Na úvodní stránku
mail

Trasy pro cyklovýlety

 

Tipy na výlety na kole z Plzně do bližšího či vzdálenějšího okolí. Trasy jsou rozděleny podle náročnosti. Vyberte si vhodný typ z podmenu.

Po kamenných křížích I.

article

Hunčice - detail kříže

Chcete li si zahrát stopovačku na kole, vydejte se hledat kamenné kříže na sever od Plzně. Trasa je určena těm, kterým nevadí občas sesednout s kola a hledat v lese nebo na mezi. Za těmito kamennými svědky dob minulých se mohou vydat skupinky i jednotlivci. Na Manětínsku a Kralovicku je kamenných křížů oproti jiným koutům naší vlasti podstatně více.

 

Délka: 53 km

Start: PLZEŇ u Kalikovského mlýna

Cíl: PLZEŇ Bolevec – konečná tramvaje č. 4

 



Autor: Jana Pražáková, Eva Rottová, Pepík Sýkora, cykloRADKA
Restaurace, kde vaří Pro dálkové cykoturisty Vzdálenost od centra Plzně 50km
Aktualizace: 07.11.2008

O  kamenných křížích

 

Podle základního tvaru je obecně rozdělujeme na tři druhy - křížový kámen (většinou kamenná deska s pozitivním či negativním znamením kříže), kamenný kříž (skutečný tvar kříže z kamene) a kruhovou stélu (zakulacená deska s nohou, na ní znamení kříže).

Rozdělení podle původu vzniku má řadu výkladů, ty nejznámější jsou:

1. znamení smrti, nebo také pamětní význam - kříž vzniklý jako památka na násilnou nebo nešťastnou smrt, často doplněný vytesaným nápisem, letopočtem nebo vražednou zbraní,

2. smírčí význam - postavený jako součást trestu a smíření se s Bohem a lidmi, podkladem pro jeho název smírčí kříž je tzv. smírčí smlouva, uložená v muzeu nebo archívu,

3. hraniční znamení - vznikaly v rámci vytyčení nových hranic, případně církevního a jiného majetku, jinak též nazývané mezníky,

4. misijní původ - u nás vychází hlavně z teorie cyrilometodějské misie, kříže stavěné na její památku, nepatří k nim žádné kříže ve volné krajině,

5. germánská symbolika - víra v božstva a hrdinské eposy, jedná se o jakousi protiváhu teorie cyrilometodějské misie,

6. symboly rekatolizace - zviditelnění vítězství katolismu, většinou snášení trojic již existujících křížů na stejné místo v obci (Loket, Milhostov, Plesná)

7. znamení u cest - výstražná znamení (např. za krádež ti usekneme ruku) a první dopravní značky (např. použij brzdu), kamenné stély jsou často označovány jako celní kola.

 

Popis trasy

 

Plzeň – u Kalikovského mlýna – ulicí Na Jíkalce a Charvátovou se napojíme na cyklotrasu č. 37 vedoucí údolní nivou Mže. Cestou do Radčic mineme vpravo zdáli viditelnou Čertovu kazatelnu – pískovcovou stěnu s dobře patrnými tvary vzniklými erozní činností vody. Nad ní je zámeček, ve kterém nyní sídlí uměleckoprůmyslová škola. Z Radčic na křižovatce u kapličky jedeme vlevo do Malesic.

Malesice – po pravé straně barokní zámek z r. 1730 od Jakuba Augustona, který je nyní využíván jako vysokoškolská kolej. Nad ním je renesančně přestavěný kostel sv. Jiří. (viz foto) Pod ním na křižovatce barokní sousoší sv. Jana (viz foto). Domy s lidovou architekturou -  č.p. 24 a 31(viz foto).

Město Touškov – Na první křižovatce nedaleko náměstí odbočíme vlevo, hned poté vpravo. Projedeme kolem sloupu  se čtyřmi sochami u paty až ke kostelu. Město má chráněnou památkovou zónu s původně gotickými domy většinou později barokně přestavěnými – č.p 3, 33, 44, 45, 55 a 105. Na náměstí kamenné sousoší Nejsvětější Trojice za ním barokní kostel sv. Jana Křtitele  z let 1777-8. Dále pokračujeme kolem kostela Újezdskou ulicí, mineme rybníček a hřiště, za kterým se napojíme na silnici do Újezda nade Mží. Ještě než se silnice začne zvedat do kopce, odbočíme u autobusové zastávky vlevo a sjedeme tak na cestu k řece, která nás dovede až do zámeckého mlýna. K tomu se dá dostat i pokračováním k silnici do Újezda a těsně před ním odbočít vlevo po červené turistické značce do údolí k řece.

