vkládáme vlastní/zapůjčenou FABku zámek

B) vlastním trubkovým nebo lanovým zámkem dostatečného průměru

test

 

 

Do míst památkově chráněných

Kromě funkčnosti stojanu se klade zvláštní důraz na vzhled stojanu a jeho umístění. Většinou jsou upřednostňovány stojany kovové v černé, hnědé či tmavě zelené barvě. Speciálně do historického jádra Plzně byl vytvořen jednoduchý stojan na 2 kola umožňující zamknutí jednoho z nich FABkou. Vzhled a umístění stojanu musí být schváleno památkáři!

 

 

 

 

Do přírody

Stojany k odpočívám, kde cyklista kolo neopouští, mohou být mnohem jednodušší a lze tedy použít jen jednoduché dřevěné konstrukce. Pokud jde o umístění na větrném místě nebo tam, kde často parkují dálkoví cykloturisté (kola s brašnami) je nutný stojan umožňující opření rámu kola. Je-li bicykl parkován jen usazením kola v lyžině, hrozí při větru nebo zatížení brašnami ohnutí ráfku!

 

 

Srovnání se zahraničím

Při svém cestování s kolem i bez něj jsem si všímala, jak parkují kola v cizině. Zatímco většina našich stojanů by se dala charakterizovat slovy „Přijeď a postav kolo", v zahraničí to bývá spíš „Přijeď, opři a zamkni kolo". U nás často chybí právě ta bezpečnostní funkce stojanu, tedy možnost zamknout rám kola. K tomu stačí někdy jen ukotvená trubka tvaru „U" pokud je navíc doplněná symbolem kola, i český cyklista se dovtípí (viz foto níže z francouzského Cavaillonu).

 

 

Závěrem

Pokud vám na cyklistech a jejich spokojenosti opravdu záleží, dejte si při výběru a umístění cyklostojanu opravdu záležet. Volte kvalitní stojan, umožňující opření rámu kola spolu s uložením ráfku do ližiny. Pokud si cyklista svého miláčka poškodí ve špatném stojanu právě u vás, jen stěží můžete očekávat, že se k vám po této nemilé události vrátí. Chcete-li poradit s výběrem stojanu, napište mi.

 

 

Odkazy

Bezpečné stojany v Plzni

Optimální cyklistický stojan

Ukradli mi kolo, kdo to zaplatí

Přílohy

Obecné požadavky na cyklostojany (122.09 kB)

Fotogalerie