Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

Od července jezdí Severní cyklobus a zelené linky

article

Cyklobusy vozí cyklisty v létě hlavně tam, kam je vlak nedoveze

Ten, kdo se rád při poznávání nových míst rád popoveze s kolem autobusem, bude letos mile potěšen. ČSAD autobusy Plzeň totiž od července rozjely novou linku cyklobusu na severní Plzeňsko. Umožní cyklistům vyvézt se do oblasti se spoustou pěkných lesních cest i zajímavých památek. Pro ty, co se budou chtít s kolem podívat na Šumavu, pak ČSAD nabízejí Zelené cyklobusy po národním parku. Co obě linky nabízejí?

 Autor: cykloRADKA Aktualizace: 20.07.2012

Další novinkou letošní cyklobusové sezóny v našem kraji je Severní cyklobus, autobusová linka č. 460030, která nově přepravuje i kola na severní Plzeňsko. Z Plzně dopraví cyklisty přes Horní Břízu a Manětín až do Nečtin. Její provoz v sezóně 2012 bude podobně jako u dalších cyklobusů probíhat o víkendech a o svátcích až do 2. září 2012. Ke stávajcí lince přibyl vlek na 19 kol. V sobotu vyráží autobus z Centrálního autobusového nádraží v Plzni ve 12.30 hod. Přes plzeňský Bolevec pokračuje do Horní Břízy, Dolní Bělé a Manětína až do zastávky Nečtiny, kam dorazí ve 13.51 hod. V neděli jede cyklobus už v 8:20 ze zastávky Plzeň,CAN a po stejné trase dojede v 9.20 hod do cílové zastávky Manětín,nám. Ve směru do Plzně jedou autobusy shodně v sobotu i neděli (svátek), a to ve 16.27 hod z Nečtin, v 16.40 hod z Manětína, s dojezdem v 17.40 hod na CAN. Lze si tedy naplánovat kratší výlet na sobotní odpoledne nebo třeba také na celou neděli! Ti zdatnější mohou dojet nazpět po vlastní ose, ostatní rádi využijí zpátečního spoje v podvečerním čase. Přistupovat a vystupovat lze pochopitelně ve všech zastávkách po trase cyklobusu.


V dosahu zastávek se nachází mnoho turisticky atraktivních objektů či lokalit. Rozsáhlé lesní porosty mezi Lité, Manětínem a Nečtinami lákají hlavně bikery, ale i cykloturisté bývají často překvapeni, jak krásné cesty toto rozsáhlé polesí nabízí. Zastávka na zámku v Manětíně či u některého ze starých mlýnů  podél Manětínského potoka může být tipem na výlet. Za zastávku ale stojí také hrad v Nečtinech, půvabný Rabštějn n. Střelou, nedaleké viklany Bába a Dědek u Žihle, zámek ve Žluticích nebo pivovar v Chyších. To vše můžete zarámovat do krásných údolí řeky Střely a jejích přítoků. Severní cyklobus mohou použít na cestu na chatu či chalupu ti, co k této cestě běžně používají auto.

Zelené šumavské cyklobusy

testPoslední červnovou sobotu zahájily letošní plný provoz i Zelené autobusy po Šumavě. Oproti loňskému roku však doznaly změn. Oblíbené turistické linky budou v pravidelných intervalech jezdit mezi železnorudským Špičákem a Kvildou, mezi Horskou Kvildou a Bučinou a z Nové Pece na Jelení vrchy v jižní části Šumavy. Už od 1. června je také posílena doprava na lince ze Sušice přes Kašperské Hory a Modravu na Kvildu, kdy je rovněž možná přeprava jízdních kol formou cyklobusu. Projekt prázdninové ekologické dopravy v Národním parku Šumava, známý veřejnosti jako Zelené autobusy, musel být letos z důvodu nižší dotační částky a administrativního omezení výrazněji redukován. Aby se zachovala funkčnost systému, nezbylo než omezit provoz zelených linek na dobu od 30. června do 1. září 2012. Pouze linka Horská Kvilda-Kvilda-Bučina bude letos jezdit od 30. 6. do 16. 9. a do konce měsíce ještě o víkendech. Došlo i na vypuštění méně frekventovaných spojů, přičemž z Churáňova do Kvildy autobus nebude jezdit vůbec. Letos rovněž odpadají i jednodenní jízdenky NP-Ticket. Organizátoři projektu žádají cestující veřejnost o pochopení. V letošním roce nepojedou kvůli nízké vytíženosti přímé spoje z Plzně přes Klatovy na Šumavu. Linka 440840 tak bude v provozu pouze v úseku Železná Ruda,Špičák - Kvilda. U většiny spojů možná přeprava 25 ks jízdních kol. Nakládku a vykládku provádí obsluha. Novinkou letošní sezóny je zřízení zastávky Kvilda,Bučina,st.hr. nedaleko hranice s Německem u linky 433710 mezi Horskou Kvildou, Kvildou a Bučinou. Po pár minutách klidné chůze je možné 6 krát denně přestoupit na linku Igel Bus Finsterau - Spiegelau v Německu. V jihočeské části Šumavy jezdí linka 370843 Nová Pec-Nová Pec,Jelení Vrchy, a to denně od 30. 6. do 1. 9. 2012. Možná je také přeprava nejvýše 10 ks jízdních kol. Regionální linka 433570 Sušice-Kašperské Hory-Srní-Modrava-Kvilda ovšem zůstává neomezena s tím, že rozšířená přeprava jízdních kol je možná již od 1. června 2012 až do 30. září.