Zámecký mlýn a Buben – Mlýn pod hradní zříceninou je z roku  1442 a má funkční vodní kolo. Které hlídá vodník. Po lávce se dá přejít náhon i přes řeku a vlevo kolem hřiště vystoupat k Bubnu. Známá zřícenina gotického hradu stojí na vyvýšeném místě v místě, kde se do Mže vlévá Plešnický potok. Hrad je od konce 16. století opuštěný. Zachovaly se zbytky brány, paláce a torzo věže. Od mlýna pokračujeme cestou podél vody proti proudu po zelené  turistické značce. V místě, kde se řeka zužuje, vede kolem řeky pěšinka – je nutné asi 100m kolo vést. Cesta nás dovede k Velkému Žižkovu dubu.

Žižkův dub - Jeho stáří se odhaduje na 550 let s obvodem kmene  asi 760cm. (Asi 220 metrů za ním je ještě jeden dub o něco mladší.) U Žižkova dubu se musíme odpojit ze zelené turistické značky a odbočit na lesní cestu do svahu, která nás dovede opět do Újezda nade Mží. Někteří možná raději sesednou a kola povedou.

Újezd nade Mží - V Újezdě nade Mží  najdete klasicistní zámek v místě, kde původně stávala zemanská tvrz. Je přímo u silnice na Plzeň a pokud si ho chcete prohlédnout, musíte se asi 50 metrů vrátit k nejvyššímu místu silnice  do Plzně. Dále pokračujeme na Písek, zde na křižovatce doprava na Líšťany.

Líšťany - křižovatka před obcí) – Na křižovatce nad obcí v místě, kde jsou vlevo u silnice boží muka s rotundovou kapličkou, je krásný výhled na jih až k šumavskému předhůří. Zdejší barokní zámek postavený v místě  původní tvrze je dnes v ruinách. Na kraji obce je zrekonstruovaný kostel sv. Petra a Pavla viditelný již z křižovatky nad ní. 

Hunčice – Kamenný kříž stojí vlevo u silnice poblíž sochy sv. Jana Nepomuckého. Původně ovšem stával u silnice na Karlovy Vary. V r. 1999 byl na návrh Společnosti pro výzkum kamenných křížů ve spolupráci s Ministerstvem kultury přemístěn na bezpečnější místo v obci. Pískovcový kříž se zkráceným pravým ramenem pochází ze 13-14. stol. Po silnici pokračujeme do Všerub.

Všeruby – Nad obcí stával hrad, nyní se z něj ale dochovaly jen valy. Na návrší se ale zachoval románský kostel sv. Martina, do něhož panstvo chodilo po dřevěné  lávce přímo z hradu. Na náměstí stojí o něco mladší kostel sv. Ducha z 15. století, který byl později novogoticky přestavěn. Severně od obce leží židovský hřbitov. Ze Všerub pokračujeme silnicí na sever do Kunějovic. Na křižovatce v kopci odbočujeme vpravo.

 

Kunějovice – asi v nejvyšším místě cca 350 metrů od křižovatky nad Všerubami je vlevo u příkopu kamenný kříž. Je velmi zvětralý s jen nezřetelným reliéfem v kruhové části. V obci nalezneme hospodářský dvůr – zčásti opevněný dvorec ze 13. století a zámeček z r. 1690.  Po modré turistické značce pokračujeme na křižovatku u Dvora Slatina, odtud po silnici do Mostic.

Mostice – Zde pokračujeme rovně po polní cestě vedoucí kolem domku na severozápad. V místě, kde se zprava připojuje mizerná polní cesta jsou vlevo boží muka a vedle nich stojí pískovcový  klínový kříž. Levé rameno má uražené. Cesta nás dovede k silnici ze Zahrádky do Hubenova. My pokračujeme vpravo.

