Na úvodní stránku
mail

Trasy pro cyklovýlety

 

Tipy na výlety na kole z Plzně do bližšího či vzdálenějšího okolí. Trasy jsou rozděleny podle náročnosti. Vyberte si vhodný typ z podmenu.

Podél vlaku - jeďte, kolik zvládnete

article

Místo pro koupání - lom u Defurovývh Lažan

Ujedete  na kole 40 až 60 km za den.  Chcete si vyzkoušet, zda ujedete více? Chcete si udělat delší, ale  pohodový výlet s možností  ukončení jízdy na kole, když vám dojdou síly?  Vyzkoušejte tuto trasu.  Vlakem dojedeme do stanice Horažďovice – předměstí. Cestou si můžeme prohlédnout zpáteční cestu – vede z větší části podél trati  a tak v případě  nedostatku sil můžeme cestu přerušit, dojet do nejbližší stanice a do Plzně se vrátit vlakem. V létě si navíc užijete krásné koupání v lomu.

 
Délkana kole 39km do Dvorce a 75 km až do Plzně

Start: Plzeň, hl.nádraží ČD

Cíl: Dvorec, popř. Srby, Ždírec, Blovice, Nezvěstice, St. Plzenec nebo PlzeňAutor: Jarda SOBOTA, cykloRADKA
Pro pohodové cyklisty Pro dálkové cykoturisty
Aktualizace: 22.08.2007

Popis trasy


Na nádraží v Plzni naložíme kola a odjedeme do stanice Horažďovice – předměstí. Vystoupíme z vlaku a pokračujeme ve směru jízdy vlaku. Přejedeme  po mostě trať a napojíme se na  cyklotrasu 2161. Po trase 2161 (u rybníka musíme odbočit doleva) pokračujeme do Babína. Přehlédneme-li odbočku nevadí, jedeme déle po modré turistické značce  a v obci Babín se  opět připojíme na na cyklotrasu 2161. Po cyklotrase pokračujeme směrem na Svéradice. Před obcí zatočíme na křižovatce doleva, napojíme se na cyklotrasu 2163 směrem na Velký Bor. Projedeme Velkým Borem, za návsí odbočíme vlevo na Jetenovice. Za Velkým Borem opustíme  cyklotrasu 2163 a jedeme přes Jetenovice do Maňovic. Projedeme Maňovice a po cca 1 km  na křižovatce zabočíme doprava směrem na Defurovy Lažany. Po výjezdu z lesa na křižovatce odbočíme doleva. Cca 500 m od křižovatky zahneme doprava na polní cestu. Pokračujeme po polní cestě a po cca 250 metrech dojedeme k zatopenému lomu s nádherně čistou vodou.  Máme za sebou asi 20 km a je vhodná doba k odpočinku a  koupání.

 

Po odpočinku  se vracíme na cestu, odbočíme doprava směrem na Kvášňovice. Projedeme Kvášňovice, točíme se doprava, směrem na Nekvasovy (stanice ČD). Z Nekvasov pokračujeme  směrem na Nepomuk údolím Myslívského potoka kolem mlýnů na jeho toku. Okolo  Maňovského rybníka  projedeme do Milče. Za Milčí odbočíme doprava na Dvorec (stanice ČD). Zde se napojíme na cyklotrasu 31 a za závorami odbočíme doleva na Srby (stanice ČD). Po výjezdu ze Dvorců  se nám po levé straně otevře výhled na zámek Zelená Hora, po pravé straně výhled směrem na Přešín. Projedeme Srby (stanice ČD) a pokračujeme do Ždírce (stanice ČD). Ve Ždírci (cca po 25 km z lomu) je další příhodné místo po odpočinek  - Ždírecká hospoda. Z terasy hospody se otevírá pohled do údolí řeky Úslavy  s dominantou kostela sv. Václava ve Žďáru.

 

Pokračujeme okolo Huťského rybníka (vpravo u silnice památná lípa) do Blovic (stanice ČD), kde můžete počkat na vlak v hospodě. Z Blovic  přes Zdemyslice (stanice ČD), Žákavou, Nezvěstice (stanice ČD), Šťáhlavy (stanice ČD), Starý Plzenec  (stanice ČD a několik hospod) a Koterov do Plzně. V Koterově se naše cesty dělí – do centra  pokračujeme po trase 31. Do Doubravky můžeme projet  přes novou lávku v Božkově, dále okolo střeleckého stadionu v Lobzích a prodejny Baumax..

 

Závěrem


Trasa  vede z velké části „po vodě“, tedy přesněji údolím po proudu řeky Úslavy. Není proto tak náročná jako cesta okolním krásným, leč kopcovitým terénem. Umožňuje mnohé zastavení  jak v hospůdce, tak na zajímavých místech. Téměř v každé vísce je pěkný kostelík. Trasu lze také dobře použít, když je nejistá předpověď počasí  - místo v dešti lze dojet vlakem. Pokud pojedete v létě, oceníte „koupací zastávku“ v lomu.

 

Fotogalerie