Další cyklobusy

testCestující z Plzně tak mají o prázdninách k dispozici na výběr hned ze tří možných přímých cyklobusových linek do turisty navštěvovaných oblastí. V sobotu jede z Centrálního autobusového nádraží nejprve v 7.45 hod Brdský cyklobus do Příbrami, v 8 hodin Cyklobus Český les do Bělé nad Radbuzou a ve 12.30 hod Severní cyklobus do Nečtin.


V neděli jede opět v 7:45 Brdský cyklobus do Příbrami, v 8 hodin Cyklobus Český les do Bělé nad Radbuzou,Železné a hned v 8:20 Severní cyklobus do Manětína.

 

Od letošního roku vozí cyklisty na vrchol Čerchova také cyklobus. Společnost RDS bus, která jej provozuje, využívá pro přepravu kol tzv. "zádíčka" na zadní části karoserie autobusu.

 

Ceny a rezervace v cyklobusech ČSAD autobusy Plzeň

Zájemci si mohou místo v cyklobuse předem zarezervovat v Plzni na Centrálním autobusovém nádraží, Husova 60 v pracovních dnech v době od 8:00 do 16:00 hodin a to buď osobně nebo telefonicky na čísle 377 327 272. Cena za přepravovanou osobu se řídí dle zvláštního ceníku jízdného a ujeté tarifní vzdálenosti. Např. za cestu z Plzně do Manětína (38 km) zaplatí dospělá osoba 48 Kč bez jakékoliv slevy, děti ve věku 6 až 15 let, pes atd. 24 Kč korun; trasa z Plzně do Nečtin (46 km) vyjde dospělého na 56 Kč, poloviční jízdné stojí 28 Kč. V případě platby čipovou kartou ČSAD získává cestující slevu 5% na vybrané jízdné. Držitelé karet ISTC (ISIC, ALIVE, ITIC) mohou navíc uplatnit slevu 20% z obyčejného jízdného. Skupina cestujících s dětmi může využít zvýhodněné Rodinné jízdné až pro pět osob, z nichž jen 2 mohou být starší 15 let. Za jízdní kolo zaplatíte jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30 Kč za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za cenu 20 Kč. Zpáteční dovozné se poskytuje po předložení jízdenky z opačného směru, u které neuplynulo více jak 36 hodin od jejího vydání (tedy např. od soboty 7.50 hod do neděle 19.50 hod). Dětské složitelné kočárky, skládací dětské přívěsné vozíky za jízdní kolo a jízdní kola pro děti do 6 let se přepravují zdarma. Jízdné na linkách Zelených autobusů se řídí zvláštními ceníky jízdného a dovozného podle ujeté tarifní vzdálenosti. Oproti předchozím sezónám nedošlo ke změně ceny. Cena za přepravované jízdní kolo u linek s rozšířenou přepravou činí 30 Kč, u ostatních pak 16 Kč.

 

Přečtěte si také

V sobotu vyjíždějí cyklobusy do Brd a do Českého Lesa - článek se souhrnnou informací o cyklobusech pro sezónu od jara 2012 v Plzeňském kraji

Na vrchol Čerchova cyklobusem, dolů na kole - článek o první letošní cyklobusové novince v Plzeňském kraji, o novém ckylobusu na vrchol Čerchova

Odkazy

www.rdsbus.cz - stránka společnosti RDS bus, provozovatele cyklobusu na Čerchov 

www.csadplzen.cz/sever   - stránky nového Severního cyklobusu (informace, jízdní řád, tipy na výlety)

www.csadplzen.cz/sumava   - stránky nového Severního cyklobusu (informace, jízdní řád, tipy na výlety) 

www.csadplzen.cz/cyklobusy - stránky všech cyklobusů společnosti ČSAD autobusy Plzeň (Severní cyklobus, Brdský cyklobus, cyklobus Český les, Zelené cyklobusy)

 

Přílohy

Jízdní řád nového Severního cyklobusu (41.90 kB)