Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Nové MTB trasy otevřeli u Čerchova

article

Při klesání ale skýtala nádherné vyhlídky

V neděli slavnostně otevřeli v Gibachtu na německé straně Čerchova další nové MTB trasy. Ke stávajícím asi 250 kilometrům MTB tras tak přibyly další, které vedou jak německým tak českým územím. Trasy různé náročnosti vznikly v rámci přeshraničního projektu a jsou zpracovány do tištěného průvodce. Pro zájemce jsou k dispozici ale i živí průvodci...

Autor: cykloRADKA (text&foto), Jana KRAUSOVÁ (text&foto), Rober MÜCKL (foto), Ines NIEDZIELLA (foto) Aktualizace: 24.06.2012
Vstoupit do diskuse (0)

test Už jsme si zvykli, že se u nás počátkem i koncem cyklistické sezóny otevírají nové cyklostezky. Většinou však čekáme úzkou asfaltovou komunikaci v málo zvlněném nebo raději rovném terénu. To, co se nabízí v Českém lese kolem Čerchova, je ale něco jiného. Kdo si někdy zkusil dojet na Čerchov třeba z německého Waldmünchenu, ví, o čem mluvím. Zdolat zhruba pět set výškových metrů na sedmikilometrové cestě ve svahu na německé straně Čerchova dá zabrat asi každému cyklistovi. Podobných cest je ale na německé straně Českého lesa mezi Waldmünchenem a Furth im Waldem opravdu dost. Tenhle kopec je jimi doslova protkán. Kličkovat tady na kole a kochat se přitom krásnými vyhlídkami do krajiny, to zláká lecjakého bikera. V německém Furth im Waldu jich mají hned několik a ti také stáli u zrodu prvních MTB tras, které tu v roce 2010 vznikly. Na 250 kilometrů nových značených tras tří různých obtížností zahrnuje i tři profi MTB trasy (černé) pro náročné bikery. „Pro každého je tu něco, nabízíme široké spektrum tras," říká pan Markus Müller, předseda sdružení pro rekreační oblast Furth imWald - Hohenbogenwinkel. „A tyto trasy se vám vryjí do srdce," dodává. Trasy budou navíc sloužit i v zimě. Nabízejí napětí i uvolnění, aktivitu i sport, stejně jako relax.

„Dvanáct procent hostů zde tráví dovolenou s kolem. Jako cykloturisté či bikeři požadují ale vždy kvalitu, hezké výhledy, kvalitní značení a služby přátelské cyklistům. K tomu patří také dvojjazyčné informace v terénu, na internetu a GPS data," vypočítává pan Müller.

Patnáct nových MTB tras vzniklo v rámci přeshraničního česko-německého projektu. Na projektu nespolupracovaly jen úřady, ale také sami lidé na obou stranách hranice. Spolupráce mezi obcemi na české a německé straně Čerchova totiž trvá již několik let a nové trasy jsou jejím prvním společným výsledkem. „Projekt bude opravdu žít jen tehdy, budou-li ho cyklisté používat," dodal ještě Markus Müller.

 

Na německé straně ale již připravují další projekt pro tuto oblíbenou výletní oblast. „Jde nám o zdraví budoucí generace," řekla zastupující jednatelka turistického spolku Ostbayern Veronika Perschlová. V rámci něj zde chtějí vybudovat největší e-bike park. „Důležitá je přitom kvalita projektu a jeho marketing," dodala.

