Na úvodní stránku
mail

plzenskonakole.cz

Informační portál pro ty, co chtějí objevovat Plzeň a její okolí ze sedla svého kola. Tipy na cyklovýlety, užitečné rady a aktuální informace o komunikacích pro cyklisty

V sobotu vyjíždějí cyklobusy do Brd a do Českého Lesa

article

Cyklobusy vozí cyklisty v létě hlavně tam, kam je vlak nedoveze

Jarní sluníčko již přinutilo mnohé kolaře vytáhnout bicykl ze sklepa. Na cyklistickou sezónu se připravili i provozovatelé cyklobusů. Ty první do Českého lesa a do Brd vyjíždějí již tuto sobotu. Vzhledem k letnímu počasí, které meteorologové předpovídají, se dá očekávat, že je využijí mnozí milovníci kol k přepravě do obou oblíbených destinací. Co nabízejí tyto linky?

Autor: cykloRADKA (text& foto), Zbyněk HUPÁK (foto), Míra KLAS (foto) Aktualizace: 26.04.2012
Vstoupit do diskuse (0)

Brdský cyklobus

Autobus s cyklovlekem jezdí na trase Plzeň - Starý Plzenec - Spálené Poříčí - Míšov/Brdy - Rožmitál p. Třemšínem - Příbram, takže se jím dostanete ke všem turisticky atraktivním místům Brd, jako jsou Padrťské rybníky, kolem kterých vede značená cyklotrasa, známý vrchol jižních Brd Třemšín, podbrdské městečko Spálené Poříčí, rodiště Jana Jakuba Ryby Rožmitál pod Třemšínem či Příbram s hornickou tradicí. testCyklobus jezdí na lince č. 440555 každou sobotu, neděli a svátek od 28. dubna do 30. září. Z Plzně vyjíždí dle jízdního řádu v 7:45 hodin, nazpět pak z Příbrami v 15:30. Na vleku může převážet minimálně 25 ks jízdních kol.

 

Náš tip na výlet s Brdským cyklobusem 

Chcete-li se na kole projet před Brdy, či kolem nich, využijte některý z tipů na výlet, který najdete na našem portálu v sekci Trasy pro cyklovýlety:

 

trasa A - Brdskými bučinami k Padrťským rybníkům (51 km)

 

trasa B - Za výhledy přes hory a doly (37 km) 

 

trasa C - Podbrdskými vískami a kolem hradů (39 km)

 

 

Cyklobus Český les

Autobus s cyklovlekem jezdí na trase Plzeň - Nýřany - Zbůch - Stod - Horšovský Týn - Poběžovice - Hostouň - Bělá n. Radbuzou - Železná. Můžete je využít k cyklovýletu po zaniklých obcích Českého lesa, prohlídce historického kamenného mostu v Bělé nad Radbuzou, či návštěvě Poběžovic, Hostouně, Horšovského Týna či nedalekého Sedmihoří. Cyklobus jezdí na lince č. 440444 každou sobotu, neděli a svátek od 28. dubna do 30. září. Z Centrálního autobusového nádraží v Plzni vyjíždí dle jízdního řádu v 8:00 hodin, nazpět pak z Železné v 17:10. Na vleku může převážet testminimálně 25 ks jízdních kol, při zvýšené poptávce je možnost posílení.

 

Náš tip na výlet s cyklobusem Český les 

Chcete-li se na kole projet po Českém Lese, využijte některý z tipů na výlet, který najdete na našem portálu v sekci Trasy pro cyklovýlety:


trasa A - Po Panevropské cyklotrase do Bělé nad Radbuzou (16 či 40 km)

 

trasa B - Kolem pramenů Radbuzy do Hostouně (40 km)

 

trasa C - Česko-německými trasami do Poběžovic (30 km)

 

 

Ceny jízdného a rezervace

Cena za přepravu osob v cyklobusech do Brd a Českého lesa se řídí dle zvláštních ceníků za ujetý kilometr. Je však poskytována řada slev. Držitelé karet ISIC/ISTC obdrží 20% slevu, platí i sleva na žákovské jízdné a cestující platící čipovou kartou ČSAD ušetří dalších 5 % z ceny.

 

Cena za přepravu jízdního kola je jednorázově bez ohledu na přepravovanou vzdálenost 30 Kč za jednosměrnou jízdenku. Pro zpáteční přepravu kola je možné využít zpáteční dovozné se slevou za cenu 20 Kč. Zpáteční dovozné se poskytuje po předložení jízdenky z opačného směru, u které neuplynulo více jak 36 hodin od jejího vydání (tedy např. od soboty 7:50 do neděle 19:50).

 

testVelkým lákadlem je zvýhodněné Rodinné jízdné, které může využít skupina až pěti osob, z nichž jen dva mohou být starší 15 let. Jízdné je ideální pro rodiče s až třemi dětmi do 15 let. Příbuzenský vztah však není podmínkou. Druhým tahákem pro skupiny s malými cestovateli je bezplatné dovozné na dětské složitelné kočárky, skládací dětský přívěsný vozík za jízdní kolo a na jízdní kola pro děti do 6 let. Zájemci si mohou místo ve všech cyklobusech předem zarezervovat v Plzni na Centrálním autobusovém nádraží, Husova 60 v pracovních dnech v době od 8:00 do 16:00 hodin, a to buď osobně, nebo telefonicky na čísle 377 327 272. Za jízdenky z cyklobusů lze navíc získat několik bonusů. Například ZDARMA jeden teplý nápoj či 50% slevu na ubytování v Hotelu Ve dvoře ve Spáleném Poříčí, slevu 10% z útraty v restauraci Pod Kokšínem v Hořehledech nebo také slevu 20 korun na vstupném při návštěvě Muzea Strašidel v Plzni.

 

Další cyklobusy v Plzeňském kraji

testZměn doznaly i cyklobusové Zelené linky na Šumavě. „Dotace, které na ně letos přišly, jsou asi poloviční, takže provoz nebude v takovém rozsahu jako loni, bude krácen přibližně na půlku,” uvedl Miroslav Hucl z ČSAD autobus Plzeň. Cyklobusové spojení z Plzně na Šumavu do Železné Rudy a na Kvildu bude otázkou jednání během května, dodal ješte Miroslav Hucl.

 

O sobotách, nedělích a svátcích od první červnové soboty do poslední neděle v září bude jezdit cyklobus na Čerchov. V držáku na zadní části autobusu bude možné převážet až 7 kol, další kola je možné přepravovat na plošině běžně užívané pro kočárky. Kdo si bude chtít přepravu s kolem zarezervovat, může tak udělat u dispečera telefonicky nebo e-mailem u dopravce, kterým je v příadě cyklobusu na Čerchov společnost RDS bus, s.r.o. Dispečer / rezervace: tel. 379 793 161, 777 330 313, dispečer@rdsbus.cz.  

 

 

Odkazy

www.csadplzen.cz/cyklobus  - stránka ČSAD autobusy Plzeň, věnovaná informacím o cyklobusech, které provozují (Brdský cyklobus, cyklobus Český les, Zelené linky na Šumavě, Šumavský cyklobus)

 

www.rdsbus.cz - stránka společnosti RDS bus,  provozovatele cyklobusu na Čerchov

 

Přílohy

Jízdní řád Brdského cyklobusu pro sezónu 2012 (14.86 kB)
Jízdní řád cyklobusu Český les pro sezónu 2012 (8.57 kB)

Diskuse (0)

Vstoupit do diskuse