Hubenov -  Zde bývaly původně kříže dva - dosti podobné. Ten před obcí byl zničen při terénních úpravách. Druhý kříž s nohou mírně rozšířenou do klínu je zabudován do chodníku vlevo při hlavní silnici před domem č.p 23, asi 50 metrů za autobusovou zastávkou. Zdáli ale nebývá vidět, protože ho většinou zakrývá popelnice. Za Hubenovem odbočíme na křižovatce doprava na Lhotku

Lhotka – Při sjíždění v druhém ohybu zatáčky pod lesem najdeme vlevo od cesty  silně zvětralý pískovcový kříž. Byl poškozen a vyvrácen při orbě. V roce 1986 byl zrekonstruován a opět zasazen poblíž svého původního stanoviště asi 100 metrů před Lhotkou. Pokud je tráva již vysoká, tento kříž se lépe hledá, neboť bývá obsekán. Ze Lhotky nás čeká krásný sjezd až k Nekmíři, po cestě se můžete (ovšem bezpečně) kochat výhledem po kraji.

Nekmíř – Zdejší středověkou tvrz v roce 1419 obléhali husité. Později byla po požáru přestavěna na barokní zámeček. V současné době je objekt hospodářsky využíván.

Z Nekmíře se vydáme po silnici směrem na Tlucnou, ale před ní odbočíme doprava na silničku na Tatinou.

Tlucná - Hned za první zatáčkou sjedeme na širší, nyní trochu rozježděnou lesní cestu. Po asi po 250 metrech hledáme vpravo v lese mezi stromy malý kamenný křížek. Podle pověsti se zde převrátil kočár se svatebčany a nevěsta se zabila. Přestože je křížek asi 15-20 metrů od cesty, bývá dobře vidět. Při bližším ohledání zjistíme, že jeho horní část je na spodní noze jen položena. Po lesní cestě pokračujeme stále rovně až k silnici. Odbočíme vlevo  a dojedeme až do Tatiné. Zde odbočíme na silničku do Stýskal.

Stýskaly – přejedeme silnici a stočíme se mírně vlevo na cestu pod lesem mezi koupalištěm a domky. Ta nás dovede až k turistickému rozcestníku  na zelené značce. Kříž musíme hledat ale ještě asi 300-500 metrů před ním vlevo asi 3 metry od cesty v křoví. Právě tento kříž je nejtěžší najít. Nachází se asi kilometr od koupaliště. Sledujme tedy směr cesty už od rozcestí na kopci na kraji lesa. V místě, kde cesta dělá lehké esíčko, ji z lesa vpravo podtéká potok (většinou vyschlý) a vytváří vlevo takovou menší roklinku. Asi 10 metrů za ní po levé straně u cesty hledejme. Cesta nás dovede až do Příšova. Tam se dáme se po silnici doleva do Ledců a po ní pokračujeme do Záluží.

Záluží – Mineme hospodu na hřišti a ještě než dojedeme k rybníčku po levé straně, zastavíme vpravo v místě, kde končí les a vyúšťuje z něj panelová cesta. Tam v prudkém svahu mezi stromy lze zahlédnout netypický křížový kámen ve tvaru úzkého hranolu, který má na čelní straně pozitivní a zadní straně negativní reliéf tlapatého kříže. Ze Záluží pokračujeme na návsi rovně - směrem na Plzeň Bolevec. 

Bolevec - Asi 100 metrů před místem, kde se sjíždí do poslední zatáčky hledejme vpravo asi 10 metrů od cesty  kruhovou stélu. V křoví u silnice je k ní vyřezán průhled. Jedná se o ojedinělý  typ stély v Čechách. Je vypracovaná z plochého pískovcového kamene. Reliéf kříže na noze volně přechází do plochy křížového kola.

 

Závěrem

Pokud chcete trasu absolvovat, doporučuji prohlédnout i fotogalerii a pak celé vytisknout. Fotogalerie obsahuje obrázky mj. rozcestí  - takže uvidíte, kde správně odbočit. Pokud si myslíte, že bychom měli něco doplnit, napište mi.

 

Doporučená mapy

PLZEŇ SEVER, velká cykloturistická mapa č. 131, 1:60 000

 

Připravuji: Po kamenných křížích II. a III.

 

 

Odkazy

http://smircikrize.euweb.cz
http://krize.webpark.cz/krize.htm

Fotogalerie