 

Vyzkoušeli jsme jednu z tras

Součástí otevírání nových MTB tras nebyly jen projevy zástupců zúčastněných stran, ale také vyjížďka s místními cykloprůvodci po nových trasách. V nabídce byly tři. Já s Janou jsme zvolili středně náročnou trasu číslo 42 k vyhlídce na Kirschbaumriegelu. Z časových důvodů jsme sice minuli Furth im Wald, ale i přesto jsme na této pětadvacetikilometrové trase nastoupali přes 500 metrů. Zvolili jsme trasu s vyhlídkami, které máme s Janou obě rády. Jak jsme záhy zjistily, byla to správná volba. Organizátoři totiž objednali vskutku ukázkové počasí s vynikající viditelností na alespoň sto kilometrů. Na této trase se nám vyhlídek naskytlo opravdu dost. Několik sjezdovek, které trasa křižovala, nám naskytlo pohled z ptačí perspektivy do údolí směrem k Furth im Waldu. Nejhezčí vyhlídka byla ale zaručeně z Kirschbaumriegelu. Tam jsem také pořídila toto panorama, s jehož poskládáním mi pomohl Vojta Liška.

 

test

Minianketa s účastníky

Jakou trasu jste si s průvodci projeli a jak se vám líbila?


testJana KRAUSOVA, manažerka, Plzeň: Zvolily jsme s Radkou trasu č. 42, která patřila mezi středně náročné. Dlužno podotknout, že realita odpovídala avízované obtížnosti a nabídla mimo zmíněných výhledů i několik velmi technických pasáží. Náročnosti pomohl i předchozí déšť, ale zvládly jsme to s pochvalou, která nás v cíli čekala, a ze které jsme měly radost. Nemohu hodnotit trasy jiné, ale tato je opravdu určena pro horská kola, cyklisté s trekovými koly - byť s dostatečnými cyklistickými zkušenosti v těžším terénu - tu mohou mít místy problémy. Značení celé trasy bylo velmi dobré, popis v mapě jasný a přehledný, takže mohu jenom doporučit. Pozitivně jsme hodnotily i chování obou cykloprůvodců, kteří skutečně profesionálně vedli celou skupinu s několika zastávkami s výkladem na zajímavých místech. Určitě si ráda brzy projedu i trasy další.

 

Václav KOZINA, důchodce z Domažlic, 75 let: My jsme se ženou do Gibachtu jeli na kolech. Dali jsme si do těla, když jsme tam chtěli  být včas. Tak už jsme potom s průvodci nejeli. Čekala nás ještě cesta domů do Domažlic. To už se nám ale jelo líp, když jsme nemuseli pospíchat. Kolem Čerchova to mám už několikrát projetý, tak nevím, jestli budu projíždět trasy podle knížečky. Jezdím sice stále, celkem tak 4-6 tisíc kiloterů ročně, ale nejsem už nejmladší.

 

testKarel SMUTNÝ, starosta Klenčí pod Čechovem: Já jsem s průvodci dnes nejel. Trasy jsem projížděl, když jsme je s německými kolegy připravovali. Cesty na naší straně znám asi všechny, na německé většinu. Na otevírání do Gibachtu jsem přijel z Klenčí na kole, což je asi 35 kilometrů, tedy tam a zpátky. Přes Čechov to od nás do Gibachtu znamená vyšlápnout z 500 metrů výšky do 950metrů, pak jet dolů a znovu kousek nahoru. Totéž pak obráceně domů.

 

 

Bohumil STEHLÍK, cyklista z Trhanova: My jsme to nejeli, přijeli jsme na kole a pak jsme na kole jeli i domů. Trasy si chceme projet později, teď mám dost práce. Chystáme se na trasu na Hohen Bogen. Nahoře jsme byli třikrát, ale vždy jsme tam jeli po silnici. 

testPár užitečných rad

Pro ty, kteří se na německé území bojí třeba jen proto, že neumí německy, přikládám ještě pár užitečných informací:

  • Jak ve Furth im Waldu, tak ve Waldmünchenu najdete na náměstí infocentrum, kde získáte podrobnější informace.
  • Pokud se bojíte, že zabloudíte, objednejte si v infocentru cykloprůvodce
  • Chcete-li výchozí bod, kde se domluvíte dobře česky, ubytujte se v hotelu Schmidtbräu na náměstí ve Waldmünchenu. Ceny jsou zde přívětivé a personál mluví česky. V hotelu je i restaurace a wi-fi, vaše kola ubytují v hotelové garáži

