Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Nové cyklostezky kolem Kdyně byly otevřeny

article

Na stezku se poté vydali i nedočkaví účastníci akce

V některých oblastech našeho kraje se o zlepšování podmínek pro cyklisty starají dlouhodobě a koncepčně. Jednou z takových oblastí je Kdyňsko. Cyklotrasy, ale hlavně nové úseky stezek pro cyklisty, teď vytvořily souvislé okruhy kolem Kdyně pro různé skupiny cyklistů podle délky a náročnosti. Pro účastníky již  tradiční akce Z Čech do Bavor byly připraveny tři okruhy, které již zahrnovaly nově vybudované úseky cyklostezek. Dnes si je vyzkoušelo téměř tři sta cyklistů, vy to můžete zkusit také.

Autor: cykloRADKA Aktualizace: 20.06.2009

testJiž pátý ročník akce Na Kole Z Čech do Bavor přilákal v sobotu 20. června do Kdyně téměř dvě stě cyklistů z Čech, dalších šedesát jich přijelo z Bavorského Eschlkamu. Pro účastníky byly připraveny  tři okruhy:

 

8 km (pro slabší) - určen zejména rodinám s dětmi 

 

20 km (základní) - zahrnuje všechny čtyři nové úseky letos dokončených cyklotras, které vytvořily rekreační okruh kolem Kdyně

 

40 km (pro zdatné)  - využívá dvou letos nově otevřených úseků spolu s již existujícími cyklostezkami a málo frakventovanými komunikacemi

 

Popis okruhů, zákres v mapě a profil  najdete v příloze tohoto článku.

 

Cyklisté, kteří chtěli absolvovat jednotlivé okruhy se sešli ve Kdyni  u sportovního areálu v Dělnické ulici.  Každý účastník dostal na startu letáček se popisem a mapkou všech tří tras. My si vyzkoušeli nejdelší čtyřicetikikometrový okruh a tak se s vámi můžeme podělit o zážitky.

 

Samotnému startu předcházelo ještě stříhání pásky u nové cyklostezky pod Rýzmberkem. Tu přestřihoval starosta Kdyně Jan Löffelman spolu s kdyňským poslancem Vladislavem Vilímcem a náměstkem ministra pro místní rozvoj Miroslavem Kalousem.  „Město Kdyně úspěšně obstálo v programu přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká republika - Svobodný stát Bavorsko 2007 - 2013 a na nové úseky cyklostezkek z něj získalo více než šest milionů korun," uvedl Jan Löffelman. Letos Kdyňští vybudovali čtyři nové úseky:

 

testSmržovice - Dobříkov (1260 m)
Dobříkov - Hluboká (623 m)
Hluboká - Brnířov (1251 m)
Kdyně - Starý Dvůr (1835 m)

„Nejpřínosnější je cyklostezka z Hluboké do Kdyně, která výrazným způsobem přispěje k zvýšení bezpečnosti nejen cyklistů, ale i chodců.  Za poslední roky se totiž na silnici z Kdyně do Hluboké staly tři smrtelné nehody," dodal starosta Löffelman. Po slavnostním přestřižení pásky se pestrý peloton cyklistů vydal na trasy. Jely sportovní týmy, ale i rodiny s dětmi. Akce si totiž za pět let trvání vybudovala značné renomé. Z německého Eschlkamu vyjelo na šedesát cyklistů. Všichni pak zakončili cestu ve sportovním areálu v Prapořišti, kde byl připraven i doprovodný program.

 

testKolem Kdyně je spousta zajímavých míst. Najdete zde několik vyhlídek z rozhledny Koráb či Rýzmberk, zříceniny hradů Nový Herštejn a Netřeb, v jejich blízkosti jsou chráněná území. Na Herstejně je to přírodní rezervace Herštýn se zajímavým bíle kvetoucím áronem plamatým, na Netřebu je chráněn původní porost tisů. Netřeb možná někomu připomene skotský hrad z filmu Highlander. Pokud se na něj budete chtít vydat s kolem, počítejte s tím, že část cesty po turistické značce budete muset kolo vést. V okolí Kdyně najdete i několik zajímavých památných stromů. K těm nejkrásnějším patří tři starodvorské duby u rozcestí cyklotras pod Rýzmberkem nebo Bílkovský javor u Novodvorského rybníka.

 

Praktické informace před cyklovýletem na Kdyňsko

Pro ty, co by si chtěli  na kole kolem Kdyně zajezdit na kole, přidáváme ještě pár užitečných informací.

  • město Kdyně vydalo mapky s trasami  po Kdyňsku -  k dostání jsou v infocentru ve Kdyni
  • popis okruhů z 20/6/2009, jejich zákres v mapě a výškový profil najdete v příloze tohoto článku
  • testsíť služeb se značkou Cyklisté vítání se na Kdyňsku rozšiřuje - loni získal značku Cyklisté vítáni hostinec CHODA v Chodské Lhotě. V nebližších dnes se také značka zelenobílého smějícího se kola objeví na chatové osadě Hájovna a v restauraci a pensionu Černý orel ve Kdyni. Tak na to při  plánování svého cyklovýletu nezapomeňte.

 

Přečtěte si také

Z Čech do Bavor po nových cyklostezkách kolem Kdyně 

 

Přílohy

Trasy akce Z Čech do Bavor 20/6/2009 - mapa (561.66 kB)
Trasy akce Z Čech do bavor 20/6/2009 - popis (300.58 kB)

Fotogalerie