Průvodce tištěný a nebo živý

testVšech 15 MTB tras v území Čerchova mezi Waldmünchenem, Furthem a Klenčím najdete v brožuře 15 Mountainbike-Touren. Ke každé trase je tu na samostaném listě mapa s vrstevnicemi a vyznačenou linií, k ní slovní popis a základní údaje, jako jsou délka, náročnost, nastoupaná výška, výškový profil, možnosti občerstvení, cykloservisy u trasy a doba jízdy. Tato brožura je vytištěna na laminovaném papíře, který by měl lépe odolávat nepřízni počasí a text v ní najdete jak v němčině, tak v češtině. Stáhnout si jej můžete zdarma zde.

 

Tištěné provedení je k dostání v infocentrech v Domažlicích a v Klenčí pod Čechovem, několik výtisků by se v nejbližších dnech mělo dostat také do Informačního centra města Plzně a do GPS a mapového centra v Plzni v Martinské ulici.

 

 

 

 číslo trasy  Název  Délka  Náročnost
 33  Schmuggler-Tour | Pašerácká trasa  35,1 km
 střední
 34  Čerchov-Tour | Čerchovská trasa  36,1 km
 těžká
 37  Böhmerwald-Tour | Trasa Českým lesem  29,1 km
střední
 38  Rund um Waldmünchen | Okruh kolem Waldmünchenu  37,1 km
 střední
 39  Eixendorfer-Tour | Eixendorfská trasa
 70,1 km
 těžká
 40  Schlachtfeld-Tour | Trasa kolem Bojiště/Schlachtfeldu
 30,0 km
 lehká
 41  Gleißenberg-Dreiwappen-Tour | Trasa Gleissenberg-U Tří znaků
 24,5 km
 střední
 42  Gibacht-Kirschbaumriegel-Tour | Na vyhlídku Kirschbaumriegel  31,9 km
 střední
 43  Rund um Furth im Wald | Okruh kolem Furth im Waldu  37,0 km
 lehká
 44  Vom Drachensee ins Chodenland | Z Dračí přehrady na Chodsko  40,3 km
 lehká
 45  Further Cerchov Tour | Furth-čerchovská trasa  40,8 km
 střední
 46  Rund um den Hohen Bogen | Okruh kolem Hohen Bogenu  26,3 km
 střední
 47  Arnschwanger Hohen Bogen Tour | Trasa Arnschwang-Hohen Bogen  33,8 km
 střední
 48  Grenzlandtour | Pohraniční trasa
 64,0 km
 těžká
 49

"Der Klassiker" - über 4 Gipfel (Hohenbogen-Gibacht-Cerchov-Osser)

| Klasika přes 4 vrcholy (Hohenbogen-Gibacht-Čerchov-Ostrý)

 200 km
 těžká

 

Mapu a GPX datový soubor si pro každou trasu můžete stáhnout z tabulky na stránkách Waldmünchen Urlaubsland.

 

test 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pokud se na nové MTB trasy u Čerchova vydáte, nezapomeňte dát vědět ostatním zájemcům, jaké to bylo. Diskuse k tomuto článku čeká na vaše příspěvky...

 

Přečtěte si také

Na cyklovýlet Chodskem s dětmi a cyklistíkem - o cyklobalíčku tří tras Chodskem vhodných pro rodiny s dětmi

Na vrchol Čerchova cyklobusem, dolů na kole -  o cyklobusu, se kterým se s kolem dostanete až na Čerchov

 

Odkazy

www.chodskaliga.cz - stránky sdružení Chodská liga

http://waldmuenchner-urlaubsland.de/hp903/Mountainbiken.htm  - Regionální turistický portál města Waldmünchenu a okolí na úpatí bavorské strany Českého lesa. Nabízí pěší a cyklistické trasy po hraničním hřebenu kolem Čerchova. (německy)

www.cemba.eu - stránky České mountainbikové asociace (ČEMBA)

 

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse

Fotogalerie